Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro |

00 g 00 m 00 s

Co to jest survival? - podstawy sztuki przetrwania

Co to jest survival? - podstawy sztuki przetrwania

Survival to sztuka przetrwania w warunkach, które wymagają od nas zaradności, determinacji i dostosowania się do otoczenia. Łączy w sobie wiedzę i umiejętności, które pochodzą z różnych dziedzin. Realizowanie działań z zakresu sztuki przetrwania może być zarówno sposobem na zabezpieczenie się przed różnego rodzaju zagrożeniami, jak i ciekawym hobby.

Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest survival i jak przygotować się do wyprawy, to przeczytaj nasz artykuł. W treści znajdziesz również informacje na temat preppingu oraz bushcraftu. Dowiesz się, czym są i czy różnią się od sztuki przetrwania.

Podstawy survivalu — jak przetrwać w trudnych warunkach

Survival (lub spolszczony surwiwal) ma wiele definicji. Może on oznaczać na przykład przeżycie bądź sztukę przetrwania. Na survival składają się zachowania i umiejętności, dzięki którym możliwe jest przetrwanie podczas kryzysowych sytuacji — gdy zgubimy się w górach, lesie lub w poważniejszych sytuacjach jak wojna, pandemia czy klęska żywiołowa. W innym ujęciu survival traktowany jest jako umiejętność “samoratownictwa” lub jako szkoła przetrwania.

Survival obejmuje wiele dziedzin, a jego opanowanie umożliwia przyjmowanie odpowiedniej postawy — survivalowcy są w stanie zarówno dopasować się do warunków, jak i dostosować warunki otoczenia do swoich wymagań. Te umiejętności adaptacyjne pozwalają na przetrwanie zaskakujących sytuacji, w których nagle tracimy dostęp do podstawowych środków i narzędzi.

Osoby uprawiające survival za cel stawiają sobie ochronę własną oraz ochronę swojego środowiska społeczno-przyrodniczego. Choć ci, którzy opanowali sztukę przetrwania w trudnych warunkach, często kojarzeni są z samotnymi wilkami, nie jest to sztywna reguła.

Obszary survivalu

W sztuce przetrwania należy opanować trzy obszary, w które wpisują się:

WIEDZA UMIEJĘTNOŚCI EMOCJE

Szeroki obszar, który może obejmować poznanie gatunków roślin i ich działania (na przykład znajomość jadalnych lub leczniczych), rozpoznawanie tropów zwierzęcych, określanie kierunków geograficznych, określanie na podstawie wysokości słońca, ile czasu pozostało do zmierzchu.

Obszar, który skupia się na opanowaniu praktycznych i przydatnych sprawności. W tym obszarze mogą się znaleźć: rozpalanie ognia, obsługa kompasu, budowanie schronienia, podwieszanie hamaka, uzdatnianie wody itp.

Ten obszar skupia się w dużej mierze na opanowywaniu silnych emocji i stresu. Przetrwanie wymaga często zachowania spokoju, przezwyciężenia lęku czy podejmowania przemyślanych działań. Bardzo istotne jest, aby nie ulegać impulsom oraz lękom.

Praktyczne umiejętności w połączniu z odpowiednią wiedzą i przemyślanymi działaniami pozwalają zaadaptować się nawet do ekstremalnych warunków i przeczekać sytuacje kryzysowe — takie jak blackout czy klęski żywiołowe.

Jaki rodzaj survivalu jest dla Ciebie?

Powszechnie panuje przekonanie (w głównej mierze oparte na amerykańskiej popkulturze), że survival wymaga wytwarzania “czegoś z niczego” jak słynny MacGyver lub pokrywania się błotem, aby przetrwać jak Arnold Szwarzenegger w "Predatorze". Choć takie umiejętności i działania z pewnością robią wrażenie, to survivalowi jest bliżej do harcerstwa. Główną ideą jest zdobycie umiejętności, które pozwolą przetrwać kryzysowy czas poza domem. Tak samo, jak w harcerstwie, należy umieć rozpalić ogień, wyznaczyć trasę za pomocą kompasu czy zbudować schronienie.

Survival można podzielić na trzy główne odmiany:

Rodzaj survivalu Charakterystyka
Survival militarny lub paramilitarny Za sprawą sprzętu lub procedur przypomina swojego rodzaju szkolenie wojskowe. W trakcie survivalu tego typu można realizować m.in. szkolenie sanitarne, łącznościowe lub strzeleckie.
Survival zielony Skupia się na umiejętnościach, które pozwolą poradzić sobie w lesie (ważne jest rozpalanie ognia, pozyskiwanie wody, budowa schronienia).
Survival miejski Ten rodzaj survivalu kładzie nacisk na przetrwanie w miejskich strukturach, z uwzględnieniem zdolności społecznych.

Warto także wspomnieć, że nie zawsze chodzi o sztywne nabywanie umiejętności poradzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, z dala od cywilizacji. Survival jest też formą spędzania wolnego czasu na łonie natury, rekreacją, sposobem na poprawienie sprawności fizycznej lub formą zaawansowanej turystyki.

Jak się przygotować na wyprawę? Ekwipunek survivalowy

Wybór ekwipunku na wyprawę survivalową jest subiektywną decyzją, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby. Jednak są przedmioty, które stanowią pewną podstawę i ułatwiają radzenie sobie w różnych sytuacjach awaryjnych. Poniżej znajdziesz wybrane przez nas propozycje, które warto umieścić na liście sprzętu survivalowego:

Powyższa lista jest jedynie przykładem. Swój zestaw survivalowy uzupełnij o przedmioty, które są Ci niezbędne.

Survivalowiec a preppers — czym się różnią?

Survival bardzo często mylony jest z preppingiem. Z uwagi na pokrywanie się wymaganych umiejętności survival i prepping mogą być pojmowane jako podobny rodzaj działalności. A co ważniejsze, umiejętności survivalowe będą bardzo przydatne w preppingu.

Skąd bierze się prepping? Jest to swego rodzaju filozofia życiowa, oparta na obserwacji rzeczywistości. Nie da się ukryć, że żyjemy w niebezpiecznych czasach, a preppersi dostrzegają oznaki zagrożeń wcześniej niż przeciętna osoba. Człowiek powoduje coraz większą degradację planety, a tym samym występuje coraz więcej klęsk naturalnych i cywilizacyjnych. Preppering to gotowość na te i inne zagrożenia. Zbliżając się do natury, uczą się porzucać cywilizacyjne rozwiązania i udogodnienia, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a których może w pewnym momencie zabraknąć. Preppersi stają się samowystarczalni, gotowi są przetrwać, polegając tylko na sobie – swojej wiedzy i umiejętnościach.

Głównym celem preppersów jest przetrwanie we własnym domu, choć nie pomijają także ważnych elementów nauki przetrwania poza własnymi czterema kątami. W byciu preppersem istotne jest kilka czynników:

  • Niezależność — preppers powinien być samowystarczalny.

  • Zapasy — gromadzenie odpowiedniej żywności, generatorów prądotwórczych itp. jest kluczowym elementem przetrwania.

  • Survival — umiejętność zorganizowania schronienia w przysłowiowej dziczy pozwala przetrwać większość niebezpiecznych i niesprzyjających sytuacji.

  • Kondycja fizyczna — odpowiednia sprawność ciała jest równie istotna. Kiedy zawiodą środki transportu i maszyny, ważne jest, aby potrafić obejść się bez nich.

  • Oszczędność — pozwala na zyskanie świadomości, że wszelkie zasoby są wyczerpywalne. Należy umieć odpowiednio planować gospodarkę zasobami, aby umożliwiły przetrwanie.

Wszystkie powyższe elementy pozwalają preppersowi osiągnąć to, co znaczy bycie preppersem — przygotowanie na każdą sytuację.

Więcej informacji o preppingu i preppersach znajdziesz w naszym artykule Kto to jest preppers?

Bushcraft a survival — różnice

Równie często survival mylony jest z bushcraftem. Bushcraft może być pojmowany jako rekreacja na łonie natury, jednak kiedy podczas jednoczenia się z naturą bushcraftowiec znajdzie się w sytuacji, która może zagrozić jego zdrowiu lub nawet życiu, bushcraft może stać się survivalem.

Termin bushcraft jest połączeniem angielskich słów bush (krzaki) i craft (rzemiosło). W języku polskim nie ma odpowiednika dla tego słowa. Bushcraft, podobnie jak prepping, można nazwać filozofią życiową. Jednakże tak, jak survival skupia się na umiejętnościach przetrwania w dziczy. To, co odróżnia bushcraft od survivalu i preppingu, to całkowite poleganie na naturze i najprostszych narzędziach.

Poza przetrwaniem bez udogodnień cywilizacyjnych, w bushcrafcie chodzi o zjednoczenie i kontakt z naturą. Osoba zajmująca się dzikim rzemiosłem powinna przyswoić pierwotne techniki, takie jak rozpalanie ognia, budowanie schronienia. Równie istotny jest także rozwój psychofizyczny, nabycie umiejętności survivalowych i technik niezbędnych do przetrwania.

Z biegiem czasu bushcraft rozbił się na dwa nurty: tradycyjny (rekonstrukcyjny) i nowoczesny. Ten pierwszy zakłada opanowanie wiedzy człowieka od czasu epoki kamienia łupanego do mniej więcej początków wieku XX. Odłamowi nowoczesnemu bliżej jest do survivalu – standardowe techniki bushcraftowe wzbogacone są o nowoczesny sprzęt (np. śpiwór, ubrania z membraną, multitool czy latarka).

Oferta dla survivalowców w sklepie Militaria.pl

Po lekturze naszego artykułu wiesz już, czym jest survival i jak się przygotować na wyprawę survivalową. Niezależnie od tego, czy survival jest dla Ciebie formą rekreacji, testem własnych możliwości, nabywaniem umiejętności niezbędnych do przetrwania ekstremalnych sytuacji czy sposobem na przeżycie przygody - przyda Ci się konkretny ekwipunek. Wyposażenie survivalowe znajdziesz w naszej bogatej kategorii survival, bushctaft, turystyka. Wśród dostępnego asortymentu dostępne są między innymi: krzesiwa, noże, manierki, a także wiele innych przedmiotów ułatwiających przetrwanie w trudnych warunkach. Polecamy również przeczytać nasze inne teksty o tematyce survivalowej, z których dowiesz się między innymi, jak wybrać śpiwór na daną porę roku lub jak używać krzesiwa.