Plecak ewakuacyjny preppersa - jak go spakować?
W poradzie ABC Preppersa omówiliśmy już przygotowania, które należy podjąć przypadku, gdy zdecydujemy się przeczekać daną sytuację kryzysową w domu. Teraz warto omówić zestawy ucieczkowe, które są niezbędne w trakcie ucieczki z miejsca pobytu lub zamieszkania.
W przypadku wojny, pożaru, powodzi lub innego kataklizmu może okazać się, że nasza twierdza, którą budowaliśmy przez lata, musi zostać opuszczona. W takim wypadku należy zabrać ze sobą wcześniej stworzony zestaw prepersa, który będzie zawierał wszystkie niezbędne przedmioty potrzebne do przetrwania podróży do nowego, bezpiecznego miejsca. Takim zestawem bez wątpienia jest plecak ewakuacyjny.
Z poniższego poradnika dowiesz się jak odpowiednio spakować plecak ewakuacyjny, jaki typ plecaka sprawdzi się najlepiej oraz opiszemy kilka podstawowych zasad, które warto wziąć pod uwagę tworząc swój własny zestaw.
Czym jest plecak ucieczkowy?
Zacznijmy od podstaw, czyli od nazewnictwa. W literaturze przedmiotu możemy spotkać się z różnymi określeniami tego plecaka, choć wszystkie oznaczają praktycznie to samo. Z polskich nazw plecak ten bywa nazywany: ewakuacyjnym, ucieczkowym lub awaryjnym. W języku angielskim określa się go jako BOB (Bug-out Bag).
Plecak ewakuacyjny to nic innego jak odpowiednio spakowany plecak lub torba, którą zabieramy ze sobą w sytuacji zagrożenia. Odpowiednie skompletowanie plecaka BOB uchodzi za jeden z najważniejszych aspektów przygotowania na wypadek poważnej sytuacji kryzysowej. Plecak ten powinien zawierać wszelkie niezbędne przedmioty i narzędzia, które pomogą zapewnić Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo i samowystarczalność przez minimum 72 godziny (po tym czasie powinniśmy dotrzeć do kolejnego schronienia).
Zasady tworzenia plecaka BOB
1. Plecak ewakuacyjny z zasady nie jest przeznaczony do długoterminowego przetrwania.
2. Plecak BOB powinien leżeć spakowany w miejscu, do którego możemy łatwo dotrzeć np. w szafie w przedpokoju.
3. Ciężar plecaka nie powinien przekraczać 15% masy ciała noszącego.
4. Każdy z domowników powinien mieć swój własny plecak. Zapobiegnie to sytuacji, w której utrata jednego plecaka będzie miała wpływ na wszystkich członków rodziny.
Plecak ucieczkowy – zacznij od listy
Chcąc stworzyć własny plecak ucieczkowy warto wcześniej sporządzić listę rzeczy, które według Ciebie mogą okazać się przydatne w trakcie podróży. Warto także podzielić przedmioty na grupy, dzięki czemu pozwoli Ci to lepiej zorganizować całą listę. Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny?
Zapas wody
Pakowanie naszego plecaka ewakuacyjnego powinniśmy zacząć od zabrania zapasu wody pitnej. Zabieramy ok. 3 litry wody podzielonej na porcje po 0,5 litra (6 plastikowych butelek). Poza tym przydadzą się również tabletki do uzdatniania wody oraz filtr. Przedmioty te umożliwią nam pozyskiwanie wody z innych źródeł. Dodatkowo warto zabrać suplementujące tabletki musujące, które po pierwsze poprawią smak uzdatnionej wody, a także pomogą uzupełnić utracone podczas marszu witaminy i mikroelementy.
Jedzenie i akcesoria do przygotowywania posiłku w terenie
Dobry posiłek nie tylko dostarczy wielu składników odżywczych, ale podniesie również morale całej grupy, dlatego warto zabrać takie jedzenie, które jest jednocześnie smaczne, kaloryczne oraz pożywne. Poniżej prezentujemy listę produktów, które warto spakować do plecaka ucieczkowego:
-
puszki i konserwy (niezbyt wiele ze względu na ciężar),
-
orzechy, suszone owoce,
-
kawa lub czekolada z kofeiną,
-
racje ratunkowe typu Seven Oceans.
Można również rozważyć spakowanie wojskowych racji żywnościowych, które dostarczą niezbędnych do przetrwania kalorii.
Kompletując zawartość swojego plecaka, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość spożywania posiłków w terenie. Dlatego warto zabrać ze sobą niezależne od siebie źródła ognia takie jak: krzesiwo, zapalniczkę czy zapałki sztormowe, a także małą, składaną kuchenkę turystyczną z zapasem paliwa lub kartusz gazowy. Przyda się także menażka, spork lub inny niezbędnik turystyczny oraz kubek. Źródła ognia, rozpałki oraz paliwo należy przechowywać szczelnie zamknięte np. w woreczku strunowym, który ochroni je przed zmoczeniem.
Higiena
Akcesoria higieniczne obok pożywienia stanowią jedną z najważniejszych grup rzeczy, które warto zabrać tworząc plecak ucieczkowy. Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny podczas długiego marszu sprawi, że unikniemy bolesnych otarć i znacznie poprawimy nasz komfort i samopoczucie. W szczególności zabierz:
-
kilka paczek chusteczek higienicznych (w sytuacji kryzysowej mogą również posłużyć jako rozpałka),
-
paczkę nawilżanych chusteczek,
-
żel dezynfekujący działający bez wody,
-
mały ręcznik szybkoschnący,
-
niewielkie mydło,
-
turystyczny zestaw higieniczny w postaci pasty do zębów i szczoteczki,
-
papier toaletowy (złożony bez rolki, by zaoszczędzić miejsce),
-
w razie potrzeby – kobiece środki higieniczne.
Akcesoria noclegowe
W tej sekcji umieściliśmy wszystkie przedmioty przydatne w czasie obozowania i noclegu pod gołym niebem. Tworząc listę zawartości plecaka ucieczkowego należy wziąć pod uwagę panującą aktualnie porę roku, choć i latem noce potrafią być chłodne. W szczególności warto zabrać:
-
śpiwór lub koc termiczny,
-
karimata lub mata składana (izolacja od zimnego podłoża),
-
hamak,
-
kilka ogrzewaczy chemicznych (można je także zastąpić ciepłą wodą przelaną do butelek, poprzednio zagrzaną na ognisku).
Apteczka preppersa
W plecaku ewakuacyjnym nie powinno zabraknąć w pełni wyposażonej apteczki. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się modele turystyczne, które zawierają niezbędne przedmioty do opatrywania ran na szlakach. Warto także pamiętać o kilku dodatkach, które znacząco rozszerzą funkcjonalność naszego zestawu. Apteczka preppersa powinna zawierać:
-
środku ochrony przed komarami i kleszczami np. popularne Muggi,
-
lekarstwa stosowane na co dzień plus dodatkowo paracetamol, środki odkażające i środki na oparzenia,
-
węgiel,
-
antybiotyk o szerokim spectrum działania,
-
plastry, gazy, bandaże i opaski uciskowe,
-
małe nożyczki, pęsetę, agrafki,
-
kilka par rękawiczek jednorazowych,
-
zatyczki do uszu,
-
maska FFP2/3,
-
kremy z filtrem SFP.
Odzież
W przypadku odzieży zabieramy głównie ubranie na zmianę. W zależności od pory roku warto spakować także rękawiczki, czapkę, komin na szyję, dodatkową parę bielizny, odzież termiczną oraz wodoodporną kurtkę np. softshell.
Światło i zapas prądu
Kompletując zawartość plecaka ucieczkowego warto wziąć pod uwagę możliwość marszu nocą. W kwestii oświetlenia warto zwrócić uwagę na latarki czołowe oraz klasyczne, które zasilane są wymiennymi bateriami lub akumulatorami, które można ładować przy pomocy power banku. Nasza propozycja to:
-
2 sztuki latarek, w tym jedna czołowa (zasilana wymiennymi bateriami lub akumulatorami),
-
baterie do latarek,
-
2 sztuki power banków solarnych (zasilanych światłem słonecznym),
-
kilka sztuk popularnych lighsticków (oświetlenie chemiczne).
Łączność i urządzenia do nawigacji
W przypadku ucieczki z miejsca zamieszkania warto wziąć pod uwagę kwestie komunikacji w grupie oraz możliwość nasłuchiwania najnowszych informacji. W tym celu warto zabrać:
-
co najmniej 2 radiotelefony (jeden dodatkowo dla innej osoby z grupy)
-
zapasowy telefon,
-
analogową listę kontaktów, numerów telefonów,
-
kompas,
-
mapę z zaznaczonymi rejonami i naniesiony punktami np. ujęcie wody, miejsce na biwak czy szpital,
-
opcjonalnie urządzenie GPS.
Dokumenty i pieniądze
Tworząc własny plecak ewakuacyjny nie można zapomnieć o tak istotnej rzeczy, jak skany i kopie najważniejszych dokumentów. Nie mamy pewności, że podczas nieobecności nasz dom pozostanie w nienaruszonym stanie, dlatego warto zabezpieczyć się na ewentualność kradzieży lub zniszczeń. W szczególności zrób i spakuj skany aktów własności, dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, ubezpieczenia samochodu, ubezpieczenia domu oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Do listy dokumentów warto także dołączyć analogową listę wszystkich najważniejszych kontaktów. Dokumenty możesz przechowywać na pendrive - warto go dodatkowo zabezpieczyć hasłem.
Oddzielnym tematem są pieniądze. W sytuacji awaryjnej możemy nie mieć możliwości skorzystania z karty płatniczej lub bankomatu, dlatego przygotuj pewną ilość gotówki (wedle uznania), a także monet, które mogą okazać się przydatne w przypadku natrafienia na automaty z jedzeniem lub wodą. Monety oraz gotówka przydadzą się także w drobnym handlu z innymi ludźmi, których możesz spotkać na swojej drodze.
Gry podróżne dla dzieci
Warto pamiętać także o najmłodszych. Jeśli będziesz uciekał z całą rodziną to warto zabrać dziecku jego ulubioną zabawkę, a także podróżne gry analogowe, które pozwolą na chwilę oderwać się od bieżących problemów i podniosą morale całej drużyny.
Inne ważne akcesoria
-
metalowa manierka (do podgrzewania wody na ognisku lub składanej kuchence turystycznej),
-
spork lub inny niezbędnik,
-
nóż, scyzoryk lub multitool,
-
linka paraccord (np. do rozwieszenia mokrych ubrań),
-
opaski zaciskowe (trytytki),
-
taśmy: naprawcze i izolacyjne i zwykłe,
-
gwizdek ratunkowy,
-
gaz pieprzowy do samoobrony,
-
kilka woreczków strunowych,
-
notatnik, długopis, 2 ołówki.
Jaki model plecaka ucieczkowego wybrać?
Poszukując odpowiedniego plecaka ucieczkowego warto wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz wymagania, jakie plecak ma spełnić. Ważna jest zarówno pojemność plecaka, jak i ilość kieszeni, a także zastosowany system nośny. Poniżej przedstawiamy na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru:
Pojemność plecaka
Można założyć, że plecak ucieczkowy powinien być tak duży, jak jego zawartość. Niestety wiele osób popada w pewną skrajność gromadząc w plecaku zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy, które wpływają na podniesienie wagi plecaka i uniemożliwiają szybkie przemieszczanie się lub utrudniają marsz. W przypadku wyboru plecaka należy pomyśleć i zaplanować, co faktycznie będzie przydatne w przeciągu tych 72 godzin. Najczęściej wybierane są modele o pojemności powyżej 40 litrów. Pamiętaj, że nigdy nie weźmiesz ze sobą wszystkiego, a zbyt wielka ilość rzeczy może także przyciągnąć ewentualnych złodziei. Oprócz plecaka warto również zabrać mniejszą nerkę lub torbę biodrową, dzięki czemu w razie jego utraty część ekwipunku wciąż będzie z tobą.
Rodzaj i system nośny
Najczęściej wybieranymi plecakami są modele turystyczne lub modele wojskowe. Przy wyborze plecaka warto zwrócić uwagę, aby plecak nie był zbyt ciężki i posiadał pasy (biodrowy oraz piersiowy), które poprawią komfort w czasie marszu. Dużą zaletą plecaka turystycznego jest jego pojemność, a także duża ilość funkcjonalnych kieszeni, które umożliwią ergonomiczne rozmieszczenie wszystkich akcesoriów. Z drugiej strony modele wojskowe, które często występują w kamuflażu pozwolą Ci lepiej zamaskować i ukryć plecak. Plecaki te są również bardzo wytrzymałe i posiadają system troczenia w postaci pasków, do których można doczepić inny ekwipunek.
Oferta dla Preppersów w Militaria.pl
Przygotowując się na nagłą katastrofę naturalną należy skupić się głównie na przygotowaniu zapasów żywności, wody pitnej i lekarstw, tak aby przetrwać okres powrotu do porządku i normalności. W sklepie Militaria.pl posiadamy szeroką ofertę produktów z tematyki przetrwania oraz prepperingu. Znajdziesz tu m.in. żywność konserwowaną stworzoną na podstawie receptury znanego prepersa Adolfa Kudlińskiego, a także wiele innych racji żywnościowych i przekąsek wysokoenergetycznych. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą plecaków ewakuacyjnych, latarek, kuchenek turystycznych oraz wielu innych przedmiotów, które umożliwią Ci przetrwanie w czasie sytuacji awaryjnej.