Pistolet na gaz to rodzaj broni miotającej, która służy do rażenia przeciwnika strumieniem rozpylonych substancji chemicznych. Środki te, wyrzucane poprzez ładunek miotający są w stanie obezwładnić napastnika. W świetle prawa pistolet nie jest uznawany za broń palną, dlatego pistolet gazowy (RMG) dostępny jest bez zezwolenia. Stanowi bardzo dobry środek do samoobrony, a jego użycie w takich celach nie stwarza ryzyka przekroczenia obrony koniecznej.
Pistolet gazowy, inaczej ręczny miotacz gazu (RMG), rozpyla środki obezwładniające w formie strumienia, które mogą wywołać np.: łzawienie, intensywny kaszel, zaburzenie koordynacji ruchowej lub nudności. Żaden z powyższych efektów zetknięcia z substancjami chemicznymi, nie powoduje zagrożenia życia, jednak skutecznie uniemożliwia napastnikowi kontynuowanie działań przez około 30 minut. W wielu przypadkach broń gazowa bez pozwolenia produkowana jest na wzór broni palnej, jak na przykład pistolet gazowy RMG 23, który świetnie odwzorowuje szwajcarski model P-230/232 marki Sig Sauer. Z uwagi na łudzące podobieństwo do palnych wersji często wystarczy jedynie wyciągnąć miotacz gazu do odstraszenia niebezpiecznej osoby. Pistolet gazowy jest skuteczny z odległości około 3 metrów, co pozwala zachować dystans, gdy dochodzi do konfrontacji z przeciwnikiem. Obezwładnienie napastnika z dystansu zwiększa także możliwość szybkiej ucieczki w kryzysowej sytuacji. Broń gazowa powinna być przenoszona w miejscu łatwo dostępnym dla jej użytkownika. Z uwagi na niewielkie rozmiary i niską wagę bez problemu można ją nosić na przykład w kaburze przy pasku. W trakcie miotania gazu lufę należy skierować w stronę napastnika i energicznie oddać strzał, bardzo ważne jest przy tym pewne trzymanie pistoletu w dłoniach. Mimo to, pistolet gazowy bez zezwolenia jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a jego wykorzystanie nie będzie stanowić problemu zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.
Gazówka jako środek przeznaczony do samoobrony posiada kilka atutów. Jednym z nich jest możliwość wielokrotnego wykorzystania pistoletu. W zależności od modelu naboje gazowe umożliwiają oddanie kilku strzałów. W razie wyczerpania naboju wystarczy wymienić go na nowy. Sam proces wymiany kapsuły gazowej zajmuje kilkanaście sekund. Kolejnym pozytywnym aspektem tego rodzaju środków jest długi (kilkuletni) termin użyteczności środków obezwładniających broni gazowej. Na uwagę zasługują także dodatkowe elementy, które mogą się znaleźć przy gazówce. Dobrym przykładem jest zintegrowana latarka LED, która emituje światło stroboskopowe - nagłe rozbłyski światła mogą potęgować zdezorientowanie napastnika i odwieść go od podjęcia próby ataku. Zachęcamy do przejrzenia oferty ręcznych pistoletów miotających gaz (RMG) w sklepie Militaria.pl