Zamów dziś do 21:00 - dostawa już jutro!

Jak dobrać rozmiar kurtki?

Jak dobrać rozmiar kurtki?

Znalezienie odpowiednio dopasowanej kurtki to wyzwanie, z którym mierzy się praktycznie każdy, kto poszukuje wygody, komfortu i skutecznej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami. Wybór odpowiedniego rozmiaru kurtki jest również gwarancją naszego dobrego samopoczucia i wyglądu. Niestety, dobór odpowiedniego rozmiaru kurtki nie jest prosty i oczywisty. Być może zdarzyło Ci się kupić kurtkę lub inną odzież bez przemierzania, kierując się jedynie rozmiarem umieszczonym na metce produktu. Niestety, w takich sytuacjach często okazuje się, że noszony zazwyczaj rozmiar L okazuje się za duży lub pasująca zawsze S -ka jest za mała. Ponieważ zakup kurtki to duży wydatek, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym odpowiemy na pytanie: jak dobrać rozmiar kurtki męskiej lub damskiej tak, aby uniknąć późniejszych zwrotów i rozczarowań.

Z czego wynikają różnice w rozmiarach kurtek?

Oznaczenia na metkach mogą być mylące i nic w tym dziwnego. W dzisiejszych czasach nie stosuje się już żadnych zasad standaryzacji rozmiarów ubrań, które mówiłyby o uniwersalnym nazewnictwie konkretnych wymiarów odzieży. Nie inaczej jest w przypadku kurtek. Rozmiary kurtek męskich czy damskich różnią się w zależności od modelu, marki, a nawet kraju pochodzenia, gdzie często ogólna rozmiarówka kurtek oparta jest na średnich rozmiarach ciała występujących na danej szerokości geograficznej. Ponadto moda ulega ciągłym przeobrażeniom i zdarza się, że niektóre kurtki z założenia mają być bardziej dopasowane i przylegające, a inne bardziej luźne.

 

Kurtka Alpha Industries MA-1 Flyers VF NASA Sage Green

Kurtka Alpha Industries MA-1 Flyers VF NASA Sage Green

O ile w przypadku robienia zakupów w sklepach stacjonarnych jesteśmy w stanie przymierzyć kurtkę przed zakupem i dokonać szybkiego wyboru, tak w przypadku zakupów online już tej możliwości nie mamy. Wielu z nas nie chce rezygnować z zakupów w sieci, które są szybsze, prostsze i oferują niższe ceny. Jak zatem wybrać rozmiar kurtki męskiej lub damskiej kupując przez Internet?

Na ratunek przychodzą specjalne tabele rozmiarów, które w postaci prostych i czytelnych ikonografii umożliwiają zestawienie rzeczywistych wymiarów kurtki z rozmiarem podanym na stronie producenta. Tego rodzaju tabele umieszczane są zazwyczaj na karcie produktu w widocznym miejscu. W naszym sklepie znajdziesz je tuż obok pola wyboru rozmiaru.

Tabela rozmiarów

Rozmiarówka kurtek męskich

Kurtki męskie zazwyczaj mają mniej dopasowane i bardziej obszerniejsze kroje. Jednak nie jest to regułą. Kurtki skórzane lub bardzo modne w ostatnich latach Fleyersy wyglądają najlepiej, gdy są dobrze dopasowane do sylwetki. Inaczej jest w kurtkach zimowych, które powinny być nieco większe ze względu na możliwość zastosowania dodatkowych warstw odzieży. Ponadto, kurtki zimowe posiadają często dodatkowe warstwy wypełnione puchem.

Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę rozmiarów kurtek męskich wziętej z naszych kultowych kurtek M65:

 

Rozmiar  Szerokość na wysokości klatki (cm) Długość rękawa (cm) Długość rękawa po zewnętrznej (cm)
S 55 79 66
M 58 80 68
L 60 80 68
XL 64 81 68
XXL 67 83 69
3XL 70 85 71

W przypadku tabel rozmiarów kurtek męskich najczęściej brane są pod uwagę: szerokość w klatce piersiowej, długość całkowita, a także długość rękawa mierzonego po stronie zewnętrznej. Jeśli potrzebujesz obwodu w klatce - pomnóż szerokość razy dwa.

Rozmiarówka kurtek damskich

Kurtki tworzone dla kobiet są z zasady bardziej dopasowane i przylegające do ciała. Pamiętaj jednak, że kupując kurtkę zimową przez Internet należy dodać kilka centymetrów na sweter, bluzę lub inną dodatkową odzież, którą będziesz nosiła pod kurtką.

Poniżej przedstawiamy tabelę rozmiarów kurtek damskich na przykładzie naszych kurtek M65:

Rozmiar  Szerokość na wysokości klatki (cm) Długość rękawa (cm) Długość rękawa po zewnętrznej (cm)
XS 51 69 62
S 54 71 62,5
M 57 73 63
L 60 75 63,5
XL 63 77 64
XXL 66 79 64,5
3XL 69 81 65
4XL 72 83 65,5
5XL 75 85 66


W przypadku kurtek dla kobiet najczęściej w tabeli podaje się szerokość kurtki na wysokości klatki piersiowej, długość całkowitą oraz długość rękawa mierzoną po zewnętrznej.

Jak zmierzyć kurtkę?

Najlepszym sposobem na prawidłowe korzystanie z tabel rozmiarów jest zmierzenie wymiarów kurtki, którą już posiadamy w naszej garderobie. Mierząc własną odzież i porównując uzyskane wyniki z tabelą zminimalizujemy ryzyko zamówienia błędnego rozmiaru i unikniemy niepotrzebnych zwrotów. W celu zmierzenia kurtki znajdź w szafie najbardziej dopasowany do Ciebie model lub taki, których chciałbyś zamówić. Następnie rozłóż kurtkę na jakiejś płaskiej powierzchni (np. na stole) i rozpocznij pomiar przy pomocy metra krawieckiego. Do zmierzenia wymiarów kurtki możesz użyć także metrówki. Następnie zapisz gdzieś wyniki dokonanego pomiaru i porównaj je z tabelą rozmiarów na stronie. Teraz pozostaje Ci już tylko zamówić odpowiedni model.

 

Kurtka Brandit M65 Giant Black

Kurtka Brandit M65 Giant Black

Praktyczne wskazówki

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek i porad, które mogą być przydatne podczas pomiarów i zakupu kurtek przez Internet.

  • Zwróć uwagę, aby nie mierzyć zbyt rozciągniętych ubrań. Wybieraj tylko te, które są najbardziej dopasowane do twojej sylwetki. Zminimalizuje to ryzyko błędu pomiarowego i umożliwi uzyskanie dokładnych wymiarów kurtki.

  • W celu uzyskania obwodu klatki piersiowej lub pasa kurtki pomnóż uzyskaną szerokość razy dwa.

  • Jeżeli jesteś na granicy rozmiarów, wybierz rozmiar większy.

  • Jeśli wahasz się przy wyborze odpowiedniej długości rękawa, wybierz wariant dłuższy. W przypadku zbyt długiego rękawa będziesz w stanie go podwinąć. W przypadku za krótkiego rękawa będziesz w tarapatach.

  • Pamiętaj, że dane podane w tabeli mogą różnić się o 2-2,5 cm od rzeczywistych wymiarów kurtki.

Jak zmierzyć kurtkę? Graficzne przedstawienie pomiarów kurtki:

jak dokonać pomiarów kurtki

Infografika przedstawia, w których miejscach dokonywać pomiarów kurtki.

  1. długość całkowita
  2. szerokość w klatce piersiowej
  3. długość rękawa

W razie wątpliwości jak zmierzyć kurtkę tak, aby uniknąć pomyłki zachęcamy do obejrzenia poniższego, krótkiego poradnika, w którym ukazano pomiar kurtki marki Pentagon, krok po kroku.

 

Oferta sklepu Militaria.pl

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór kurtek na każdą okazję i każdą porę roku. Posiadamy w sprzedaży m.in kurtki bez ocieplenia, kurtki wiosenne, kurtki zimowe, całoroczne, softshell, z membraną, outdoorowe oraz wiele innych. Największą popularnością cechują się modele taktyczne i wojskowe, które posiadamy zarówno w ciekawych kamuflażach, jak i w jednolitych, stonowanych kolorach. Część z nich stanowi wierne kopie kurtek mundurowych armii USA, stosowanych np. podczas wojny w Wietnamie.

Przykładem takiej kurtki jest model M65. Kurtka ta Posiada rzeszę miłośników-użytkowników na całym świecie. Z ciekawostek można powiedzieć, że wielokrotnie była wykorzystywana w filmach, a nosiły ją postaci kreowane przez takich aktorów jak Sylwester Stallone w Rambo czy Robert De Niro w Taksówkarzu. Posiadamy wersje zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a duże rozmiary kurtek zapewniają doskonały wybór dla każdego. Przykładem takiej kurtki jest np. kurtka Brandit M65 Giant Black.

W naszej ofercie posiadamy również bardzo dużą ofertę kurtek outdoorowych, z membraną oraz kurtki softshell od znanych marek produkujących odzież sportową i outdoorową, takich jak 4F, Pentagon czy Texar. Warto też wspomnieć o naszej ofercie kurtek amerykańskiego producenta Alpha Industries. Modele te, tworzone początkowo dla pilotów myśliwców znalazły rzeszę fanów na całym świecie. Model MA1 Flight Jacket, czyli kultowy "flejers" to najpopularniejszy model kurtki Alpha Industries. Na naszej stronie znajdziesz go w kilku kolorach i w różnych wersjach.

Co zrobić w przypadku źle dobranej kurtki?

Warto wiedzieć, że jeżeli zamówiona przez Ciebie kurtka w nieodpowiednim rozmiarze to masz prawo do zwrotu towaru w ciągu 30 dni. Korzystając z oferty na stronie Militaria.pl możesz skorzystać z szybkiego i bezproblemowego zwrotu poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Ponadto, będąc członkiem naszego Klubu Stałego Klienta (KSK) możesz skorzystać z opcji bezterminowych zwrotów i zwrócić kurtkę w dowolnym, wybranym przez siebie terminie.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49