Zamów do 23:00 kurierem DHL - paczkę dostarczymy Ci już jutro!

00 g 00 m 00 s

Stazy taktyczne (CAT, Soft), ładownice na stazy

Schowaj Czytaj więcej

Staza taktyczna jest rodzajem wyposażenia medycznego stosowanego w celu ratowania życia. Wykorzystywana jest do tamowania rozległych i poważnych krwotoków, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia poszkodowanego. Stanowi podstawowe wyposażenie żołnierzy podczas prowadzenia działań zbrojnych oraz służb mundurowych takich jak policja czy straż pożarna. 

Staza wojskowa to rodzaj opaski uciskowej stosowanej na kończynach. Założenie stazy na ranę postrzałową sprawia, że tętnica zostaje dociśnięta do kości, co uniemożliwia przepływ krwi. Staza uciskowa może być też wykorzystywana w przypadkach, kiedy doszło do amputacji kończyny, jej zmiażdżenia lub masywnego krwotoku. Obecnie wykorzystywane stazy taktyczne to stazy typu CAT i SOFT. Staza CAT (Combat Application Tourniquet) wykonana jest z miękkiego i oddychającego materiału obszytego rzepem, który zapobiega otarciom i odparzeniu skóry. Rzep zawiera element krępujący w postaci kołka polimerowego z dodatkowym elementem blokującym. Staza SOFT lub SOFTT (Special Operations Forces Tactical Tourniquet) jest dziś najpopularniejszą opaską uciskową stosowaną w wojsku. Jej budowa przypomina stazę CAT, jednak zamiast elementu blokującego wyposażono ją w klamrę i śrubę zabezpieczającą. Co istotne, staza taktyczna jest prosta w obsłudze i sprawdzi się przy udzielaniu samopomocy. Z uwagi na jej konstrukcję może zostać założona na dowolnej kończynie. Systemy blokad, które przetestowano w warunkach bojowych, skutecznie zabezpieczają stazę przed przypadkowym rozpięciem czy zsunięciem.

Biorąc pod uwagę znaczenie oprzyrządowania medycznego, podczas prowadzenia działań (szczególnie na polu walki) staza powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Ułatwienie przenoszenia stazy zapewnia kabura lub ładownica na stazę, dzięki której opaska uciskowa zawsze będzie się znajdować pod ręką. Wiele z modeli ładownic i kabur zostało wyposażonych w system troczenia MOLLE. Dzięki niemu ładownica wraz ze stazą może być przenoszona na plecaku, kamizelce taktycznej lub przy pasie. Do produkcji ładownic na stazy taktyczne wykorzystywane są wytrzymałe oraz odporne na przetarcia i rozdarcia materiały, jak na przykład Cordura 500D lub 1000D. W zależności od modelu ładownicy czy kabury, stosowane są rzepy bądź przyciski, które umożliwiają szybkie i sprawne wyciągnięcie stazy, przez co możliwe jest udzielenie szybkiej pomocy rannej osobie. Dostępne w naszej ofercie stazy CAT i stazy SOFT to oryginalne produkty, rekomendowane do użycia przez środowiska medyczne. Warto również zwrócić uwagę na oferowane ładownice na stazy wojskowe, które są kompatybilne z CAT i SOFT. Nasz sprzęt pochodzi od sprawdzonych producentów wyposażenia i oporządzenia militarnego. W asortymencie Militaria.pl znajdziesz produkty między innymi marek: Tactical Medical Solutions, M-Tac czy CAT Resources. 

Ustaw kierunek malejący

61 produktów

Strona
  1. (24)
    Wysyłka: Natychmiast
    199,99 zł 239,00 zł
    Oszczędzasz 39,01 zł
Ustaw kierunek malejący

61 produktów

Strona
Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49