Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek!

Jak dobrać rozmiar bluzy?

Jak dobrać rozmiar bluzy?

Luźne lub dopasowane. Z kapturem albo bez. Z naturalnej bawełny lub syntetycznego tworzywa. Bluzy, bo o nich mowa, to bardzo popularny element ubioru. Z tego względu producenci odzieży prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych krojów i wzorów.

W ofercie Militaria.pl znajdziesz bluzy taktyczne, wojskowe, sportowe lub codzienne - jednokolorowe, wielokolorowe i w kamuflażu. Jednocześnie wiemy, że sam wybór rodzaju czy też koloru to dopiero pierwsza część zakupów. Druga, znacznie ważniejsza, to dobór odpowiedniego rozmiaru bluzy. W tym artykule skupiliśmy się właśnie na drugim aspekcie.

Rozmiarówka bluz

Rozmiarówka bluz z reguły opisywana jest literami. Tabela rozmiarów bluz męskich przeważnie zaczyna się od XS, a damskich od XXS. Następne w kolejności to S, M, L, XL, XXL. Niektórzy producenci, np. grecki Pentagon, oferują także bardzo duże modele jak 3XL lub nawet 4XL. Nazewnictwo rozmiarów pochodzi od angielskich słów: small (S), medium (M) i large (L). Najmniejsze i największe rozmiary bluz opisywane są dodatkowo literą X od słowa extra.

Choć większość producentów stosuje ten sam typ rozmiarówki bluz, to warto wiedzieć, że poszczególne modele mogą znacznie różnić się od siebie wielkością. Wynika to głównie z przyjętych przez danego producenta założeń dotyczących wymiarów produktu. Przykładowo firmy amerykańskie często projektują odzież o większych wymiarach niż producenci europejscy. Zdarza się, że amerykańskie L może odpowiadać wielkością europejskiemu XL lub nawet 2XL.

Rozmiary bluz damskich i męskich

Tabela rozmiarów bluz damskich będzie się znacząco różnić od tabeli rozmiarów bluz męskich. Przede wszystkim warto wiedzieć, że np. damskie S to nie to samo, co męskie S. Bluzy męskie są dłuższe i szersze w klatce piersiowej, a damskie są z reguły szersze w biodrach.

Jak dobrać rozmiar bluzy do wzrostu? W pierwszej kolejności warto sprawdzić tabelę rozmiarów bluzy, która Cię interesuje. Czasami producenci podają w niej wzrost. W ten sposób tabelę tworzy np. polska marka 4F. Oprócz wzrostu w ich tabeli znajduje się także obwód klatki piersiowej, obwód talii i obwód bioder. Jeśli tabela nie zawiera informacji, który rozmiar bluzy pasuje do Twojego wzrostu, to sprawdź długość całkowitą i porównaj ją ze swoimi wymiarami. Informację, w jaki sposób dokonać pomiarów, znajdziesz w dalszej części tekstu. Zobacz na poniższym zdjęciu, gdzie znaleźć np. tabelę rozmiarów bluz damskich marki 4F.

Karta produktu - bluza damska

Zdarza się, choć dość rzadko, że producenci podają rozmiary europejskie bluz. Poniżej zamieszamy przykładową tabelę pokazującą orientacyjnie, które rozmiary numeryczne odpowiadają rozmiarom literowym. Przykład dotyczy rozmiarów europejskich bluz damskich.

Rozmiar Rozmiar numeryczny
XS 34
S 36-38
M 40
L 42-44
XL 46

 

Rozmiary bluz dziecięcych

Tabele rozmiarów bluz dziecięcych różnią się od tabel odzieży dla dorosłych. O ile w przypadku dorosłych głównym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze bluzy, jest przede wszystkim szerokość, to w przypadku odzieży dla dzieci ważniejsza jest długość. Z tego względu liczbowe rozmiary bluz dziecięcych z reguły odzwierciedlają maksymalny wzrost.

Wymiary bluzy jak mierzyć?

Jak mierzyć bluzę? Gdy kupujemy odzież w sklepie stacjonarnym, to sprawa jest prosta. Aby poznać właściwy rozmiar bluzy męskiej lub damskiej musimy tylko zabrać ją do przebieralni i przymierzyć. Robimy to zawsze przed udaniem się do kasy. W przypadku zakupów przez internet kolejność najczęściej jest odwrotna. Z tego względu bardzo ważne jest, aby przy produkcie znajdowała się precyzyjna tabela rozmiarów, dzięki której będziemy mogli trafnie odpowiedzieć na pytanie, jaki dobrać rozmiar bluzy. Aby to zrobić, musimy najpierw poznać własne wymiary.

Wymiary, których możesz potrzebować to:

  • szerokość lub obwód na wysokości klatki piersiowej,

  • szerokość lub obwód na wysokości pasa lub bioder,

  • długość całkowita,

  • długość rękawa.

Aby poznać wymiary bluzy, trzeba wiedzieć, jak je zmierzyć. Wspomniane wyżej wymiary możemy sprawdzić na dwa sposoby, mierząc ulubione ubranie lub swoje ciało. W pierwszym przypadku, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, jaki rozmiar bluzy, należy ją położyć na płasko na stole z rozłożonymi na boki ramionami. Na poniższym filmie możesz zobaczyć, w jaki sposób pomierzyć bluzę, by wybrać właściwy rozmiar.

 

 

 


Na filmie pokazujemy jak prawidłowo zmierzyć bluzę przed wybraniem właściwego rozmiaru.

Następnie, używając miarki, należy zmierzyć szerokość od jednej pachy do drugiej. W ten sposób otrzymamy szerokość na wysokości klatki pierwszej. Aby otrzymać obwód należy tę wartość pomnożyć razy dwa. Czasami producenci podają także szerokość w pasie lub w biodrach. Mierzymy ją w taki sam sposób, jak szerokość w klatce piersiowej, z tą różnicą, że miarkę należy przyłożyć odpowiednio niżej.

Następnym ważnym wymiarem jest długość rękawa. W zależności od producenta można go mierzyć na trzy sposoby od karku, od barku lub od pachy. Długość ramienia od karku mierzymy od miejsca pierwszego szwu znajdującego się za ściągaczem pod szyją albo w miejscu łączenia kaptura lub stójki z ramieniem. Pomiar długości ramienia od barku rozpoczynamy w miejscu, gdzie znajduje się szew i przeciągamy taśmę w dół do samego końca rękawa. Niektórzy producenci mierzą rękaw po stronie wewnętrznej, rozpoczynając od szwów pod pachą. Informację, w jaki sposób wykonany został pomiar, powinna zawierać tabela rozmiarów bluz.

Długość pleców i długość całkowita to kolejne ważne wymiary bluzy. Jak je mierzyć? Aby dokonać pomiaru rozkładamy bluzę na płasko tak, aby leżała plecami do góry. Miarkę przykładamy poniżej ściągacza przy szyi dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się szew łączący ściągacz z pozostałą częścią bluzy. Miarkę przeciągamy aż do samego dołu. W przypadku bluz wyposażonych w kaptur pomiar rozpoczynamy w miejscu, gdzie szew łączy kaptur z plecami. Podobnie pomiar wykonujemy w bluzach ze stójką. W tym wypadku miarkę należy przyłożyć w miejscu, gdzie znajduje się szew łączący stójkę z resztą bluzy. Długość pleców często jest także długością całkowitą bluzy.

Powyższa infografika przedstawia, w których miejscach dokonywać pomiarów bluzy.

Jak mierzyć wymiary ciała?

Drugim sposobem pozwalającym uzyskać odpowiedź na pytanie jak zmierzyć rozmiar bluzy jest sprawdzenie wymiarów swojego ciała. W tym wypadku najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która korzystając z miarki krawieckiej, dokładnie sprawdzi Twoje wymiary. Aby zmierzyć obwód klatki piersiowej miarkę należy przełożyć dokoła klatki na wysokości pachy. Niektórzy producenci mogą także podawać obwód na wysokości piersi oraz obwód brzucha. Tego typu pomiary najczęściej wykonujemy po prostu w miejscu, gdzie jesteśmy najszersi. Mierząc obwód należy być rozluźnionym. Nie wciągaj brzucha, nie nabieraj ani nie wypuszczaj całego powietrza. Pomiar powinien odzwierciedlać Twoją naturalną, codzienną postawę.

Aby zmierzyć długość całkowitą, miarkę należy przyłożyć w miejscu, gdzie kończy się szyja i zaczynają ramiona. Wymiar sprawdzamy przeciągając miarkę w dół aż do bioder. Długość rękawa sprawdzamy na trzy sposoby, które w zasadzie opisaliśmy już wyżej. Niektórzy producenci podają wymiary mierzone od szyi, inni od ramienia, a jeszcze inni od pachy. W pierwszym przypadku miarkę przykładamy w miejscu, gdzie szyja przechodzi w ramię i przeciągamy w dół ręki aż za nadgarstek. W drugim przypadku pomiar rozpoczynamy w miejscu, gdzie bark przechodzi w ramię i również mierzymy aż za nadgarstek. Wcześniejsze pomiary robiliśmy na zewnętrznej stronie ciała. Trzeci pomiar długości ramienia wykonujemy po stronie wewnętrznej. Rozpoczynamy go na wysokości pachy i kończymy za nadgarstkiem.

Jak precyzyjnie zmierzyć rozmiar bluzy? Klasyczną miarkę zwijaną ma w domu prawie każdy. Inaczej jest w przypadku miarki krawieckiej. Może więc kusić, aby pomiar zrobić tą pierwszą. Warto jednak wiedzieć, że ma ona półsztywną konstrukcję, co znacznie utrudnia wykonanie dokładnego pomiaru. Zdecydowanie polecamy więc użycie miarki krawieckiej, dzięki której będziesz mógł precyzyjnie zmierzyć obwód klatki piersiowej, brzucha czy bioder.

 

jak dokonać pomiarów ciała

Infografika przedstawia, w jaki sposób dokonać pomiarów własnego ciała, by dopasować odpowiedni rozmiar bluzy.

Jak wybrać właściwy rozmiar bluzy - podsumowanie

Jakie są rozmiary męskie bluz i rozmiary damskie? W jaki sposób mierzyć bluzę? Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na te i inne pytania. Pamiętaj, że w dobrych sklepach internetowych przy opisie produktu zawsze powinna znajdować się tabela rozmiarów. Wykorzystaj ją, aby wybrać swój rozmiar. Jeśli z pomiarów wynika, że znajdujesz się na granicy dwóch rozmiarów to bezpieczniejszym wyjściem jest wybór modelu większego. Wówczas nie ma ryzyka, że bluza będzie zbyt ciasna.

W Militaria.pl staramy się precyzyjnie opisywać tabele, aby nasi klienci mogli bez trudu dobrać rozmiar dla siebie. Jednocześnie wiemy, że nie zawsze się to uda. Z tego względu nasi klienci mają możliwość zwrócenia źle trafionego rozmiaru w ciągu 30 dni od daty zakupu. Zwrotu możesz dokonać bezterminowo, jeśli zdecydujesz się dołączyć do Klubu Stałego Klienta (KSK). Zachęcamy do rejestracji!

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49