Zamów do 23:00 kurierem DHL - dostawa już jutro |

00 g 00 m 00 s

Co na komary? - skuteczne środki i sposoby

Co na komary? - skuteczne środki i sposoby

Komary to owady, które szczególnie w okresie letnim potrafią być bardzo uciążliwe. Ich obecność może zakłócać spokojne wieczory spędzane na świeżym powietrzu, a ukąszenia powodują swędzenie i podrażnienie skóry. Właśnie dlatego warto poznać skuteczne środki i sposoby na komary, które pomogą się ich pozbyć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ukąszenia.

W tym artykule wskażemy, co przyciąga komary, a co je odstrasza. Wyjaśnimy również, dlaczego należy chronić się przed tymi owadami i jakie środki można zastosować, aby się przed nimi zabezpieczyć.

Dlaczego warto chronić się przed komarami?

Ukąszenia komarów mogą powodować swędzenie i obrzęk. Skuteczna ochrona przed ich ugryzieniami może znacznie poprawić komfort codziennego życia, zwłaszcza na obszarach, gdzie komary rozprzestrzeniają poważne choroby. W Polsce, gdzie panuje klimat umiarkowany, owady te nie są tak niebezpieczne, jak w krajach tropikalnych, i stanowią raczej utrapienie niż realne zagrożenie dla zdrowia. Jednak podczas podróży zagranicznych należy pamiętać, że owady te mogą przenosić niebezpieczne choroby. Jakie choroby przenoszą komary? Chociażby malarię, gorączkę denga i wirusa Zika.

Należy również podkreślić, że większość ludzi reaguje na ukąszenie komara niewielkim bąblem, którego swędzenie jest mniej lub bardziej uciążliwe, ale całkowicie nieszkodliwe i ustępujące w ciągu kilku dni. Dla niektórych jednak reakcja na skórze jest znacznie bardziej rozległa i bolesna. Niestety można mieć uczulenie na komary. Symptomy alergii na ugryzienie komara przypominają objawy innych reakcji alergicznych na jad owadów.

Co przyciąga komary?

Istnieją dwa główne czynniki, które decydują o tym, jak często komary, a dokładniej komarzyce, nas kąsają: ilość wydychanego dwutlenku węgla i temperatura ciała. Pozostałe czynniki są przeważnie powiązane z tymi dwoma lub są ich konsekwencją. Co przede wszystkim przyciąga komary?

 • Dwutlenek węgla: komary są przyciągane przez dwutlenek węgla, który wydychamy. Im większa aktywność fizyczna, tym więcej dwutlenku węgla produkujemy.
 • Kwas mlekowy: insekty te są wrażliwe na kwas mlekowy, który jest obecny w naszym pocie. Wysiłek fizyczny o wysokiej intensywności może prowadzić do zwiększonej produkcji kwasu mlekowego, co może przyciągać komary.
 • Wilgoć: komary preferują wilgotne środowisko, dlatego nasza wilgotna skóra, w tym pot, może przyciągać te owady. Z tego powodu warto utrzymywać skórę suchą i unikać nadmiernego pocenia się.
 • Grupa krwi: może wpływać na atrakcyjność dla komarów, np. komary tygrysie częściej wybierają osoby z grupą krwi 0. Różnice w zapachu skóry związane z grupą krwi wpływają na preferencje komarów.
 • Kobiety w ciąży: kobiety spodziewające się dziecka są bardziej narażone na ukąszenia komarów. Dzieje się tak, ponieważ wydzielają one więcej dwutlenku węgla i mają wyższą temperaturę ciała.

Czego nie lubią komary?

Natura obfituje w substancje o właściwościach odstraszających owady. Wśród nich szczególnie polecane są olejki eteryczne. Praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych skoncentrowanych olejków. Do tych o udowodnionych właściwościach odstraszających komary, a także inne owady, należą przede wszystkim:

 • olejek z trawy cytrynowej,
 • olejek goździkowy,
 • olejek paczuli,
 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek z eukaliptusa cytrynowego.

Warto również zauważyć, że istnieją zapachy, które odstraszają komary. Jakich zapachów nie lubią komary? Do tych należą m.in. zapachy:

 • octu,
 • cebuli,
 • liści pomidora,
 • piołunu,
 • czosnku niedźwiedziego.

Wykorzystywanie powyższych olejków i roślin do odstraszania komarów nie zawsze przynosi pożądany efekt. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest stosowanie przeznaczonych do tego preparatów.

Jakie są skuteczne środki ochrony przeciw komarom?

Istnieje wiele środków zapobiegających ukąszeniom komarów i pozwalających cieszyć się spokojem na świeżym powietrzu. Produkty odstraszające komary są dostępne w postaci płynów, sprayów, elektrofumigatorów, spiral, a także woreczków z tkaniny wypełnionych naturalnymi olejkami. Dostępne są również mechaniczne formy ochrony.

Poniżej opisujemy najpopularniejsze metody ochrony przed komarami: chemiczne, naturalne i mechaniczne.

Syntetyczne środki na komary

Do najskuteczniejszych produktów przeciw komarom należą różnego rodzaju repelenty, czyli środki odstraszające. Zdecydowana większość dostępnych na rynku repelentów zawiera substancję o nazwie DEET. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów owadów, przez co nie są one w stanie nas wyczuwać. Aktualnie jest to najskuteczniejszy i szeroko dostępny środek odstraszający komary. Jakie produkty zawierają DEET?

Obecnie ogólnodostępne są różne rodzaje środków zawierających DEET w postaci płynów, aerozoli i materiałów impregnowanych (np. chusteczek). Dużą popularnością cieszą się produkty marki Mugga. To repelenty wyprodukowane we współpracy m.in. z lekarzami medycyny podróży, podróżnikami i ekspertami ds. krajów tropikalnych.

Opis obrazka
Na zdjęciu widoczny jest Repelent Mugga spray 9,5% DEET oraz Mugga Extra Strong spray 50% DEET

Alternatywą dla DEET są produkty zawierające ikarydynę, czyli substancję pozyskiwaną z wyciągu nasion rośliny jaguar. Ikarydyna, podobnie jak DEET, działa poprzez blokowanie receptorów na czułkach komarów odpowiedzialnych za wykrywanie dwutlenku węgla. Produkty z ikarydyną są również dostępne w ofercie MUGGA.

Oprócz tego na rynku można kupić środki na komary z zawartością IR3535, które są polecane dla małych dzieci. Niektóre produkty z IR3535 można stosować już od pierwszego roku życia.

Naturalne środki na komary

Skutecznym środkiem odstraszającym komary mogą być również specjalne świece, które w większości wykonane są z naturalnych składników. Ich skład obejmuje mieszanki olejków eterycznych, takich jak: citronella, trawa cytrynowa czy lawenda.

Alternatywą są urządzenia odstraszające komary wydzielające d-aletrynę, która jest składnikiem występującym w chryzantemach. Urządzenia tego typu często osiągają pełną skuteczność w ciągu 10-15 minut od włączenia i tworzą barierę ochronną o powierzchni 20 m². Działają bez hałasu, nie używają szkodliwych substancji ani otwartego ognia.

Odstraszacz na komary Kunagone w postaci małego materiałowego worka
Odstraszacz na komary Kunagone w postaci małego materiałowego worka

Mechaniczne środki ochrony przed komarami

Skutecznym sposobem ochrony domu lub mieszkania przed komarami są moskitiery. Stanowią one barierę fizyczną, która zapobiega przedostawaniu się komarów do środka. Aktualnie moskitiery są również często umieszczane w kapeluszach i czapkach, dzięki czemu chronią użytkownika podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Profilaktyka - jak unikać komarów?

Niekiedy najlepszym sposobem poza stosowaniem repelentów czy naturalnych środków jest zapobieganie. Oczywiście poniższe wskazówki nie zawsze będą mogły być zastosowane w praktyce, ale warto o nich pamiętać.

Odpowiedni strój

Warto ubierać się w jasne, luźne ubrania, które zakrywają jak największą powierzchnię ciała. Dodatkowo można nosić długie spodnie i bluzki z długimi rękawami, zwłaszcza podczas wieczornych spacerów lub przebywania w miejscach, w których komary są szczególnie aktywne.

Unikanie obszarów o wysokiej wilgotności

Komary preferują wilgotne środowisko, więc dobrym pomysłem jest unikanie obszarów o wysokiej wilgotności, takich jak: bagna, stojąca woda lub obszary z dużą ilością roślinności.

Dbałość o otoczenie

Aby utrudnić komarom przedostanie się do domu, zaleca się zamontowanie moskitier na oknach i drzwiach.

Korzystanie z wentylatorów i klimatyzacji

Komary nie lubią silnego przepływu powietrza. Korzystanie z wentylatorów lub klimatyzacji może pomóc utrzymać je z dala od naszego środowiska.

Środki na komary w Militaria.pl

W Militaria.pl dostępne są różne rodzaje środków odstraszających komary. Wśród naszych produktów znajdują się preparaty na bazie DEET, takie jak Mugga, dostępne w wersji 50% i łagodniejszej (9,5% DEET) dla młodszych użytkowników. Proponujemy również preparaty odstraszające komary z ikarydyną i substancją IR3535. Do wyboru są także różnego rodzaju świece odstraszające, a także urządzenia emitujące zapachy odstraszające komary.

W naszej ofercie znajdują się również zabezpieczenia mechaniczne różnego typu, w tym moskitiery. Występują one w formie nakryć głowy, które można przymocować do czapki lub kapelusza, a także jako osobne moskitiery. Są one wykonane z drobnej siatki, co pozwala na skuteczną ochronę przed niewielkimi owadami latającymi.