Nóż kupiłem na militariach w wakacje 2024 r. Był to mój pierwszy (i jak się okazało nie ostatni) nóż tego polskiego producenta. Powiem tak - lekko nie miał, bo używałem go głównie jako EDC w gospodarstwie rolnym. Także robił za nóż, łom, szpadel (czasami trzeba było niewielki kamień wykopać podczas prac polowych) praz młotek. Sprawdził się dzielnie. Do prac leśnych również sprawdził się elegancko - ostrzenie patyków, batonowanie, czy cięcie gałęzi to dla niego bułka z masłem. Mówię to z perspektywy człowieka, który musi trochę pokarczować krzaki na polu lub w ogrodzie oraz miłośnika bushcraftu. Nóż dobrze się ostrzy i jak się go szanuje jako narzędzie to na pewno długo posłuży. Wersja stonewashed ma tyle dobrego, że aż tak bardzo nie widać na ostrzu długiego użytkowania. Są ludzie, dla których to może mieć znaczenie. Ostrze z czarnym wykończeniem się wyciera, co też ma swój urok 🙂 Pochwa trzyma jak diabli, nie zdarzyło mi się żeby nożyk wyleciał lub były problemy z jego schowaniem. Jedyne do czego mogę się przyczepić to materiał rękojeści. Może to tylko moja uroda, ale na gołych dłoniach ślizga się w łapie. W rękawicy ma dużo pewniejszy chwyt. Podsumowując to bardzo go polecam. Kawał dobrej stali za rozsądne pieniądze.
Wytrzymały nóż taktyczny o konstrukcji full-tang, czyli z trzpieniem klingi przechodzącym przez całą rękojeść. Został wyprodukowany w Polsce, z materiałów i półproduktów od polskich dostawców.
Głownię o profilu Drop-point wykonano ze stali węglowej NMV (O2) zahartowanej do twardości 58-59 HRC - charakteryzującej się wysoką wytrzymałością i dobrym trzymaniem ostrości. Ostrze wykończono techniką Acid Stonewash. Bezpieczeństwo pracy poprawia karbowanie na grzbiecie ostrza (tzw. jimping) dające dobre podparcie dla kciuka.
Ergonomicznie wyprofilowane okładziny rękojeści wykonano z lekkiego i wytrzymałego laminatu G10. Chropowata faktura zapewnia pewny chwyt, nawet gdy dłoń jest zabrudzona lub mokra. Na końcu rękojeści znajduje się otwór na linkę zabezpieczającą lub rzemień.
Solidna pochwa z tworzywa wyposażona w multipozycyjne otwory montażowe pozwala na bezpieczne i wygodne przypięcie noża do paska, plecaka lub taśmy oporządzenia.
Kolor: Black
Militaria.pl jest dealerem premium marki Za-Pas.
Za-Pas to rodzinna manufaktura noży z Polski, założona w 2016 roku przez Daniela Pabisia i jego braci. Firma od początku skupia się na tworzeniu trwałych, użytkowych noży w 100% produkowanych w Polsce - od projektu po gotowy produkt. Każdy egzemplarz powstaje w małej serii, z dbałością o detale. W ofercie znajdują się noże outdoorowe, myśliwskie i taktyczne, a także akcesoria takie jak pochwy, osełki i brzeszczoty. Za-Pas odpowiada również za realizację specjalnych projektów - jak nóż WZ.25 Grom, zaprojektowany przez Militaria.pl we współpracy z żołnierzami i pasjonatami outdooru.
| Typ noża | Z głownią stałą |
|---|---|
| Styl | Survival-outdoor |
| Długość głowni | 120 mm |
| Grubość głowni | 4,4 mm |
| Profil głowni | Drop-point |
| Rodzaj ostrza | Gładkie |
| Odporność na stępienie | Dobra |
| Odporność na korozję | Średnia |
| Typ blokady | Ostrze stałe |
| Długość całkowita | 250 mm |
| Stal ostrza | NMV |
| Sposób otwierania | Ostrze stałe |
| Materiał rękojeści | Laminat G10 |
| Klips do noszenia | Nie |
| Kabura w komplecie | Tak |
| Waga | 250 g |
| EAN | 5905413180118 |
| Kod producenta | UO-ST-G10-BL |
| Producent | Za-Pas |
| EAN |
Opinie ze zdjęciami
Podsumowanie opinii
Liczba opinii: 4
-
-
Jakość wykonania adekwatna do ceny. Typowy koń roboczy, który sprosta każdemu zadaniu. Był to jeden z pierwszych noży firmy Za-Pas i pracując nim przekonałem się ile ta kosa potrafi. Okładki są dość kwadratowe, ale mnie pasują, jeśli ktoś będzie odczuwać dyskomfort podczas pracy, to może je zaoblić. Ja w swoim delikatnie zmieniłem szlif krawędzi tnącej i jest jak najbardziej na plus. Serdecznie polecam jeśli ktoś szuka dobrego polskiego noża do tyrania ;)
-
Stosunek jakości do ceny spełni oczekiwania świadomego klienta. W moim przypadku wyszczerbienie podczas ścinania chrustu na ognisko, okazało się granicą NVM :-) Zmiana kąta ostrza i szlif naprawiły sprzęt. 4GW Pzdrp
-
Użytkowe wykończenie, w którym nie widać rysek powstałych na skutek używania noża. Kawał solidnej stali która nie będzie bała się rąbania większych kawałków drewna.
Brak opinii