Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek!

Stacja zasilania czy agregat? - zasilanie awaryjne do domu w razie blackoutu

Stacja zasilania czy agregat? - zasilanie awaryjne do domu w razie blackoutu

W ostatnich latach z uwagi na różne wydarzenia w Polsce i na świecie wzrasta zagrożenie blackoutem. Wiele osób decyduje się więc na zakup agregatów prądotwórczych i przenośnych stacji zasilania. Z tego poradnika dowiesz się, jakie są podstawowe różnice między tymi urządzeniami oraz w jakich miejscach będą najbardziej przydatne.

Blackout, z języka angielskiego oznaczający zaciemnienie, to czasowy brak dostępu do energii elektrycznej. Blackout może być spowodowany awarią systemową obejmującą znaczny obszar. Jest to nagłe zjawisko, które może pozbawić elektryczności nawet setki tysięcy osób. Powstaje na skutek nieprzewidywalnych zdarzeń, na przykład niesprzyjających warunków atmosferycznych lub awarii części systemu energetycznego państwa.


Agregat prądotwórczy i stacja zasilania - podstawowe różnice

Zarówno agregaty prądotwórcze, jak i przenośne stacje zasilania mają swoje plusy i minusy. Oba rodzaje urządzeń mogą być pomocne w awaryjnych sytuacjach, takich jak blackout. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy agregatami i stacjami zasilania.

Tab.1 Porównanie agregatów i stacji zasilających

 

Agregat

Stacja zasilająca

 

Rodzaj zasilania

Paliwo

Energia elektryczna, energia słoneczna

Masa i gabaryty

Cięższe i większe od stacji zasilających

Lżejsze i mniejsze od agregatów prądotwórczych

Miejsce użytkowania

Na zewnątrz

Wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń

Uciążliwe warunki pracy

Wydzielanie spalin i generowanie hałasu o dużym natężeniu

Brak

Konserwacja

Uruchomić raz na jakiś czas

(w zależności od modelu) Rozładować do 30% pojemności baterii i naładować do 60%, kiedy nie jest używana; ładować raz na tydzień do 100% lub rozładować do 0% i naładować do 100% raz na trzy miesiące

Odporność na warunki atmosferyczne

Dobra

Niska

Sposób uruchamiania

Rozruch ręczny

Przycisk

Koszt eksploatacji

Zależny od cen paliwa

Zależny od cen energii elektrycznej lub kosztu paneli słonecznych

 

Agregaty do wytworzenia energii elektrycznej wykorzystują paliwo, natomiast stacje są rodzajem powerbanków, które korzystają z energii wcześniej zmagazynowanej. Konieczność pracy z wykorzystaniem paliwa sprawia, że używanie agregatów wiąże się z większymi kosztami.

Wybierając urządzenie zasilające, warto zwrócić uwagę na sposób transportowania. Mniejsze i lżejsze urządzenia znacznie łatwiej przechowywać i przewozić, na przykład w sytuacji, w której chcemy je zabrać na biwak.


Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie działające dzięki silnikowi spalinowemu wewnętrznego spalania. Energia powstająca w wyniku spalania paliwa, zamieniana jest na energię mechaniczną, która z kolei, dzięki prądnicy, staje się energią elektryczną. Do pracy agregat potrzebuje paliwa, na przykład benzyny, gazu ziemnego lub ropy naftowej.


Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

W zależności od mocy agregatu i liczby faz możemy podłączyć do niego różne urządzenia. Większość sprzętów elektrycznych, które wykorzystujesz w domu podłączysz do agregatu jednofazowego. Wyposażony jest on w standardowe gniazdka 230 V, do których można podłączyć na przykład komputer, telewizor, piekarnik, kuchenkę mikrofalową czy lodówkę. Agregat jednofazowy sprawdzi się nie tylko w domu jako awaryjne źródło zasilania, ale także na działce czy w garażu, ponieważ jego moc jest odpowiednia dla elektronarzędzi.

Niektóre urządzenia AGD wymagają przyłącza trójfazowego, które znajdziesz w agregacie trójfazowym o napięciu 400 V. Tego typu agregaty sprawdzą się jako źródło zasilania większych urządzeń, na przykład pomp ciepła, płyt indukcyjnych, bojlerów czy podgrzewaczy wody.


Czym się kierować przy wyborze agregatu prądotwórczego do domu?

Przy wyborze agregatu prądotwórczego powinno się zwracać uwagę na trzy czynniki: rodzaj zasilania, moc i możliwości transportu.

  • Rodzaj zasilania

Do domowych sprzętów codziennego użytku wystarczający będzie agregat jednofazowy, natomiast przy sprzęcie pobierającym więcej energii konieczne będzie urządzenie trójfazowe. Agregat trójfazowy jest bezpieczniejszym wyborem, kiedy nie ma pewności, czy nie zajdzie konieczność podłączenia bardziej energochłonnych sprzętów, z uwagi na to, że ma zarówno wyjście jedno-, jak i trójfazowe.

  • Moc agregatu

Aby ustalić o jakiej mocy zakupić agregat, należy wpierw określić łączną moc wszystkich urządzeń, które dzięki niemu mają pracować. Do określenia tej wartości potrzebna jest wiedza o sumie poboru mocy wszystkich tych urządzeń. Warto pamiętać, że moc agregatu powinna być wyższa o około 20% od uzyskanej sumy poboru.

  • Transport

Agregaty prądotwórcze dzielą się na przenośne i stacjonarne, dlatego też konieczne jest określenie, gdzie urządzenie będzie wykorzystywane. Warto pamiętać, że do transportu dużego agregatu prądotwórczego może być potrzebny dostawczy samochód. Przed transportem agregatu należy opróżnić zbiornik na paliwo.


Przenośna stacja zasilania XRG Beta 350 W

Przenośne stacje zasilania - zasada działania

Przenośną stację zasilania można porównać z dużych rozmiarów powerbankiem magazynującym wcześniej pobraną energię elektryczną. Wewnątrz stacji znajduje się przetwornica, za której sprawą prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny. Energia elektryczna, którą pobrała stacja, magazynowana jest w akumulatorach litowo-jonowych bądź litowo-żelazowo-fosforanowych. Poziom naładowania stacji zasilania zazwyczaj wyświetlany jest na ekranie urządzenia.


Co można podłączyć do stacji zasilania?

Tak jak agregaty prądotwórcze, stacje zasilania również występują w różnych typach. W zależności od pojemności stacji można przyłączyć do niej od kilku do kilkunastu różnych sprzętów w tym samym czasie. Przenośna stacja z łatwością umożliwi pracę laptopom, komputerom stacjonarnym i oświetleniu. Większe, bardziej pojemne modele umożliwiają podpięcie sprzętów RTV i AGD, jak telewizor, lodówka, piekarnik czy pralka.


Czym się kierować przy wyborze przenośnej stacji zasilania?

Proces wyboru przenośnej stacji zasilania powinien być poprzedzony określeniem swoich potrzeb. Przy wyborze stacji zasilania warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, mobilność stacji, liczbę dostępnych złączy, możliwość ładowania stacji energią słoneczną oraz funkcję szybkiego ładowania.

  • Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora wpływa na długość pracy stacji, im większą pojemność ma akumulator, tym więcej energii można w nim zmagazynować. Z drugiej strony, wraz z rosnącą pojemnością stacji zwiększa się jej masa i zmniejsza mobilność.

  • Mobilność

Szukając urządzenia, które będzie służyło zarówno w domu, jak i na wyjazdach, warto wybrać lekką stację o niewielkich wymiarach.

  • Liczba złączy

Liczba urządzeń, które będą mogły pracować jednocześnie dzięki stacji zasilania, zależna jest od liczby dostępnych w niej złączy.

  • Ładowanie energią słoneczną

Większość modeli wyposażono w możliwość ładowania energią słoneczną, co jest bardzo przydatne podczas blackoutów i wyjazdów poza miasto, gdzie nie masz możliwości naładować swojej stacji przez gniazdko sieciowe. Wybrane stacje zasilania dodatkowo wyposażono w przeznaczone do nich panele fotowoltaiczne, do innych można je dokupić - ważne, aby zwracać uwagę na moc i parametry paneli.

  • Szybkie ładowanie

Funkcja szybkiego ładowania stacji zasilania pozwala naładować ją w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu uzyskasz szybszy dostęp do energii potrzebnej do zasilania innych urządzeń. Wybrane modele stacji zasilania marki Ecoflow wyposażone zostały w system X-Stream, który umożliwia naładowanie stacji do pełna w zaledwie jedną godzinę (przy ładowaniu jej z gniazda sieciowego).


Przenośna stacja zasilania XRG Beta 350 W

Które urządzenie wybrać jako zasilanie awaryjne na blackout?

Wybór pomiędzy agregatem prądotwórczym a przenośną stacją zasilania jako źródła awaryjnego zasilania podczas blackoutu może być uzależniony od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu, czy w domu. Agregaty, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie są polecane do użytku wewnątrz pomieszczeń. Agregaty najlepiej sprawdzą się, jeżeli masz możliwość wystawić urządzenie na zewnątrz. Stacje zasilania można bez problemów wykorzystywać wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, ponieważ nie generują trujących spalin ani nie wytwarzają hałasu. Nie będą więc uciążliwe dla Ciebie, rodziny czy sąsiadów. Stacje zasilania są również prostsze w obsłudze, w razie konieczności z jego uruchomieniem poradzi sobie każdy. Kolejnym atutem stacji jest ich mobilność, z łatwością możesz ją przenosić pomiędzy pomieszczeniami i transportować na większe odległości.

Z powyższego wynika, że jako zasilanie awaryjne na czas blackoutu w mieszkaniu i w domu lepiej sprawdzi się przenośna stacja zasilania. Jest lżejsza, prostsza w obsłudze, nie generuje hałasu, nie wymaga paliwa, a także nie wytwarza związków, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dodatkową zaletą stacji zasilania jest łatwe monitorowanie stanu naładowania urządzenia dzięki ekranowi oraz możliwość ładowania jej energią słoneczną (jeżeli została wyposażona w panele fotowoltaiczne). Natomiast, kiedy istnieje możliwość wystawienia urządzenia do zasilania na zewnątrz lub zachodzi potrzeba zasilenia większej ilości urządzeń energochłonnych, dobrym wyborem może być agregat prądotwórczy.


Stacje zasilania i agregaty w ofercie sklepu Militaria.pl

W sklepie Militaria.pl znajdziesz zarówno agregaty prądotwórcze, jak i stacje zasilania. Urządzenia pochodzą od znanych i sprawdzonych producentów, takich jak: XRG, EcoFlow, Goal Zero, Jackery, Xtorm czy Kraft&Dele. W naszym asortymencie dostępne są urządzenia o różnej mocy i wielkości. W naszym sklepie możesz również dobrać akcesoria do urządzeń np. panele solarne do zasilania energią słoneczną, torby i pokrowce oraz zapasowe akumulatory.

SPRAWDŹ STACJE ZASILANIA Zobacz wszystkie
  1. Stacja zasilania XRG Beta 350 W
    Stacja zasilania XRG Beta 350 W
    Wysyłka: Natychmiast
    799,00 zł 1449,00 zł
    Oszczędzasz 650,00 zł
  2. Stacja zasilania XRG Alpha 300 W
    Stacja zasilania XRG Alpha 300 W
    Wysyłka: Natychmiast
    699,00 zł 1299,00 zł
    Oszczędzasz 600,00 zł
  3. Stacja zasilania XRG Beta 550 W
    Stacja zasilania XRG Beta 550 W
    Wysyłka: Natychmiast
    1499,00 zł 2499,00 zł
    Oszczędzasz 1000,00 zł
  4. Generator prądotwórczy EcoFlow Smart Generator
    Generator prądotwórczy EcoFlow Smart Generator
    Wysyłka: Natychmiast
    5399,00 zł 7499,00 zł
    Oszczędzasz 2100,00 zł