Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

AirSoft Gun a prawo - czy repliki ASG są legalne w Polsce?

AirSoft Gun a prawo - czy repliki ASG są legalne w Polsce?

W Polsce temat legalności replik do airsoftu budzi zainteresowanie wielu osób. Ze względu na bardzo duże podobieństwo karabinków ASG do prawdziwej broni rodzą się pytania o legalność posiadania tego typu replik, a także o inne kwestie prawne.

W poniższym artykule przyjrzymy się głównym aspektom związanym z legalnością replik ASG w Polsce, mając na celu dostarczenie jasnych informacji dla wszystkich zainteresowanych tym sportem. Czy repliki ASG są legalne w Polsce? Czy trzeba spełniać wymogi dotyczące wieku, rejestracji czy transportu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

ASG - co to jest i co warto o nim wiedzieć?

ASG jest akronimem od angielskiej nazwy “AirSoft Gun”, która w tłumaczeniu na język polski oznacza broń pneumatyczną.

Pierwsze repliki ASG powstały w Japonii i były wykorzystywane przez oddziały militarne w celach treningowych. Dziś tego typu repliki używane są przede wszystkim w sporcie drużynowym, który nazywany jest airsoftem lub właśnie ASG. W sporcie tym gracze biorą udział w zaplanowanych wcześniej scenariuszach na ustalonych zasadach. Każda z rozgrywek może opierać się o inny scenariusz wzorowany na misjach i akcjach przeprowadzanych przez wojsko lub służby mundurowe. Tak jak w realnych misjach, wymaga to od graczy opracowania planów taktycznych oraz odpowiedniego przeprowadzenia elementów rozgrywki w celu zapewnienia sobie zwycięstwa.

Repliki Airsoft Gun, czyli broń do ASG

Broń do ASG to bardzo dobrze odwzorowane repliki palnych modeli o energii wahającej się od 1 do około 5 J. Moc replik określa się, biorąc pod uwagę prędkość wylotową mierzoną w stopach na sekundę, czyli FPS (feet per second). 1 FPS równa się 0,30 m/s.

Repliki ASG najczęściej wykonywane są w skali 1:1. Do strzelania z replik karabinków stosuje się plastikowe kulki, zazwyczaj o średnicy 6 mm (rzadziej 8 mm). Poniżej przedstawiamy najpopularniejszy podział replik ASG ze względu na rodzaj napędu:

  • Repliki sprężynowe

W tego rodzaju replikach kulka wystrzeliwana jest dzięki strumieniowi sprężonego powietrza. Powietrze jest ściskane w cylindrze przez ruch naciąganego sprężyną tłoka. Minusem replik sprężynowych jest konieczność każdorazowego naciągania sprężyny przed oddaniem strzału. Do zalet zaliczymy przede wszystkim niską cenę.

Replika sprężynowa Swiss Arms SAS 08
Replika sprężynowa Swiss Arms SAS 08
  • Repliki gazowe

W replikach gazowych kulka wypychana jest przez gaz umieszczony w specjalnym zbiorniku. W przypadku replik zasilanych gazem istnieje możliwość wyeliminowania konieczności każdorazowego przeładowania, tworząc model repliki samopowtarzalnej. Repliki gazowe cechują się również dużą mocą. Do minusów replik gazowych zaliczyć można gorszą wydajność gazu w niskiej temperaturze powietrza.

Replika gazowa ASG M9 Blow Back
Replika gazowa ASG M9 Blow Back
  • Repliki elektryczne (zwane także AEG)

W replikach AEG strzał następuje za sprawą sprężonego powietrza w cylindrze, który napędzany jest sprężyną i tłokiem. Za ruch sprężyny i tłoka odpowiada silnik elektryczny, na którym pracuje system przekładniowy naciągający sprężynę i tłok. Replika elektryczna umożliwia strzelanie ogniem automatycznym lub półautomatycznym.

Replika elektryczna Specna Arms SA F01
Replika elektryczna Specna Arms SA F01

Niezależnie od rodzaju napędu zdecydowana większość replik ASG do złudzenia przypomina broń palną. Repliki te bardzo często wykonane są z identycznych materiałów, co wersje palne. Dodatkowo repliki karabinów ASG występują w takich samych odmianach i możemy podzielić je na: szturmowe, snajperskie czy w układzie bull-pup (lufa za mechanizmem spustowym). Podobnie jak w broni palnej, w replikach ASG także możesz zastosować dodatkowe akcesoria, jak na przykład: celowniki optyczne, tłumik czy szyny montażowe.

Co ciekawe, wielu producentów broni palnej zajmuje się również produkcją replik ASG lub sprzedaje licencje na wykonywanie replik na wzór palnych pierwowzorów.

Czy repliki broni ASG są legalne?

Sprzedawane przez Militaria.pl repliki ASG są w pełni legalne i nie muszą być rejestrowane. W dalszej części tego akapitu dokładnie wyjaśniamy tę kwestię.

W myśl art. 8 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji bronią pneumatyczną jest urządzenie niebezpieczne dla życia i zdrowia, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do rażenia celu na odległość wystrzelonym pociskiem, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.

Energia kinetyczna oferowanych przez Militaria.pl replik ASG waha się pomiędzy 1 a 5 J, dlatego repliki te nie są bronią pneumatyczną określoną w ustawie.

Wobec powyższego replika ASG, którą zakupisz w Militaria.pl, w świetle prawa nie jest bronią i nie wymaga pozwolenia ani rejestracji.

Ograniczenia wiekowe w rozgrywkach ASG

Nie określono ani dolnej, ani górnej granicy wieku, w którym dozwolone jest posiadanie repliki ASG. Natomiast nakłada się zazwyczaj dolną granicę wieku w przypadku zorganizowanych rozgrywek. Jest ona ustalana przez organizatora strzelanki. Najczęściej do rozgrywek zapraszane są osoby, które ukończyły 18 rok życia. W grach dopuszcza się także osoby, które ukończyły 16 lat, jednak wymaga się pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Warto zaznaczyć, że wiele z ogólnokrajowych rozgrywek dopuszcza do udziału osoby jedynie powyżej 21 roku życia.

Jak przenosić i przechowywać replikę ASG?

Kwestie transportu i przechowywania replik nie zostały ujęte w przepisach polskiego prawa. Teoretycznie dozwolone jest przenoszenie repliki na przykład w mieście, jednak należy pamiętać, że do złudzenia przypomina ona palny odpowiednik, który może wzbudzić reakcję przechodniów. Dlatego zawsze warto przenosić replikę w pokrowcu.

Gdzie można strzelać z replik ASG?

Do prowadzenia rozgrywek lub treningów z repliką ASG warto wybierać bezpieczne miejsca, w których nie występuje ryzyko oddania strzału w osobę postronną, zwierzę lub pojazdy. Takimi bezpiecznymi miejscami mogą być:

  • Strzelnice ASG

W wielu miejscach dostępne są specjalne strzelnice ASG, w których zapewnione są odpowiednie warunki do strzelania z replik. Dużą zaletą strzelnic jest zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa oraz wykwalifikowany personel. Na strzelnicach dostępne są specjalne tory strzeleckie, zabezpieczenia chroniące przed wylatującymi kulkami czy wypożyczalna broni. Strzelnice są dobrym miejscem do ćwiczeń strzeleckich.

  • Tereny prywatne

Tereny prywatne dobrze się sprawdzają jako miejsca do rozgrywek airsoftowych. Z założenia istnieje mała szansa na to, aby znalazły się tam osoby postronne. Jeżeli teren nie należy do Ciebie, pamiętaj, aby najpierw uzyskać zgodę właściciela.

ASG a prawo

Zasady bezpieczeństwa podczas rozgrywek ASG

Mimo że ASG uznawane jest często za zabawę, podczas rozgrywki może dojść do narażenia zdrowia. Z tego powodu konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które minimalizują to ryzyko. Poniżej znajdziesz przykładowy spis zasad bezpieczeństwa w airsofcie:

  • Zawsze chroń oczy

Urazy oczu mogą być jednymi z najgroźniejszych skutków nieodpowiednio przeprowadzonej rozgrywki ASG. W trakcie dynamicznych potyczek i innych działań istnieje duże ryzyko przypadkowego wystrzału, awarii repliki lub trafienia przez tak zwaną “zbłąkaną” kulkę, co może skutkować nawet trwałą utratą wzroku. Nie warto więc ryzykować, przez całą rozgrywkę należy obowiązkowo nosić okulary ochronne, gogle lub pełną maskę z wizjerem przez całą rozgrywkę.

  • Chroń resztę ciała

Oczy bezwzględnie trzeba chronić, ale nie oznacza to, że ochrona twarzy i ciała nie jest ważna. Uwagę powinno się kierować szczególnie na ochronę nosa, szyi i głowy. W tym celu warto stosować maski na twarz, a do ochrony szyi różnego rodzaju szale czy kominy. O uraz głowy podczas rozgrywki nietrudno, czy to w wyniku nieuwagi gracza czy też przez trafienie kulką ASG, dlatego zalecamy wyposażyć się w hełm do ASG.

Warto także wyposażyć się w kamizelkę chroniącą klatkę piersiową oraz ochronniki stawów kolanowych i łokciowych. Równie przydatne będą odporne na rozdarcia rękawice taktyczne i wytrzymałe obuwie.

  • Zawsze miej przy sobie apteczkę i naładowany telefon

Na polu gry zawsze powinna być w pełni wyposażona apteczka, za pomocą której będzie możliwe udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Konieczne jest również, aby przynajmniej jeden z graczy posiadał naładowany telefon, aby w razie konieczności możliwe było wezwanie pomocy.

  • Unikaj bezpośredniego kontaktu

Bliski kontakt z przeciwnikiem, taki jak szarpanie czy popychanie, zdecydowanie nie powinien mieć miejsca podczas rozgrywki. Inną bardzo ważną kwestią jest dbanie o to, aby nie oddawać strzałów z bliskiej odległości - może dojść do uszkodzenia elementów ochronnych, a w konsekwencji do uszkodzenia ciała.

  • Wyznacz bezpieczną strefę

Warto wyznaczyć bezpieczną strefę na terenie, na którym prowadzona jest rozgrywka. Strefa ta powinna być wolna od strzałów, aby zapewnić bezpieczeństwo graczom, którzy w tym miejscu chcą odpocząć, wyregulować swoje wyposażenie i zdjąć maski.

  • Przestrzegaj założeń celów zabronionych

Przede wszystkim są to osoby postronne, zwierzęta i przedmioty, które nie są częścią gry. Cele zabronione powinny obejmować także zabronione części ciała graczy, powinno się unikać oddawania strzałów w okolice głowy i twarzy.

  • Kontroluj moc repliki

Repliki ASG często poddawane są tuningom, które mogą wpływać także na jej energię kinetyczną. Konieczne jest kontrolowanie, aby replika nie przekraczała ustalonych limitów.

W profesjonalnych rozgrywkach replika może zostać przestrzelona przez organizatorów wydarzenia, aby zmierzyć jej moc przed dopuszczeniem gracza do gry. Możesz też zmierzyć moc repliki samodzielnie, korzystając z chronografu.

  • Przestrzegaj regulaminu gry

Należy bezwzględnie przestrzegać ustalonych zasad rozgrywki oraz regulaminu terenu lub obiektu, na którym toczy się gra.

Poza tymi zasadami pamiętaj także, aby odpowiednio zabezpieczyć replikę przed i po rozgrywce, a także transportować ją w bezpieczny sposób: magazynek powinien być odpięty, kulki wyjęte z komory nabojowej, bezpiecznik ustawiony na pozycję safe, a całość sprzętu zabezpieczona w pokrowcach.

Pamiętaj także o zabezpieczeniu źródła zasilania. W przypadku replik sprężynowych zadbaj o to, aby sprężyna nie była napięta. Jeżeli korzystasz z repliki AEG odepnij akumulator, a od repliki gazowej opróżnij lub wypnij zbiornik z gazem.

Oferta ASG w Militaria.pl

W Militaria.pl znajdziesz kompletne wyposażenie, które przyda się podczas rozgrywek ASG. W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje replik, a wśród nich: pistolety i rewolwery, karabinki szturmowe, karabiny snajperskie i karabiny maszynowe, a także granatniki, granaty i miny ASG. Znajdziesz także wyposażenie do replik: kulki, naboje CO2, akumulatory, baterie, ładowarki i magazynki. Warto także zwrócić uwagę na celowniki oraz tarcze, cele i kulochwyty.

Jak wspominaliśmy, ochrona to podstawa, dlatego też nasz asortyment ASG to szeroki wybór akcesoriów ochronnych i oporządzenia taktycznego. Konieczne zajrzyj do naszej kategorii AirSoft Gun.