MĘSKIE PREZENTY
10.12 | Niedziela handlowa - sklepy stacjonarne otwarte →

Jak dobrać rozmiar T-shirtu?

Jak dobrać rozmiar T-shirtu?

Decydując się na zakup odzieży przez Internet stajemy przed wyzwaniem, jakim jest wybór właściwego i dobrze dobranego rozmiaru. Nie inaczej jest w przypadku koszulek i t-shirtów, które bez wątpienia stanowią jedne z najchętniej wybieranych elementów naszego ubioru.

Koszulka swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niesamowitej wygodzie, ogromnej ilości krojów, wzorów, a także bardzo dużej uniwersalności - sprawdzi się zarówno podczas uprawniania sportów, outdoorowych wypraw, jak i w trakcie imprez i ważnych uroczystości. Dobrze dobrany T-shirt powinien cechować się przede wszystkim wygodą w noszeniu oraz odpowiednim dopasowaniem do ciała - powinien uwydatniać pozytywne cechy naszej sylwetki i przykrywać te, które uznajemy za negatywne. W związku z tym, przy zakupie warto wybierać rozmiary koszulek, które będą spełniały wszystkie te kryteria.

Różnice w rozmiarach koszulek w zależności od kraju pochodzenia

Z pewnością nie raz spotkaliście się z sytuacją, w której rozmiary koszulek różniły się między sobą w zależności od marki czy modelu koszulki. Nie ma niestety rozmiarów uniwersalnych. Każdy producent produkuje odzież według własnych projektów i wymiarów. Niektóre modele z założenia mają być bardziej obcisłe, a inne luźne. Ponadto rozmiarówka ubrań często zależy od miejsca produkcji, ponieważ oparta jest na średnich rozmiarach ciała występujących na danej szerokości geograficznej. I tak rozmiar XS wyprodukowany w USA będzie różnił się od tego, który został wyprodukowany w Azji czy w Europie. Właśnie z tego powodu wybieramy inne rozmiary koszulek w przypadku różnych producentów.

Oczywiście podczas kupowania odzieży stacjonarnie mamy możliwość poznania wymiarów koszulki, przymierzenia i szybkiego dokonania właściwego wyboru. Z drugiej strony zakup odzieży w sieci pozwala zaoszczędzić wiele godzin spędzonych na poszukiwaniach i staniu w sklepowych kolejkach, podczas gdy sklepy internetowe są otwarte przez całą dobę i umożliwiają zakup produktów w praktycznie każdej chwili. Kolejną przewagą sklepu internetowego nad stacjonarnym jest znacznie większa oferta dostępnej odzieży.

Jak zatem dobrać rozmiar T-shirtu, robiąc zakupy w sieci, by uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych zwrotów? Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest prosta. Decydując się na zakup koszulki w sieci, warto poszukać takich ofert, przy których udostępniane są specjalne tabele rozmiarów T-shirtów. Tabele te, najczęściej w postaci prostych i czytelnych grafik, umożliwiają szybkie i proste porównanie rozmiaru umieszczonego na metce z rzeczywistymi wymiarami produktu. W tym poradniku przygotowaliśmy dla was kilka przykładowych tabel rozmiarów. Powiemy wam również, jak mierzyć T-shirt oraz jak korzystać z dostępnych tabel w Internecie.

Poznaj swoje wymiary

Chcąc poprawnie korzystać z tabel rozmiarów T-shirtów umieszczanych na stronach z produktami, najpierw należy poznać wymiary własnego ciała. Do pomiarów możesz użyć centymetra krawieckiego lub zwykłego sznurka. Zmierz po kolei obwód klatki piersiowej, bioder oraz talii.

Przygotowaliśmy dla Was poniższą infografikę, aby zobrazować, jak właściwie dokonać pomiarów przed wyborem rozmiaru koszulki.

Infografika przedstawia, w których miejscach należy dokonać pomiarów przed wybraniem rozmiaru koszulki.
 1. obwód klatki piersiowej
 2. obwód talii
 3. obwód bioder


Obwód klatki piersiowej
- Miarka powinna być poprowadzona pod pachami, w najszerszej części klatki piersiowej (w najbardziej wypukłym miejscu).

Obwód talii - Talię mierzymy prowadząc miarkę dookoła jej najwęższej części.

Obwód bioder - Obwód bioder mierzymy prowadząc miarkę dookoła ich najszerszej części.

Uwaga! Pomiary przy użyciu centymetra krawieckiego powinny być wykonywane w bieliźnie lub nago. Podczas mierzenia nie należy zbyt mocno dociskać miarki do ciała, powinna być luźna.

Jak mierzyć T-shirt?

Drugim sposobem na poznanie swoich wymiarów jest zmierzenie własnych ubrań. W tym celu należy znaleźć odpowiedni wzorzec w szafie. Przeszukaj i wybierz najlepiej dopasowany do Ciebie T-shirt. Następnie rozłóż go na płaskiej powierzchni i rozpocznij pomiar przy pomocy centymetra krawieckiego lub miarki - zgodnie z instrukcją zamieszczoną na poniższej infografice. Po uzyskaniu wymiarów koszulki zapisz je w notatniku.

W przypadku koszulek i T-shirtów w tabelach podawane są najczęściej: szerokość pasa, szerokość klatki piersiowej, długość koszulki samego rękawa.

 

Infografika przedstawia, jak poprawnie zmierzyć koszulkę, by dobrać rozmiar.

 

 1. długość całkowita
 2. szerokość w klatce piersiowej
 3. szerokość koszulki w pasie
 4. długość rękawa

Jeżeli wciąż masz wątpliwości i nie wiesz, jak poprawnie jak mierzyć T-shirt, to polecamy obejrzeć poniższy film. Przygotowaliśmy instruktaż, który pomoże Ci zmierzyć koszulkę.

 


Na filmie pokazujemy jak prawidłowo zmierzyć t-shirt przed wybraniem rozmiaru.

Praktyczne wskazówki

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek i porad, które mogą być przydatne podczas wykonywania domowych pomiarów i doboru rozmiaru T-shirtów.

 • Rękaw T-shirtu nie powinien sięgać dalej niż do połowy ramienia. Nie powinien też zbyt mocno przylegać do ciała.

 • W przypadku wykonywania pomiaru koszulki w domu należy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni np. na podłodze lub stole. Zminimalizuje to ryzyko błędu i umożliwi dokładniejszy pomiar. Zwróć uwagę, aby nie mierzyć zbyt rozciągniętych ubrań.

 • Podczas mierzenia koszulek z wydłużonym tyłem należy wziąć pod uwagę wymiar krótszy, mierzony od przodu.

 • W celu uzyskania obwodu klatki piersiowej lub pasa koszulki pomnóż uzyskaną szerokość razy dwa.

 • W przypadku rozmiarów T-shirtów i koszulek z długim rękawem wartości obwodu klatki piersiowej oraz pasa są najważniejsze. W pierwszej kolejności należy kierować się tą wartością, która jest w twoim przypadku większa.

 • Jeżeli pomiary są na granicy dwóch rozmiarów, wybierz ten większy.

 • Wybierając rozmiar koszulek sportowych i termoaktywnych miej na uwadze, że mają one dopasowany krój i działają prawidłowo, gdy przylegają do ciała. Lepiej w tym przypadku wybrać model trochę bardziej obcisły niż zbyt luźny.

Na co szczególnie zwracać uwagę w tabelach rozmiarów?

Jeżeli znasz wymiary swojego ciała lub wiesz, jak mierzyć T-shirt poprawnie, to w kolejnym kroku możesz przejść do tabel rozmiarów, by porównać z nimi otrzymane wyniki. Te, najczęściej widoczne są na karcie produktu. W naszym sklepie internetowym znajdziesz je tuż obok pola wyboru rozmiaru. Zobacz na poniższym zrzucie ekranu, gdzie znajdziesz tabele rozmiarów.

 

 

 

 

Warto dodać, że tabele rozmiarów koszulek męskich i damskich różnią się między sobą. Wynika to przede wszystkim z różnic w budowie naszych ciał. Dla kobiet ważniejszy będzie obwód klatki piersiowej i bioder, a w przypadku mężczyzn - obwód pasa.

W przypadku tabeli rozmiarów koszulek męskich należy wziąć pod uwagę przede wszystkim szerokość w klatce piersiowej. Jeżeli zmierzyłeś wcześniej obwód klatki i nie masz szerokości - podziel wartość obwodu przez dwa. Należy pamiętać, że rzeczywiste wymiary koszulki mogą odbiegać o 2-2,5 cm od podanych wartości w tabeli.

Rozmiary koszulek damskich, które najczęściej podaje się w tabelach obejmują szerokość klatki piersiowej, szerokość talii, długość całkowitą oraz szerokość bioder. W tym przypadku również należy pamiętać, że wymiary koszulki mogą różnić się o 2-2,5 cm.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

W ofercie sklepu Military.pl znajdziesz bardzo dużą różnorodność koszulek i T-shirtów. Największą popularnością cieszą się modele sportowe, outdoorowe oraz militarne - dostępne zarówno w opcji jednokolorowej, jak i w kamuflażu, który umożliwia wyróżnienie się z tłumu, a w przypadku gier terenowych paintball czy ASG pozwala na ukrycie się na zalesionych terenach. Przy wyborze odpowiedniego maskowania może przydać Ci się również wiedza na temat wzorów kamuflażu, dostępna w naszych poradnikach.

Nasza szeroka oferta koszulek sportowych kierowana jest dla wszystkich uprawiających różne aktywności fizyczne. Jednak z powodzeniem znajdzie również zastosowanie dla osób szukających komfortowej odzieży o dobrej jakości materiału. Bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności, koszulki te doskonale odprowadzają pot na zewnątrz Twojego ciała, zapewniając przy tym pełną wygodę. W sprzedaży posiadamy także T-shirty i koszulki termoaktywne, które dzięki swojej elastycznej strukturze zapewniają wysoki komfort ruchu oraz odpowiednią wentylację ciała podczas treningu.

Ponadto w ofercie sklepu Military.pl znajdziesz oryginalne, outdoorowe t-shirty znanych marek o luźniejszych fasonach i oryginalnych wzorach. Oprócz tego odnajdziesz tu ciekawe koszulki z superbohaterami znanymi z komiksów, filmów czy popularnych gier komputerowych. Przy każdej koszulce udostępniamy tabelę rozmiarów.

Co zrobić w przypadku źle dobranej koszulki?

Warto wiedzieć, że jeżeli zamówiona przez Ciebie koszula lub T-shirt jest w nieodpowiednim rozmiarze, to masz prawo do zwrotu towaru w ciągu 30 dni. Możesz skorzystać z szybkiego i bezproblemowego zwrotu poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Ponadto, będąc członkiem naszego Klubu Stałego Klienta (KSK), możesz skorzystać z opcji bezterminowych zwrotów.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49