WAKACYJNA WYPRZEDAŻ DO -40%
Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę

Jak czyścić i dbać o termos?

Jak czyścić i dbać o termos?

Bez względu na to, czy wykorzystujesz termos okazjonalnie podczas wycieczek czy na co dzień w pracy lub na uczelni, warto zadbać o jego czystość i konserwację. Jest to istotne, ponieważ wpływa na żywotność termosu, jak również wszystkich jego elementów. Z tego artykułu dowiesz się: jak wyczyścić termos z różnego rodzaju zabrudzeń, jak usunąć osad z herbaty w termosie, jak odkamienić termos oraz jak wyczyścić korek od termosu. Podpowiemy również w jaki sposób dbać o swój termos tak, aby posłużył przez wiele lat.

Jak wyczyścić termos z różnych zabrudzeń?

Czyszczenie termosu to pozornie prosta czynność, jednak aby nie doprowadzić do uszkodzenia naczynia należy kierować się kilkoma zasadami. Trzeba je wykonywać cyklicznie. Ma to przede wszystkim zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów czy namnażaniu się bakterii - w końcu przechowujesz w nim produkty spożywcze.

Przed przystąpieniem do czyszczenia termosu, należy go opróżnić i rozłożyć korek na części. W niektórych modelach możesz zdjąć także uszczelkę przy gwincie. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne szczotki z miękkim włosiem, które służą do czyszczenia butelek, podłużnych szklanek i naczyń. Jeżeli nie masz takiej pod ręką, użyj miękkiej gąbki lub ściereczki.Jak wyczyścić termos z osadu po kawie i herbacie?

Termos najczęściej wykorzystywany jest do przechowywania i transportowania ciepłych napojów, takich jak kawa czy herbata. Z czasem jednak na ścianach termosu może zacząć tworzyć się nieestetyczny osad. Ten, poza zmianą wyglądu wnętrza naczynia, może zmienić również smak napoju. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób usunąć osad z herbaty lub kawy w termosie, to polecamy poniższe środki, które bez problemu znajdziesz w każdym sklepie:

 • Proszek do pieczenia

Aby usunąć zabrudzenia przy pomocy proszku do pieczenia, przygotuj roztwór z jednego opakowania rozpuszczonego w gorącej wodzie (w ilości odpowiadającej pojemności termosu). Następnie wlej roztwór do wnętrza termosu i odstaw na około dwie godziny. Po tym czasie wylej zawartość termosu, przepłucz pod bieżącą wodą i odstaw do wyschnięcia.

 • Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma wiele właściwości, jednak nie wszyscy wiedzą, że doskonale usuwa różnego rodzaju zabrudzenia. Aby usunąć osad z termosu, przygotuj roztwór z ciepłej wody (w ilości odpowiadającej pojemności termosu) i 3-4 łyżeczek sody oczyszczonej. Następnie zalej nim termos na kilka godzin. Po tym czasie wypłucz termos ciepłą wodą, umyj delikatnym detergentem do mycia naczyń, ponownie wypłucz i wysusz. Płukanie termosu roztworem z sody oczyszczonej można zapobiegawczo wykonywać co jakiś czas.

 • Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy stanowi składnik wielu napojów. Warto wiedzieć, że środek ten skutecznie zabija bakterie i grzyby. Jeśli chcesz wyczyścić termos przy pomocy kwasku cytrynowego, to wsyp zawartość 20-gramowego opakowania do naczynia, a następnie zalej gorącą wodą. Termos z roztworem pozostaw na dwie godziny, a później dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą.

 • Tabletka do zmywarki

Do wyczyszczenia termosu możesz wykorzystać tabletkę do zmywarki. W pierwszej kolejności należy ją rozkruszyć i wsypać do termosu, a następnie zalać gorącą wodą do około połowy wysokości naczynia. Następnie należy zakręcić naczynie i energicznie potrząsać aż do rozpuszczenia tabletki. W kolejnym kroku należy dolać gorącej wody do pełna oraz odstawić na co najmniej dwie godziny. Po wylaniu zawartości termosu, dobrze jest go umyć płynem do naczyń.

 • Tabletka do czyszczenia butelek

Tabletki czyszczące przeznaczone do mycia butelek równie dobrze się sprawdzą przy usuwaniu osadu z termosu. Tabletkę należy wrzucić do naczynia i zalać gorącą wodą, jednak z uwagi na to, że intensywnie się pieni, nie zalewaj termosu do pełna. Odstaw na dwie lub trzy godziny, a następnie wypłucz.

 • Ryż

Ziarna ryżu są często wykorzystywane do czyszczenia różnego rodzaju pojemników, więc sprawdzą się także przy termosach. Wsyp garść suchego ryżu do naczynia i zalej do połowy zimną wodą. Następnie energicznie potrząsaj zakręconym termosem. Tę czynność można powtórzyć, jeżeli przy pierwszej próbie osad nie został usunięty w całości. Później wystarczy przepłukać naczynie wodą.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu?

Usuwanie zapachu z termosu jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Do całego procesu można wykorzystać produkty, które wiele osób ma zazwyczaj w kuchni. Czynność warto rozpocząć od standardowego umycia termosu ciepłą wodą i płynem do naczyń. Następnie możesz wykorzystać jedną z proponowanych przez nas metod:

 • Roztwór sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia – znany Ci już z wcześniejszej części artykułu.

 • Roztwór z soku z cytryny - wyciśnij sok z jednej cytryny do termosu i zalej gorącą wodą, odstaw na co najmniej godzinę. Następnie umyj termos i wypłucz zimną wodą.

 • Cukier – wsyp do termosu łyżkę stołową cukru, zakręć i odstaw na kilka godzin. Następnie wypłucz ciepłą wodą.

Jak odkamienić termos?

Problem nawarstwiającego się kamienia w termosie dotyczy jedynie modeli wykonanych z metalu. Osad z kamienia potrafi być uciążliwy, zwłaszcza jeżeli w Twoim kranie płynie twarda woda. Jako środek do odkamienienia termosu można zastosować ocet lub kwasek cytrynowy.

 

Ocet

 

 

Kwasek cytrynowy

 

Jeżeli chcesz wykorzystać ocet to powinieneś zachować ostrożność. Ma on bardzo intensywny, drażniący zapach, dlatego po jego użyciu termos powinien być wietrzony kilka godzin. Do termosu wlej 50 ml octu i zalej do pełna gorącą wodą. Po 30 minutach wylej zawartość, następnie dokładnie umyj termos płynem do naczyń i odstaw na kilka godzin. Jest to jednak awaryjne wyjście, którego raczej nie polecamy jako częstego sposobu na pozbywanie się zapachu.

Używanie kwasku cytrynowego jest znacznie łatwiejsze. Do termosu wsyp opakowanie kwasku, zalej do pełna gorącą wodą i odstaw na 30 minut. Następnie wylew zawartość i umyj naczynie zwykłym detergentem do mycia naczyń.

 

Jak pozbyć się pleśni z termosu?

Pleśń, w większości gatunków, jest grzybem chorobotwórczym dla ludzkiego organizmu. Dlatego jeżeli w Twoim termosie pojawi się pleśń należy ją szybko i skutecznie usunąć. Jak wyczyścić termos z pleśni? Użyj cytryny lub kwasku cytrynowego (1 łyżeczka kwasku w proszku odpowiada ¼ szklanki soku z cytryny (ok. 4 łyżkom stołowym).

W celu usunięcia pleśni z termosu najpierw go opróżnij. Następnie wypłucz gorącą wodą i umyj płynem do mycia naczyń. Po wypłukaniu płynu z termosu natrzyj wewnętrzne ścianki cytryną, wrzuć plasterki cytryny lub zalej świeżo wyciśniętym sokiem i odstaw na godzinę. Po tym zabiegu umyj jeszcze raz naczynie i odstaw do wyschnięcia. Dobrym profilaktycznym krokiem jest wsypanie do suchego termosu kilku łyżek soli. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wlaniem kawy, herbaty lub innego napoju wypłukać termos.

Jak wyczyścić korek od termosu?

Czystość korka od termosu jest tak samo ważna jak czystość całego naczynia. Do czyszczenia korka powinno się używać miękkiej szczoteczki. Jeżeli na powierzchni korka nie ma większych zabrudzeń, to umyj go niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Przed przystąpieniem do czyszczenia korka, należy go rozłożyć na tyle elementów, na ile to możliwe, w tym ściągnąć gumowe uszczelki, ponieważ pod nimi mogą znajdować się pozostałości po napojach.

W przypadku występowania któregokolwiek z wyżej opisanych problemów z czystością naczynia, jak na przykład nieprzyjemny zapach, kamień lub pleśń, korek możesz potraktować tymi samymi metodami. Możesz wykorzystać szczotki z miękkim włosiem do mycia lub przygotować roztwory do zanurzenia korka.Jak dbać o termos?

Znasz już sposoby na to, jak wyczyścić termos z trudnych do usunięcia zabrudzeń. Warto też wiedzieć, jak dbać o termos, aby rzadziej musieć korzystać z wyżej opisanych sposobów. Dbanie o termos pozwoli także na przedłużenie jego żywotności.

Konserwacja termosu - podstawowe zasady

Regularna konserwacja termosu sprawi, że będzie służył Ci przez długi czas. W celu utrzymania naczynia w dobrym stanie warto wykonywać poniższe proste czynności:

 • 1. Uważaj na uszkodzenia mechaniczne. Nie masz oczywiście wpływu na każde uderzenie, którego doświadczy Twój termos, jednak możesz w pewnym stopniu ochronić go przed zniszczeniem. Zwracaj uwagę, aby piasek i inne zanieczyszczenia nie przedostały się do gwintu naczynia. Uszkodzenie gwintu sprawi, że termos utraci swoją szczelność.

 • 2. Unikaj wlewania do termosu napojów gazowanych, mleka lub innych produktów, które szybko tracą świeżość. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi bakterii wewnątrz termosu.

 • 3. Przed użyciem termosu przygotuj go w odpowiedni sposób. W zależności od temperatury napoju, który chcesz wlać do termosu, zalej go najpierw gorącą lub zimną wodą na kilka minut. Dzięki takiemu zabiegowi termos dłużej utrzyma temperaturę.

 • 4. Pamiętaj o regularnym myciu termosu.

 • 5. Zanim schowasz termos po myciu do szafki, upewnij się, że jest suchy.

Czy termos można myć w zmywarce?

Odpowiedź na pytanie “Czy termos można myć w zmywarce” jest z reguły przecząca. Z zasady termosy myje się jedynie ręcznie, chociaż coraz więcej producentów dostosowuje swoje produkty do mycia ich w zmywarce. Informację o możliwości mycia termosu w zmywarce znajdziesz w instrukcji, która dołączana jest do produktu. Jeżeli nie znajdziesz takiego zapisu, to nie ryzykuj uszkodzenia termosu w zmywarce.

Oferta termosów w sklepie Militaria.pl

W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór termosów. Wśród rodzajów termosów znajdziesz modele przeznaczone do przechowywania napojów i żywności. Dostępne są również termosy wojskowe, a także produkty personalizowane grawerem. Naczynia w naszym asortymencie pochodzą od znanych i sprawdzonych producentów, takich jak: Badger Outdoor, Coleman, Esbit, Fjord Nansen, Mil-Tec, Rockland, Salewa czy Tatonka.