Zamów do 23:00 kurierem DHL - paczkę dostarczymy Ci już jutro!

Lornetki na wieczór i noc

Schowaj Czytaj więcej

W poniższej kategorii znajdziesz omówienie oraz ofertę lornetek myśliwskich nocnych i nie tylko. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, czym charakteryzuje się lornetka do patrzenia w nocy oraz dla kogo jest przeznaczona. Każdą lornetkę określamy trzema podstawowymi parametrami: powiększeniem, średnicą soczewki obiektywu oraz polem widzenia. W przypadku lornetek nocnych ten ostatni jest najmniej istotny, ale trzeba pamiętać, że duże pole obserwacji poprawia komfort widzenia nie tylko w warunkach mniejszej transmisji światła, ale także w dzień. Powiększenie jest odpowiedzialne za wielokrotność przybliżenia oglądanego przez nas celu, a soczewka obiektywu zbiera światło, nadając jasność oraz klarowność obrazu. Dzieląc przez siebie średnicę soczewki i wielkość powiększenia otrzymamy tzw. źrenicę wyjściową. Lornetki nocne posiadają najczęściej następujące parametry: 7x50, 8x56 lub 9x63. Co je łączy? Gdy je przez siebie podzielimy, otrzymamy wartość oscylującą około 7 milimetrów, co daje zbliżoną wartość, do tej, do której rozszerzają się w nocy ludzkie źrenice. Lornetka przeznaczona do polowań lub obserwacji nieba w nocy nie powinna mieć mniej niż wspomniane siedem milimetrów źrenicy wyjściowej, ponieważ każda wartość poniżej będzie sprawiała, że nasze oko ,,zbierze” mniej światła, a podczas obserwowania w warunkach słabego oświetlenia, każda strata światła odbija się negatywnie na jasności obrazu.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły - nasze oko wraz z wiekiem również się starzeje i lornetki myśliwskie nocne mogą być użyteczne nawet w parametrach 8x40 lub 10x50! Dlaczego? Otóż im człowiek jest starszy, tym niższą zdolność do rozszerzania źrenicy mają jego oczy. Maksymalna średnica źrenicy ludzkiego oka wynosi wówczas 5 mm. Daje to możliwość starszym myśliwym wyboru mniejszej lornetki, co przekłada się na zmniejszenie wagi dźwiganego ekwipunku. Wielu producentów lornetek posiada w swojej ofercie lornetki dedykowane myśliwym o parametrach kojarzących się raczej z turystyką lub obserwacjami w dzień, ale dzięki zrozumieniu pojęcia źrenicy wyjściowej okazuje się, że nie na każde polowanie potrzebna nam jest ważąca ponad kilogram myśliwska lornetka nocna. Najprostszym sposobem, aby dobrać lornetkę odpowiednią do naszego wieku oraz aktywności, jest wykonanie fotografii własnej twarzy w kompletnie ciemnym pomieszczeniu z linijką przyłożoną do oka. Po zmierzeniu naszej źrenicy otrzymamy wartość, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze naszej nowej lornetki nocnej.

Jak już zapewne się domyślasz, lornetka nocna jest raczej przeznaczona dla myśliwych. Co z pozostałymi użytkownikami? Lornetka z opisanymi wyżej parametrami świetnie sprawdzi się wielbicielom astronomii, gdyż świetnie nadadzą się jako podręczny przyrząd do lokalizowania galaktyk. Znajdziemy również obiekty, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Aby patrzenie przez nie było w miarę komfortowe, zwróć uwagę na przybliżenie, które powinno mieścić się w granicach 7-10 razy. Większe powiększenia oferują oczywiście bardziej szczegółowy obraz, ale generują także większe drgania i destabilizację obrazu – utrzymanie takiej lornetki stabilnie w dłoniach jest dość problematyczne i tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie użycie statywu. Jeżeli szukasz nocnej myśliwskiej lornetki, która swoimi parametrami zapewni najlepszy możliwy obraz nawet podczas ciemnych nocy, zwróć uwagę na naszą ofertę lornetek firm, takich jak Steiner lub Bushnell. Są to producenci z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu urządzeń optycznych, a rozwiązania, jakie oferują, są z roku na rok coraz doskonalsze, stając się wzorem dla konkurencji. Także, jeśli jesteś amatorem obserwacji nocnego nieba, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w poniższej kategorii. Życzymy owocnego poszukiwania swojej nowej lornetki!

Ustaw kierunek malejący

69 produktów

Strona
 1. (73)
  Wysyłka: Natychmiast
  219,00 zł 285,00 zł
  Oszczędzasz 66,00 zł
 2. (29)
  Wysyłka: Natychmiast
  669,00 zł 749,00 zł
  Oszczędzasz 80,00 zł
 3. (32)
  Wysyłka: Natychmiast
  169,99 zł 199,99 zł
  Oszczędzasz 30,00 zł
 4. (0)
  Wysyłka: w 48 godzin
  3349,00 zł
 5. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  849,00 zł
 6. (5)
  Wysyłka: Natychmiast
  529,00 zł
 7. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  1149,00 zł 1249,00 zł
  Oszczędzasz 100,00 zł
 8. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  1399,00 zł
 9. (14)
  Wysyłka: Natychmiast
  629,00 zł
 10. (1)
  Wysyłka: Natychmiast
  549,00 zł
Ustaw kierunek malejący

69 produktów

Strona
   
do góry
Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49