Zamów do 23:00 - Paczkomat® i kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Dobry termos - jaki wybrać?

Dobry termos - jaki wybrać?

Termos to praktyczne naczynie, które przyda się zarówno na krótkiej górskiej wędrówce, jak i w czasie dłuższych, kilkudniowych wycieczek. Dla wielu osób jest także nieodłącznym towarzyszem podczas pracy na dworze, zajęć na uczelni lub w trakcie dłuższej przejażdżki samochodowej. Na ogół termosy wykorzystywane są do przechowywania gorących lub zimnych napojów.

Warto wiedzieć czym różnią się poszczególne modele. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: jakie są rodzaje termosów i jak są zbudowane. Odpowiemy także na pytanie: jak wybrać termos, aby był odpowiednio dopasowany do twoich potrzeb.

Budowa termosu — szklany czy metalowy?

Jedną z kluczowych kwestii, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego termosu jest rodzaj materiału, z którego został wykonany. Ma on bardzo duży wpływ zarówno na czas utrzymywania temperatury płynu, jak i również na wagę i wytrzymałość termosu. Najczęściej spotykane w sklepach są termosy stalowe lub szklane (z wkładem wykonanym ze szkła).

Termosy szklane

Budowa takiego rodzaju termosu opiera się o szklany wkład o dobrych właściwościach izolacyjnych. Za ochronę wkładu odpowiada plastikowa obudowa. Zaletą szklanych termosów jest ich stosunkowo niska cena. Do wad zalicza się przede wszystkim wyższa waga oraz niższa wytrzymałość na uszkodzenia w wyniku upadków i uderzeń, w porównaniu do wersji metalowych.

Termosy metalowe

Termosy metalowe wytwarzane są ze stali charakteryzującej się wysoką odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać np. na skutek upadku. Niższa waga w porównaniu do termosów szklanych jest wynikiem braku konieczności stosowania dodatkowych wkładów izolacyjnych, które obciążają naczynie. Dzięki niższej wadze termosu możesz obniżyć wagę swojego ekwipunku.

Kubek termiczny a termos

Zarówno kubek termiczny, jak i termos jest w stanie utrzymać wysoką, jak i niską temperaturę Twojego napoju, kiedy chcesz się nim cieszyć poza domem. Produkty te różnią się jednak pojemnością i zastosowaniem. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować - kubek termiczny czy termos - a także zastanawiasz się, który z nich spełni twoje wymagania, to powinieneś zacząć od wyboru docelowego przeznaczenia naczynia.

Dobre kubki termiczne zbudowane są tak jak termosy, z podwójnych ścianek, między którymi znajduje się próżnia. Różnicą w budowie tych naczyń jest bardzo przydatny ustnik w kubku termicznym. Dzięki temu wyeliminowana jest konieczność odkręcania jego górnej części, tym samym napój wolniej traci temperaturę. Kubki termiczne standardowo występują w pojemnościach 300-500 ml, co odpowiada jednej lub dwóm szklankom.

Termos o takiej samej pojemności sprawdzi się na krótkich wycieczkach albo w pracy lub szkole. W przypadku, kiedy chcesz zabrać ze sobą większą ilość kawy, herbaty czy wrzątku, lepiej skorzystać z termosów, które na ogół są bardziej pojemne i umożliwiają zabranie większej ilości płynów. Modele termosów zazwyczaj występują w pojemnościach: 0,5 l, 0,7 l, 1 l. Dostępne są również termosy o pojemności nawet do 1,9 l. Gdzie przyda Ci się termos? Podczas całodniowych wycieczek, na piknikach czy biwakach. Termos przyda się również w górach i na innych wyjazdach.

Jaki termos najdłużej trzyma ciepło?

Utrzymywanie ciepła przez termos jest możliwe dzięki jego specjalnej budowie, która oparta jest na podwójnych ściankach i próżni. Powietrze spomiędzy ścianek zostaje wypompowane na etapie produkcji termosu, dzięki czemu powstaje próżnia techniczna, która izoluje Twój napój od otoczenia. Efektem jest dłuższe utrzymywanie go w optymalnej temperaturze. Na utrzymywanie ciepła przez termos wpływa materiał wykonania, pojemność oraz rodzaj zastosowanego korka.

Jak wspominaliśmy, termosy ze szklanym wkładem mają dobre właściwości izolacyjne, ale są bardzo podatne na uszkodzenia — zarówno szklany wkład, jak i plastikowa obudowa. Z tego powodu coraz rzadziej są wykorzystywane. Termosy stalowe również cechują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, a ponadto są lżejsze i znacznie bardziej wytrzymałe od szklanych wersji. Niektóre modele stalowych termosów mają dodatkową warstwę srebra, która poprawia izolację, a także ma właściwości antybakteryjne.

Pojemność termosu odgrywa dużą rolę w utrzymywaniu ciepła. Im większa pojemność termosu, tym dłużej Twój napój zachowa temperaturę. Istotne jest, aby wcześniej wygrzać termos, wlewając na kilka minut do naczynia wrzątek. Następnie należy wylać zawartość termosu i przelać docelowy napój, napełniając termos do pełna.

Warto zwrócić uwagę także na korek termosu. Najczęściej występują on w dwóch wersjach - z gwintem lub automatyczny typu one click. Korek z gwintem jest tradycyjnym rozwiązaniem w termosach. Cechuje go niezawodność, ale przez otwór, który powstaje po odkręceniu korka łatwo wydostaje się ciepło, czego efektem jest szybsze wychłodzenie napoju. Przy korku automatycznym wystarczy nacisnąć guzik, aby otworzyć mały otwór, który ogranicza wydostawanie się ciepła. Korek automatyczny ma jednak bardziej złożoną budowę od korka tradycyjnego, więc łatwiej może ulec uszkodzeniu.

Jaki termos kupić?

Wybór termosu powinien być uzależniony od wielu czynników. Najważniejszy z nich to docelowe przeznaczenie naczynia. Na co dzień, podczas krótkich spacerów, do pracy lub szkoły wygodnym rozwiązaniem jest kubek termiczny lub mały termos. W trakcie dłuższych wycieczek lub kiedy temperatura na dworze mocno spada, warto wyposażyć się w dobry termos stalowy o większej pojemności, który długo utrzyma Twój napój w pożądanej temperaturze. W ofercie Militaria.pl posiadamy szeroki wybór termosów stalowych o różnej pojemności.

Termosy turystyczne w sklepie Militaria.pl Zobacz wszystkie

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49