Jak wyposażyć przydomowy schron? - lista podstawowych rzeczy
Do sytuacji kryzysowych, takich jak: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne może dojść w każdej chwili. Z tego względu ważne jest wcześniejsze przygotowanie siebie oraz swojej rodziny na różne nieprzewidziane wydarzenia. Warto z wyprzedzeniem opracować zarówno plan działania, jak i przygotować schron, który będzie służył jako bezpieczne miejsce w czasie zagrożenia.
W tym artykule dowiesz się, co powinno zawierać podstawowe wyposażenie schronu. Przygotowanie się z wyprzedzeniem i zdobycie niezbędnych zasobów pozwoli Ci zyskać przewagę, która może okazać się kluczowa dla Twojego przetrwania w trudnych okolicznościach.
Podstawowe wyposażenie schronu - co powinno zawierać?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę i samodzielne wyposażanie przydomowych schronień. Wynika to w szczególności z napiętej sytuacji w Europie Wschodniej oraz z rosnącego zagrożenia klęskami żywiołowymi, które potęgowane są przez zmiany klimatyczne.
Jednak sam fakt posiadania schronu to tylko połowa sukcesu, ponieważ musi on być również odpowiednio wyposażony. To, w co należy wyposażyć schron, zależy od wielu czynników, takich jak: budżet, wielkość schronu czy jego konstrukcja. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że w kwestii wyposażenia schronu priorytetem jest bezpieczeństwo.
W dalszej części tego poradnika omawiamy podstawowe wyposażenie schronu, przy tym warto mieć na uwadze, że każdy z nas ma inne potrzeby i może wymagać innych rzeczy.
Jedzenie długoterminowe i zapas wody
Podstawą zaopatrzenia każdego schronu są żywność i woda. Ilość zapasów, które należy zgromadzić, zależy od wielu czynników, takich jak: docelowa liczba osób w schronie, dostępność alternatywnych źródeł zaopatrzenia i przewidywany czas trwania sytuacji kryzysowej.
Chociaż nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak dużo wody i żywności należy mieć w schronie, to zaleca się zebrać zapasy wystarczające na co najmniej 14 dni dla każdego członka rodziny.
W przypadku przydomowego schronu zaleca się zgromadzić około 42 litry wody pitnej na osobę, przy założeniu, że zużywa ona około 3 litrów dziennie. Ilość ta powinna wystarczyć do picia i gotowania przez 14 dni pobytu w schronie w sytuacji awaryjnej. Należy także pamiętać o wodzie do higieny osobistej. Szacunkowo potrzeba około 1-2 litry wody na osobę dziennie.
Do bezpiecznego przechowywania wody najlepiej używać pojemników przeznaczonych do tego celu. Warto postawić na takie, które po zużyciu wody można złożyć i nie będą wtedy zajmować niepotrzebnie miejsca.
Jeśli chodzi o żywność, to warto zaopatrzyć się w produkty, które nie wymagają obróbki cieplnej, co oznacza, że nadają się do spożycia na zimno. Możesz oczywiście wybrać również takie, które będzie trzeba podgrzać, ponieważ od czasu do czasu dobrze byłoby zjeść coś ciepłego. W tej sytuacji musisz jednak mieć w schronie także kuchenkę. Ważne jest, aby żywność przechowywana w schronie miała długi okres przydatności do spożycia.
Warto postawić na takie produkty jak:
Data przydatności | Przykładowe produkty |
---|---|
Żywność średnio- i długoterminowa (termin przydatności do spożycia od sześciu miesięcy do kilku lat) |
|
Żywność wieloletnia (termin przydatności do spożycia od kilku do kilkudziesięciu lat) |
|
Żywność bezterminowa |
|
Standardowo zaleca się zapewnienie około 2000-2200 kalorii na osobę dziennie – jest to mniej więcej ilość potrzebna do pokrycia zapotrzebowania energetycznego dla osoby dorosłej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ jeśli przebywasz w schronie o małej przestrzeni, to Twoja aktywność fizyczna będzie bardzo niska – w takim przypadku nie musisz spożywać tak wielu kalorii.
Uwaga!
- Nawet jeśli masz dużo zapasów żywności oraz wody, to lepiej ją racjonować od pierwszego dnia pobytu w schronie, ponieważ trudno przewidzieć, jak długo w nim pozostaniesz.
- Oprócz racjonowania żywności, kluczowe znaczenie ma również jej odpowiednie przechowywanie. Większość produktów musi być umieszczona w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w optymalnej temperaturze i bez kontaktu z wilgocią.
- Należy pamiętać, że przechowywanie mrożonych produktów w schronie wymaga dostępu do zamrażarki.
Podstawowe wyposażenie medyczne
W schronie koniecznie powinno znaleźć się podstawowe zaopatrzenie medyczne. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie skompletować apteczkę pierwszej pomocy do schronu, to najlepiej będzie kupić gotową apteczkę z wyposażeniem. Warto zdecydować się na apteczki modułowe. Mogą to być apteczki o różnych kolorach i z napisami określającymi ich zastosowanie. To apteczki o konkretnym przeznaczeniu: na krwotoki, nagłe wypadki, złamania czy hipotermię. W zależności od tego są one zaopatrzone w odpowiednie środki medyczne.
Pamiętaj również, aby do schronu zabrać inne środki medyczne, których nie znajdziesz w standardowej apteczce, takie jak:
- leki indywidualne,
- antybiotyk o szerokim spectrum działania,
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- środki przeciw biegunce, nudnościom i wymiotom,
- elektrolity,
- termometr.
Podstawowe środki higieny osobistej
W Twoim schronie nie może zabraknąć podstawowych środków do higieny osobistej, które są niezwykle ważne w takich warunkach. Codzienna higiena nie tylko poprawia samopoczucie, lecz także pomaga uchronić się przed chorobami i infekcjami. Poniżej znajduje się lista niezbędnych artykułów higienicznych do schronu:
- zapas papieru toaletowego,
- chusteczki higieniczne,
- żel dezynfekujący niewymagający użycia wody,
- środki do mycia ciała (np. w postaci wilgotnych chusteczek),
- szczoteczki i pasta do zębów,
- ręczniki szybkoschnące,
- produkty do higieny kobiecej (jeżeli są potrzebne).
Zapasowa odzież
Schron powinien być wyposażony nie tylko w żywność, wodę, środki pierwszej pomocy, ale także zapasową odzież. Warto przechowywać w schronie zapas bielizny na zmianę, koszulek i spodni.
Ważne jest również zaopatrzenie się w ciepłą odzież, w tym kurtkę, bluzę polarową, spodnie, skarpety i czapkę, które zapewnią komfort termiczny w chłodniejsze dni lub noce.
Akcesoria noclegowe
Wiele osób ma błędne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać przydomowe schronienie. Z pewnością należy unikać wypełniania schronu meblami, ponieważ zajmują one cenną przestrzeń, która może być potrzebna do przechowywania żywności, wody, leków i innych niezbędnych przedmiotów.
Przykładowo, zamiast wstawiać klasyczne łóżko dla każdego członka rodziny, możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać do spania hamaki, materace czy składane łóżka polowe.
Warto oczywiście zaopatrzyć schronienie w śpiwory, które zapewnią komfort termiczny przy temperaturze około 0 stopni Celsjusza. Wskazane jest także zabranie ze sobą ciepłych koców i poduszek.
Kuchenka turystyczna oraz naczynia
Jeśli nie chcesz żywić się w schronie wyłącznie konserwami lub innym jedzeniem, które można zjeść bez gotowania, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną. Możesz zdecydować się na elektryczną, ale pamiętaj, że jeśli schron korzysta z zewnętrznego źródła zasilania i nastąpi ewentualna awaria, to kuchenka tego typu stanie się bezużyteczna.
Alternatywą jest zakup kuchenki gazowej, spirytusowej lub na paliwo stałe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w schronach często problemem jest ograniczona wentylacja. Takie kuchenki emitują spaliny i mogą być używane tylko wtedy, gdy masz do dyspozycji najlepiej oddzielne, dobrze wentylowane pomieszczenie.
Gdy zdecydujesz się na kuchenkę spirytusową, gazową lub na paliwo stałe, to musisz również pamiętać o odpowiednim zapasie paliwa. Wiąże się to z koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni w schronie, co należy wziąć pod uwagę. Jeśli Twój schron ma niewielką powierzchnię, to zawsze lepiej jest przeznaczyć ją na podstawowy sprzęt potrzebny do przetrwania w sytuacji kryzysowej.
Nie zapomnij też o naczyniach i sztućcach. Możesz wybrać gotowe zestawy turystyczne, które składają się z miski, kubka i sporka, może on służyć jednocześnie jako: łyżka, widelec i nóż. Pamiętaj jednak, że naczynia trzeba myć, co generuje zużycie wody. Alternatywą są jednorazowe naczynia papierowe.
Narzędzia podręczne - multitool, nóż, scyzoryk
W przydomowym schronie warto posiadać podstawowe narzędzia do samodzielnego wykonywania drobnych napraw, konserwacji i innych działań. Możesz oczywiście kupić skrzynkę z narzędziami, ale minimalistom polecamy noże, multitoole i scyzoryki.
Nóż może z powodzeniem służyć do cięcia materiałów czy krojenia jedzenia. Natomiast scyzoryki i multitoole to bardzo rozbudowane narzędzia, które wyposażone są w wiele funkcji takich jak: kombinerki, nożyczki, otwieracz do butelek, pilnik, a nawet piła do drewna.
Zapasowe źródło światła
Mimo że Twój schron może być podłączony do domowej instalacji elektrycznej lub wyposażony w stację zasilania albo agregat prądotwórczy, to posiadanie dodatkowych źródeł światła jest zawsze dobrym środkiem ostrożności. Awaria sieci elektrycznej, agregatu czy stacji może pozbawić Cię oświetlenia. Do oświetlania doraźnego w schronie można wykorzystać lampy kempingowe LED o mocy 300-500 lumenów. Dwie takie lampy wystarczą do oświetlenia pomieszczenia przez długi czas. Warto też jako dodatkowe źródło światła wyposażyć się w latarkę ręczną, czołową lub kątową.
Ważne dokumenty
Podczas ewakuacji do schronu można łatwo zapomnieć o zabraniu ważnych dokumentów. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich kopii w schronie lub zapisanie ich skanów na pendrivie. Poniżej znajduje się lista najważniejszych dokumentów:
- dokumenty osobiste: dowód osobisty, paszport, książeczka zdrowia, wyniki specjalistycznych badań, informacje o przebytych operacjach, chorobach przewlekłych, grupie krwi,
- dokumenty potwierdzające własność domu, dzieł sztuki, obligacji, samochodów,
- książeczki szczepień zwierząt domowych,
- polisa ubezpieczeniowa.
Rozrywka w schronie
W sytuacji długotrwałego przebywania w schronie, istotne dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego jest zadbanie o kwestię rozrywki i relaksu. Warto w tym celu wyposażyć schron w różnorodne formy rozrywki dopasowane do upodobań i preferencji. Przykładowo mogą to być: książki, gry planszowe czy karty do gry.
Źródła zasilania
Podczas wyposażania przydomowego schronu nie zapomnij o zapasie baterii lub akumulatorów do posiadanych urządzeń. Pamiętaj, aby przechowywać baterie w oryginalnym opakowaniu, dopóki nie będą Ci potrzebne. Dzięki temu będą one chronione przed wilgocią, która może mieć negatywny wpływ na ich żywotność. Zalecane jest również umieszczenie ich w szczelnym plastikowym pojemniku.
Dobrym pomysłem jest też umieszczenie agregatu prądotwórczego w przydomowym schronie, ale tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. Agregaty wytwarzają toksyczne spaliny, dlatego konieczne jest wydzielenie dla nich osobnego, wentylowanego pomieszczenia z hermetycznymi drzwiami. Jeśli nie masz możliwości wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia, to lepiej wybierz stację zasilania. Jest ona bezpieczniejsza w użyciu, ponieważ nie wytwarza trujących spalin.
Co jeszcze warto zabrać do schronu?
Pamiętaj, że powyższa lista jest jedynie sugestią, a Twoje wyposażenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Poza przedmiotami wymienionymi powyżej, dobrym pomysłem jest również zabranie do schronu, takich rzeczy jak:
- radio na baterie lub korbkę – umożliwi Ci śledzenie na bieżąco aktualnej sytuacji i odbieranie instrukcji ratunkowych,
- worki na śmieci – przydatne do wrzucania zużytych puszek i innych odpadów,
- koc gaśniczy lub gaśnica – w razie pożaru umożliwią ugaszenie ognia,
- toaleta turystyczna – niezbędna, gdy nie ma możliwości przyłączenia schronu do kanalizacji domowej lub głównego szamba,
- artykuły dla dzieci (jeśli posiadasz) – zabierz do schronu pieluchy, chusteczki nawilżane, mleko modyfikowane, ulubione zabawki i inne niezbędne przedmioty dla dzieci,
- artykuły dla zwierząt (jeśli posiadasz) – zapewnij swoim zwierzętom pokarm, miski, ulubione zabawki czy kuwetę (dla kotów).
Najważniejsze jest, aby wyposażyć schron we wszystkie przedmioty, które zapewnią Tobie i Twoim bliskim komfort, bezpieczeństwo i możliwość przetrwania w trudnych warunkach.
Oferta produktów przeznaczonych do wyposażenia schronu w Militaria.pl
W sklepie Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór produktów, dzięki którym wyposażysz swój schron i zapewnisz sobie oraz swoim bliskim bezpieczeństwo i wygodę podczas sytuacji zagrożenia.
Zapewniamy duży wybór żywności długoterminowej, która jest nie tylko pożywna i kompaktowa, ale również smaczna. Konserwy, przekąski, suchary, żywność liofilizowana i suszona – to tylko niektóre z produktów, które znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że nawet w trudnych chwilach nie zabraknie Ci energii i niezbędnych składników odżywczych.
W naszej ofercie znajdziesz też niezbędne środki medyczne, w tym apteczki pierwszej pomocy z gotowym wyposażeniem. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność i będziesz mógł udzielić pierwszej pomocy sobie i swoim bliskim.
W schronie liczy się nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygoda. Oferujemy różnego rodzaju akcesoria noclegowe, które zapewnią Ci ciepły i komfortowy wypoczynek nawet w najtrudniejszych warunkach.
Posiadamy również latarki i lampy. W naszej ofercie nie brakuje też praktycznych narzędzi, takich jak noże, multitoole i scyzoryki, które okażą się przydatne w niejednej sytuacji.