Każda wyprawa w góry, niezależnie od tego, czy jest to krótki, rekreacyjny wypad, czy dłuższa wędrówka, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest bez wątpienia plecak turystyczny. Wybór odpowiedniego modelu plecaka to spore wyzwanie, a źle dobrany może skutecznie zepsuć przyjemność z wyprawy.
W tym artykule podpowiemy, jak wybrać plecak turystyczny. Odpowiednie dopasowanie do budowy ciała, równomierne rozłożenie ciężaru - na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze plecaka? Jaki plecak turystyczny będzie najlepszy?
Dobry plecak turystyczny, czyli jaki?
Jeżeli planujesz wycieczkę poza miasto, wyprawę survivalową czy kilkudniowy biwak, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki plecak turystyczny wybrać. W zależności od przeznaczenia (celu i długości Twojej wycieczki) powinien on być odpowiednio pojemny, wyposażony w regulację elementów systemu nośnego i praktyczne przegrody, a także zapewniać komfort podczas noszenia.
Ważne będzie określenie, do jakich aktywności będzie Ci potrzebny plecak. Szukasz uniwersalnego modelu na jednodniowy wypad? Średniej wielkości plecaka z przydatnymi kieszeniami, który zabierzesz na kilkudniową wyprawę survivalową? A może planujesz długą podróż i przyda Ci się duży plecak wyprawowy ze stelażem? Przegląd oferty plecaków turystycznych oraz nasz poradnik z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji. Przeczytaj, czym powinieneś się kierować, aby wybrać dobry plecak turystyczny, dostosowany do Ciebie, z którym wędrówki będą czystą przyjemnością.
Jaką wybrać pojemność plecaka turystycznego?
W zależności od tego, czy będziesz biwakować pod namiotem czy w schronisku, czy wybierasz się na wyprawę w sezonie zimowym czy letnim - będziesz musiał spakować więcej lub mniej rzeczy. Od tego, w jakich warunkach zamierzasz podróżować, może zależeć wielkość litrażu. Początkującym może być trudniej skompletować plecak. Ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę, w czym może pomóc wcześniejsze przygotowanie listy niezbędnych rzeczy.
Ciężar w plecaku powinien rozkładać się równomiernie, tak aby nie utrudniać poruszania się w terenie oraz nie obciążać kręgosłupa. W zależności od tego, ile dni będzie trwać wyprawa, inną ilość rzeczy należy spakować. Pojawia się pytanie: jaki plecak turystyczny wybrać na jednodniową, kilkudniową lub dwutygodniową wycieczkę? Szukając odpowiedzi na to pytanie, można sugerować się poniższym podziałem:
Plecak o pojemności od 20 do 35 litrów
W cieplejszym okresie w podróż można zabrać mniejszy model plecaka (na przykład o pojemności 20-25 litrów). Zimą natomiast dobrze jest wybrać większy model, o pojemności nawet 35 litrów. W tym czasie przyda się więcej miejsca na dodatkowe rzeczy, które będą przydatne na wycieczce, jak na przykład: termos, ciepły polar czy dodatkowe ogrzewacze do rąk. W przypadku wyboru plecaka o pojemności do 35 litrów należy dobrze rozplanować ilość potrzebnych rzeczy i sposób ich pakowania. Warto także zadbać o równomiernie rozłożenie ciężaru.

Małe plecaki sprawdzą się na jednodniowych wycieczkach. Plecaki o takiej pojemności pomieszczą podstawowe wyposażenie takie jak: dokumenty, prowiant, napoje, środki na komary i kleszcze czy apteczkę. Warto pamiętać, że plecaki turystyczne wyposażone są w praktyczne kieszenie i przegrody, które ułatwiają rozmieszczenie ekwipunku. Równie przydatne są taśmy kompresyjne, dzięki którym wielkość plecaka można dopasować do jego zawartości.
Plecak o pojemności od 35 do 50 litrów
To najbardziej uniwersalny model plecaka, który sprawdzi się na kilkudniowych wycieczkach. Plecaki o takiej pojemności będą dobrym wyborem również na wyprawy survivalowe, obozy, kolonie lub różnego rodzaju szkolenia organizowane w terenie. Do plecaka o takim litrażu, oprócz podstawowego wyposażenia, zmieści się prowiant w postaci: konserw, gotowych do spożycia racji żywnościowych, żywności liofilizowanej czy wysokoenergetycznych przekąsek. Spakujesz do niego także odpowiednio duży zapas wody, podstawowy sprzęt elektroniczny oraz odzież na przebranie.

Plecaki o pojemności od 35 do 45 litrów najczęściej wyposażone są w wiele kieszeni, które pozwalają na praktyczne rozmieszczenie przedmiotów. Dzięki trokom mocującym możesz doczepić na zewnątrz plecaka dodatkowe akcesoria, które nie mieszczą się w jego wnętrzu np. karimatę albo namiot. Warto pamiętać również o tym, że niektóre modele plecaków często wyposażone są w komin, dzięki któremu można dodatkowo zwiększyć pojemność plecaka. Powiększenie pojemności można uzyskać również poprzez doczepienie kieszeni lub ładownic MOLLE, jeśli plecak jest kompatybilny z tym systemem.
Plecak o pojemności od 50 litrów
Jest to tak zwany plecak wyprawowy. Model ten sprawdzi się w wielodniowych wyprawach, na które konieczne trzeba zabrać zapasy żywności, większą ilość ubrań oraz sprzętu. W porównaniu do mniejszych modeli, plecaki te wyposażone są w bardziej rozbudowany system nośny, a także wzmocnione stelażem. Warto jednak dobrze się zastanowić nad wyborem większego plecaka, ponieważ im większy plecak, tym cięższy. Długie wyprawy wymagają dobrze przemyślanego pakowania.

Plecak turystyczny a materiał
Do niedawna jednym z najpopularniejszych materiałów używanych od produkcji plecaków była Cordura. Jest bardzo wytrzymała (to połączenie poliamidu, powłoki poliuretanowej i teflonu), wykorzystywana przede wszystkim w plecakach taktycznych. Jednakże w parze z wytrzymałością Cordury idzie jej ciężar. Z tego powodu coraz więcej producentów korzysta z lżejszych, ale nadal wytrzymałych materiałów.

Dziś większość plecaków turystycznych dostępnych na rynku wykonana jest z poliestru, poliamidu czy nylonu, z przewagą tego ostatniego. Warto zwrócić uwagę, aby newralgiczne miejsca plecaka były dodatkowo wzmocnione. Niektóre modele wyróżniają się wysoką wodoodpornością lub są specjalnie zaimpregnowane warstwą zabezpieczającą przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Do plecaków turystycznych często w komplecie dołączane są pokrowce przeciwdeszczowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając plecak turystyczny?
Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak pojemność czy trwałość materiałów użytych do produkcji plecaka turystycznego, warto zwrócić uwagę na szereg innych szczegółów, by mieć pewność, że wybrany model spełni wszystkie nasze potrzeby podczas wędrówki. Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze plecaka turystycznego? Kwestie te opiszemy poniżej.
Dodatkowe kieszenie w plecaku
Dodatkowe kieszenie pozwalają na łatwiejszy dostęp do ekwipunku. Dzięki nim żaden drobiazg nie zaginie w czeluściach komory głównej. Jeśli lubisz mieć wszystko rozdzielone i posegregowane tak, aby jak najrzadziej sięgać do komory głównej, zainwestuj w plecak wyposażony w system taśm do troczenia. Bez problemu doczepisz do niego dodatkową kieszeń czy też większe przedmioty, które nie zmieściły się we wnętrzu plecaka.
Komin na dodatkową przestrzeń
Stawiając na plecaki o dużej pojemności, często można spotkać się z dodatkową przestrzenią do pakowania, którą stanowi komin. Jest to dodatkowa część materiału, wyposażona w ściągacz. Przydatne rozwiązanie zwłaszcza podczas długich wypraw połączonych z biwakowaniem.
Kieszeń na bukłak
Przydatnym wynalazkiem okazuje się kieszeń na bukłak. W wielu wyprawowych plecakach znajdziemy takie rozwiązanie. Mają one specjalną przegrodę na bukłak oraz możliwość wyprowadzenia specjalnej rurki z wnętrza plecaka. Dzięki temu w wygodny i szybki sposób można nawodnić swój organizm. Nie trzeba ciągle sięgać do kieszeni bocznej po butelkę z napojem.
Pokrowiec przeciwdeszczowy
Przydatnym dodatkiem do każdego plecaka będzie pokrowiec przeciwdeszczowy. Pogoda lubi być zmienna, a więc lepiej mieć przy sobie takie zabezpieczenie. Pokrowiec przeciwdeszczowy zapewni dodatkową ochronę zarówno dla rzeczy wewnątrz plecaka jak i dla tych doczepionych na zewnątrz.
System nośny plecaka
System nośny odpowiada za właściwe rozłożenie ciężaru ekwipunku przenoszonego w plecaku. Sprawia, że nasze barki nie są nadmiernie obciążone. Jeśli plecak zostanie dobrze dobrany do Twojej sylwetki oraz zostanie odpowiednio wyregulowany, tym więcej będziesz mógł przenieść na swoich barkach. W przypadku mniejszych plecaków trekkingowych można spotkać się z usztywnianymi plecami. Natomiast w większych pojemnościowo plecakach wyprawowych spotkasz się ze stelażem. Takie zabiegi znacząco poprawiają jakość użytkowania, ciężar jest znacznie lepiej rozłożony.
Pasy biodrowe
Wybór plecaka turystycznego z dobrym pasem biodrowym ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia wędrówki. Im większy plecak i im większa waga, tym mocniejszy i szerszy powinien być pas.
Najlepiej przeprowadzić test udając się do sklepu i wypełnić plecak ładunkiem o wadze około 10-15 kg. Testowany plecak nie powinien być pusty. Gdy założysz na siebie plecak, zwróć uwagę na położenie pasa biodrowego. Powinien on dokładnie otoczyć Twoje kości biodrowe. Po wyregulowaniu szelek sprawdź czy nie uciskają Twojej szyi. Następnie wyreguluj długość pasów stabilizujących szelki (górna część szelek plecaka) tak, aby były odchylone od pionu o ok. 45 stopni. Na końcu zapnij i wyreguluj pas piersiowy.
Pospaceruj trochę po sklepie, wykonaj kilka szybszych ruchów tak, aby sprawdzić czy nie potrzebne są poprawki przy regulacji. Sprawdź, czy nie odczuwasz żadnego dyskomfortu w okolicach barków i pleców. Większość ciężaru powinna przypadać na biodra.
Oferta plecaków turystycznych w sklepie Militaria.pl
Wiesz już, na jakie elementy zwracać uwagę podczas wybierania plecaka turystycznego. Możesz skorzystać z naszej oferty plecaków turystycznych, które sprawdzą się na jednodniowych i wielodniowych wycieczkach. Pamiętaj, żeby przed wyborem plecaka, zastanowić się, w jakich warunkach będziesz go wykorzystywał.
Wśród asortymentu znajdziesz produkty znanych marek takich jak: Alpinus, Badger Outdoor, Deuter, Fjord Nansen, Helikon, Gregory, Mil-Tec, Salewa, Tatonka, Texar, Wisport, Brandit, Pentagon, First Tactical, Coleman i wiele innych. Producenci tych marek specjalizują się między innymi w tworzeniu wysokiej jakości wyposażenia outdoorowego. W zależności od Twoich potrzeb i upodobań wybierz plecak w odpowiednim kolorze lub w kamuflażu, z przydatnym systemem montażowym MOLLE, z dużą liczbą kieszeni lub wyposażonym w pokrowiec przeciwdeszczowy.