Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Jak działa maska antysmogowa?

Jak działa maska antysmogowa?

Maski antysmogowe chronią przed wdychaniem szkodliwych pyłów. Filtr umieszczony w masce wyłapuje niebezpieczne cząsteczki, dzięki czemu nie dostają się one do płuc. Przebywając w miejscu, w którym normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone, warto chronić zdrowie zakładając maskę przeciwsmogową. Jaki model wybrać i jak dobrać rozmiar?

Którą maskę antysmogową wybrać? Jak wybrać odpowiednią?

Dobór maski antysmogowej trzeba zacząć od określenia, do czego będzie używana. Maski do użytku codziennego, typu casual, są przeznaczone do zwyczajnych aktywności – poruszania się po mieście, spacerów. Dla sportowców dedykowane są inne maski, dostosowane do filtrowania większej ilości powietrza (podczas treningu zużywa się nawet sześć razy więcej powietrza niż przy codziennych czynnościach) i odprowadzania pary wodnej. Jeśli jeździsz na rowerze lub biegasz, to wybieraj spośród masek przeznaczonych dla rowerzystów i biegaczy. Ochrona dla sportowców kosztuje więcej, ale zdrowie jest bezcenne. Zwykła maska nie sprawdzi się podczas treningu. W naszym sklepie dostępne są różne rodzaje, a także wzory masek.

Maski antysmogowe w sklepie Militaria.pl Zobacz wszystkie
 1. Maska antysmogowa Respro CE Cinqro Black
  Maska antysmogowa Respro CE Cinqro Black
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 249,00 zł 369,00 zł
  Oszczędzasz 120,00 zł
 2. Maska antysmogowa Respro CE Sportsta Black
  Maska antysmogowa Respro CE Sportsta Black
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 269,00 zł 309,00 zł
  Oszczędzasz 40,00 zł
 3. Maska antysmogowa Respro CE Cinqro Camo
  Maska antysmogowa Respro CE Cinqro Camo
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 249,00 zł 369,00 zł
  Oszczędzasz 120,00 zł
 4. Maska antysmogowa Respro CE Techno Plus Mary J
  Maska antysmogowa Respro CE Techno Plus Mary J
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 399,00 zł 439,00 zł
  Oszczędzasz 40,00 zł
 5. Maska antysmogowa Respro CE Techno Black
  Maska antysmogowa Respro CE Techno Black
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 269,00 zł 309,00 zł
  Oszczędzasz 40,00 zł
 6. Maska antysmogowa Broyx Delta Hex Silver Black
  Maska antysmogowa Broyx Delta Hex Silver Black
  Wysyłka: Natychmiast
  Już od 149,99 zł 179,99 zł
  Oszczędzasz 30,00 zł

Jak dobrać rozmiar maski antysmogowej?

Dobór i dopasowanie maski antysmogowej jest bardzo istotny. Maska musi przylegać do twarzy, aby zanieczyszczenia nie dostawały się bokami. Nie może także przesuwać się w czasie ruchu. Zmierz obwód głowy i szyi oraz odległość od wysokości oka do podbródka. Porównaj wymiary z tabelą rozmiarów producenta i wybierz maskę o wielkości najbardziej zbliżonej do twoich wymiarów.

Filtry do masek antysmogowych

Dobry filtr jest najważniejszą częścią maski antysmogowej. Musi zatrzymywać zanieczyszczenia z dwóch kategorii: gazy i parę oraz cząstki stałe. Czystość powietrza określa się pyły PM10 i PM2,5, które są mieszaninami substancji organicznych i nieorganicznych. Wśród nich znajdują się substancje toksyczne, benzopireny, dioksyny i furany. Określenia pyłów PM10 i PM2,5 pochodzą od ich wielkości, Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Wynika z tego, że filtr w masce musi przechwytywać cząsteczki mniejszej niż 2,5 mikrometra. Producenci wraz z naukowcami opracowują skuteczne rozwiązania, które chronią użytkownika przed wchłanianiem pyłów zawieszonych. W zależności od wybranej marki masek użytkownik ma do dyspozycji filtry HEPA oraz P99. Dodatkowo filtry zawierają węgiel aktywny, który zatrzymuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Warto przed zakupem sprawdzić, czym się charakteryzuje wybrana maska i filtr.

Co jakiś czas należy wymienić filtr w masce. Dokładny czas użytkowania zależy od konkretnego modelu, a także intensywności użytkowania maski. Nie należy przekraczać tego czasu, ponieważ filtr przestaje chronić użytkownika, a także mogą się zacząć w nim rozwijać groźne dla układu oddechowego bakterie i drobnoustroje. Sprawdzaj zawsze zalecenia producenta dotyczące rekomendowanego czasu użytkowania filtra!

Maski antysmogowe – dla kogo?

Żyjąc w mieście, w którym zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, warto chronić swoje zdrowie nosząc maskę. Szczególnie narażone na działanie szkodliwych substancji są dzieci oraz osoby starsze. Osoby zagrożone chorobami układu oddechowego (szczególnie na nie podatne, mające chorych w rodzinie) powinny używać masek przeciwsmogowych. Także sportowcy i miejscy rowerzyści, którzy nie chcą rezygnować z aktywności poza domem. Warto pamiętać, że dla nich przeznaczone są specjalne maski, dostosowane do filtrowania większej ilości powietrza oraz odprowadzania pary wodnej.