Chat with us, powered by LiveChat

Dostawa usługą Paczka w Weekend

Blackout - co to jest, ile trwa i jak się do niego przygotować?

Blackout - co to jest, ile trwa i jak się do niego przygotować?

Blackout, czyli przerwa w dostawie prądu, może wystąpić nagle na skutek awarii systemu energetycznego. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego dostępu do informacji i usług, więc brak prądu stanowi dla nas realne zagrożenie. Długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą prowadzić do całkowitej dezorganizacji porządku publicznego. Z poniższego poradnika dowiesz się: czym jest blackout, jakie są jego przyczyny i skutki oraz jak się na niego odpowiednio przygotować.

Co to jest Blackout?

Blackout to termin, który został zapożyczony z języka angielskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zaciemnienie". Pod tym hasłem kryje się zjawisko, które objawia się niespodziewaną i nagłą przerwą w dostawie prądu na dużym obszarze. Sytuacja ta powstaje na skutek utraty napięcia w sieci elektroenergetycznej i może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni.

Długotrwały blackout może doprowadzić do paraliżu wielu instytucji i obiektów publicznych, takich jak urzędy, lotniska, szpitale, sklepy czy zakłady przemysłowe. Zagrożone będzie prawidłowe funkcjonowanie transportu miejskiego. Tramwaje i pociągi zostaną unieruchomione, a środki transportu zasilane tradycyjnym paliwem mogą zostać go pozbawione, gdy na stacjach zostaną wyłączone pompy paliwowe.

Blackout – przyczyny

Analitycy, którzy zajmują się zjawiskiem blackoutu, podkreślają, że istnieje wiele czynników, które mogą do niego doprowadzić. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze z nich:

1. Ekstremalne warunki atmosferyczne wywoływane przez zmiany klimatyczne

Niestety z powodu zmian klimatycznych coraz częściej doświadczamy porywistych wiatrów, czy nagłych ulew, które w konsekwencji doprowadzają do przerw w dostawie energii elektrycznej. Zjawiska pogodowe są coraz bardziej nieprzewidywalne. Problemem dla elektrowni i sieci energetycznych są także długie fale upałów.

2. Przeciążenie sieci energetycznej

Do przeciążenia sieci może dojść na skutek używania przez ludzi coraz większej ilości energochłonnych sprzętów elektronicznych przy jednoczesnym braku zwiększania produkcji energii elektrycznej przez elektrownie. Przykładem takich urządzeń są klimatyzatory, których używa coraz więcej osób.

3. Deficyty surowców

Deficyty surowców, a w szczególności węgla, który ma największy udział w procesie produkcji energii w Polsce może być przyczyną blackoutu. Deficyt może pojawić się na skutek zarówno wyczerpywania się tego surowca, jak i problemów z dostawami do elektrowni.

4. Terroryzm

Terroryzm to bardzo poważne zjawisko, którego szczególne nasilenie mogliśmy zaobserwować w XX i początkach XXI wieku. Potencjalne ataki terrorystyczne (cyberataki, ataki konwencjonalne) na infrastrukturę związaną z wytwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej, mogą być przyczyną długotrwałego blackoutu.

5. Wojny i konflikty zbrojne

Wojny i konflikty zbrojne mogą być przyczyną braku prądu. Ataki na infrastrukturę krytyczną innego państwa są powszechnym zjawiskiem w czasie konfliktów.

6. Czynniki geopolityczne

Do czynników geopolitycznych możemy zaliczyć wszelkie decyzje podejmowane przez inne państwa, których skutki mogą powodować braki w dostawie energii elektrycznej.

7. Błędy popełniane przez człowieka

Znane są przypadki, gdy z powodu błędu człowieka dochodziło do awarii elektrowni.

Blackout w Polsce - czy i kiedy może się zdarzyć?

Polska należy do krajów, które dość często borykają się z awariami sieci energetycznych. Niskie nadwyżki mocy, które nie przekraczają 10% powodują, że blackout stanowi dla nas realne zagrożenie. Dodatkowo zmagamy się z niedostatkiem węgla, a to surowiec, który jak na razie, ma największy udział w produkcji energii w Polsce.

Blackout w Europie występował wielokrotnie, a największy w historii miał miejsce równocześnie we Włoszech i w części Szwajcarii, gdzie w ciemnościach pogrążyło się 57 mln osób. Natomiast w Polsce do dużego blackoutu doszło w 2008 roku w Szczecinie i okolicach, gdzie przerwa w dostawie prądu trwała aż trzy dni. Była to największa awaria sieci energetycznej w Polsce od czasów II wojny światowej. W wyniku silnego wiatru oraz opadów śniegu doszło do wyłączenia czterech linii wysokiego napięcia i około 500 tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu. W tym trudnym okresie nie funkcjonowały placówki oświatowe, niektóre miejsca pracy, nie jeździły tramwaje, a na dodatek pojawiły się problemy w dostawie wody.

Ile trwa Blackout i jakie są jego skutki?

Czas trwania blackoutu jest uzależniony od wielu czynników. Wyłączenia energii spowodowane przez drobne usterki mogą trwać do kilkunastu minut, ale w przypadku poważnej awarii czas ten może się wydłużyć nawet do kilku dni. W najgorszym wypadku, w momencie braku energii w systemie, nie będzie prądu przez dłuższy czas.

System elektroenergetyczny to wiele powiązanych ze sobą elementów. Elektrownie, sieci przesyłowe, stacje elektroenergetyczne — każda z nich pełni określone funkcje takie jak wytwarzanie, przesyłanie i rozdział energii elektrycznej. Dostarczanie prądu do gospodarstw domowych jest możliwe dzięki pełnej sprawności całego systemu. Obejmuje on cały kraj, a także jest powiązany z systemami innych krajów.

Myśląc o blackoucie każdy, zastanawia się nad tym, jakie będą jego skutki. W świecie rozwijającej się dynamicznie technologii brak prądu to poważny problem, który może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji:

  • pozbawienie dostępu do wody, które wynika z braku zasilania awaryjnego w wodociągach,

  • zamknięte placówki oświatowe, sklepy, stacje benzynowe,

  • niedostępna sieć komórkowa, brak dostępu do Internetu,

  • ograniczona możliwość przemieszczania się komunikacją miejską,

  • wzrost przestępczości, kradzieże w sklepach (z uwagi na brak zabezpieczeń, które funkcjonowały, dzięki zasilaniu energią),

  • ludzie będą pozbawieni pracy, dzieci nie będą chodzić do szkoły, a produkcja stanie w miejscu,

  • problemy z przechowywaniem żywności, która bez odpowiedniego chłodzenia zacznie się psuć,

  • brak dostępu do ogrzewania, co zimą może stanowić duże zagrożenie.

Jak przetrwać Blackout?

Ludowe polskie przysłowie głosi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Właśnie dlatego warto być przygotowanym na nadejście blackoutu. W momencie, gdy zabraknie prądu i zapanuje ciemność, najważniejsze jest to, aby nie popadać w panikę. Każdy powinien indywidualnie przygotowywać się na ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, aby w pewnym momencie nie zostać zaskoczonym.

Co przygotować na Blackout?

W domu warto gromadzić odpowiednie zapasy, które mogą okazać się niezbędne w przypadku braku prądu. Warto zrobić listę potrzebnych przedmiotów, a następnie sukcesywnie gromadzić je w jednym, łatwo dostępnym miejscu. W sklepie Militaria.pl utworzona została specjalna kategoria z produktami przydatnymi na blackout. Co warto przygotować na wypadek wystąpienia blackoutu?

Przykładowe wyposażenie na Blackout

Przykładowe wyposażenie na Blackout

 

Woda i zapasy żywności

W domu warto zgromadzić zapasy, które wystarczą na co najmniej kilka dni. Oczywiście podstawa to woda pitna i żywność, która jest prosta w przygotowaniu, ale zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Świetnym wyborem jest liofilizowana żywność, która jest pełnowartościowa i pełnokaloryczna, a także konserwy, które nadają się do długotrwałego przechowywania. Na czas przerwy w dostawie prądu przyda się kuchenka np. na paliwo stałe. To świetne rozwiązanie, ponieważ jako opał można wykorzystać drewno, liście, trawę, papier i inne powszechnie dostępne paliwa stałe. Działanie kuchenki jest niezależne od dostaw energii elektrycznej, co umożliwia przygotowanie na niej posiłków lub zagotowanie wody podczas blackoutu.

Oświetlenie

Źródło światła jest niezwykle istotne, ponieważ blackout znacznie utrudnia funkcjonowanie po zmierzchu. Warto zaopatrzyć się w latarki, zapałki, baterie, świece oraz lampy naftowe. Gdy będziemy chcieli coś odnaleźć albo wybrać się w teren warto mieć latarkę, a także przeznaczony do niej zestaw baterii. Najlepszym wyborem są profesjonalne latarki taktyczne i outdoorowe, które zapewnią mocny strumień światła. Niektóre z nich świecą nieprzerwanie nawet do 50 dni w trybie minimalnym.

Samoobrona

Właściciele firm, zwłaszcza tych związanych z handlem, powinni zachować dodatkowe środki ostrożności, ponieważ mogą stać się łatwym celem dla przestępców. W domach jednorodzinnych warto rozstawić światła na werandzie, aby ludzie mogli zobaczyć, że ktoś jest w domu. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, można zaopatrzyć się w narzędzia do samoobrony, takie jak gazy pieprzowe, kubotany czy pałki teleskopowe.

Zasilanie awaryjne

W pogotowiu warto mieć zasilanie awaryjne, dzięki któremu będziemy mogli podłączyć do prądu urządzenia elektryczne, takie jak telefon, laptop czy lodówka turystyczna.

Zwłaszcza przenośne stacje zasilające sprawdzą się doskonale podczas blackoutu, ponieważ można przez nie ładować nawet kilka sprzętów jednocześnie. Urządzenie wyposażone jest w przetwornicę, która zamienia stały prąd na zmienny, a zmagazynowana energia elektryczna jest przechowywana w akumulatorach litowo-jonowych lub litowo-żelazowo-fosforanowych. Stacja zasilania szybko się uruchomi w razie blackoutu i nie waży dużo, więc może zostać łatwo przeniesiona w inne miejsce.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup paneli solarnych, które wytwarzają energię elektryczną, wykorzystując promienie słoneczne, co pozwala na pozyskiwanie energii bez dodatkowych kosztów. Panele fotowoltaiczne mogą służyć np. do ładowania stacji zasilających.

Wygodnym źródłem zasilania w czasie przerw w dostawie prądu są również agregaty prądotwórcze, które przetwarzają energię mechaniczną na elektryczną. Przy tym warto zaznaczyć, że silniki agregatów są zasilane przez różne rodzaje paliwa np. benzynę, dlatego warto być zaopatrzonym w zapas paliwa w przeznaczonych do tego kanistrach.

Sprawdź stacje zasilania Zobacz wszystkie
  1. Stacja zasilania XRG Alpha 300 W
    Stacja zasilania XRG Alpha 300 W
    Wysyłka: Natychmiast
    699,00 zł 1299,00 zł
    Oszczędzasz 600,00 zł
  2. Stacja zasilania XRG Beta 350 W
    Stacja zasilania XRG Beta 350 W
    Wysyłka: Natychmiast
    799,00 zł 1449,00 zł
    Oszczędzasz 650,00 zł
  3. Stacja zasilania XRG Beta 550 W
    Stacja zasilania XRG Beta 550 W
    Wysyłka: Natychmiast
    1499,00 zł 2499,00 zł
    Oszczędzasz 1000,00 zł
  4. Stacja zasilania Jackery Explorer 1000EU
    Stacja zasilania Jackery Explorer 1000EU
    Wysyłka: Natychmiast
    2499,00 zł 7499,00 zł
    Oszczędzasz 5000,00 zł

Ciepło i nocleg

W momencie odcięcia od prądu trzeba liczyć się z brakiem ogrzewania, więc warto być zaopatrzonym w ciepłe ubrania, takie jak polary czy kurtki. Przy minusowych temperaturach na dworze, w domach szybko spadnie temperatura, a wtedy nie wystarczy zwyczajna kołdra. Dobrym pomysłem jest więc zakup ciepłego śpiwora, który zapewni nam komfort i ochroni przed zmarznięciem.

Pierwsza pomoc

Na wypadek blackoutu warto być zaopatrzonym w apteczkę, ponieważ podczas awarii zasilania może dojść do nagłych wypadków. W takich sytuacjach posiadanie podstawowych narzędzi i środków opatrunkowych może znacznie ułatwić udzielenie pierwszej pomocy oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Na standardowe wyposażenie apteczek składają się zazwyczaj bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe, opatrunki, nożyczki i chusteczki dezynfekujące.

Radiokomunikacja

Awaria sieci energetycznej może pozbawić nas dostępu do Internetu, sieci komórkowej, a także telewizji. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w krótkofalówki i radioodbiorniki, które w czasie kryzysu zapewnią łączność i dostęp do informacji.

Radiotelefony (krótkofalówki) zapewniają bezprzewodową komunikację. Nie są zależne od zewnętrznych źródeł zasilania ani sieci telekomunikacyjnej. Poza tym można się porozumiewać za ich pomocą w odległości nawet kilkunastu kilometrów. Odbieranie sygnałów radiowych umożliwią radioodbiorniki AM i FM. W sytuacji, gdy inne środki komunikacji nie będą dostępne radio, umożliwi pozyskiwanie aktualnych informacji oraz komunikatów alarmowych.

Brak prądu oznacza brak dostępu do wielu popularnych rozrywek, takich jak telewizja czy gry wideo. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w rzeczy, które zapewnią rozrywkę bez prądu typu planszówki, gry karciane i książki. Polecamy zwłaszcza książki w tematyce przetrwania, które dostarczą cennych informacji i wiedzy, jak radzić sobie w trudnych okolicznościach. Możesz w nich znaleźć porady dotyczące rozpalania ognia, budowy schronienia czy zdobywania pożywienia oraz wody.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest blackout, ile trwa, jakie są jego przyczyny i skutki oraz jak się na niego odpowiednio przygotować. W sklepie Militaria.pl posiadamy bogaty asortyment towarów, które mogą okazać się niezbędne w tym trudnym okresie. Polecamy latarki, które oświetlą panującą wszędzie ciemność, ciepłe śpiwory, żywność konserwową i liofilizowaną, która zapewni odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne, a także wiele innych produktów, które są dostępne w kategorii blackout.