ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -50% - OSTATNIE DNI

Do końca pozostało:   00 d 00 g 00 m 00 s

Ciepłe śpiwory na zimę ❄️

Ciepłe śpiwory na zimę ❄️

Śpiworem zimowym zwykło nazywać się ciepły śpiwór dostosowany do zapewnienia użytkownikowi komfortu cieplnego w niskich temperaturach. Nie oznacza to, że będziemy go używać jedynie zimą – wybierając się w wysokie góry nawet latem, musimy spodziewać się mrozu i śniegu. Dobierając śpiwór, należy więc kierować się warunkami, jakie spodziewamy się zastać na miejscu, w którym mamy zamiar obozować.

Śpiwory oznaczane są kilkoma parametrami, między innymi temperaturami komfortu:

 • górny limit to najwyższa temperatura otoczenia, przy której „standardowy mężczyzna” spędzi noc w komforcie bez przegrzania i nadmiernego pocenia się,

 • dolny limit to najniższa temperatura otoczenia, przy której „standardowy mężczyzna” spędzi noc w komforcie,

 • wskaźnik ekstremum to temperatura otoczenia, poniżej której „standardowemu mężczyźnie” może grozić hipotermia.

Według normy EN „standardowy mężczyzna” ma 173 cm wzrostu, waży 73 kg i ma 25 lat. Należy pamiętać, że osoby o zbliżonych parametrach ciała mogą inaczej reagować na zimno oraz mieć inną termikę. Wybierając śpiwór na zimę, powinniśmy celować w zakres temperatur między górnym a dolnym limitem.

Warto wybrać śpiwór o kilka stopni cieplejszy niż oczekiwana temperatura otoczenia. Śpiwór na niskie temperatury powinien być typu „mumia” - szczelnie zamykany i dobrze dopasowany do naszego wzrostu.

Śpiwory na minusowe temperatury

Zimą najczęściej przyjdzie nam obozować w minusowych temperaturach. Wybierając się zimą na trekking w góry do 2000 metrów n.p.m, powinniśmy zaopatrzyć się w ciepły śpiwór o temperaturze dolnego limitu od -10 do -15 stopni Celsjusza. Podczas wędrówek nizinnych wczesną zimą odpowiedni będzie śpiwór zapewniający komfort od +5 do -10 stopni. W sytuacji, gdy mamy zamiar wybrać się w wysokie góry takie jak np. Alpy, powinniśmy niezależnie od pory roku wybrać ciepły śpiwór zimowy zapewniający komfort poniżej 0 stopni Celsjusza. Wybierając się na zimowy trekking za koło podbiegunowe, należy liczyć się z temperaturami w okolicach -30 stopni Celsjusza. W takich warunkach powinno się wybierać najcieplejsze śpiwory arktyczne, warto również pomyśleć o wkładkach docieplających.

SPRAWDŹ ŚPIWORY ZIMOWE Zobacz wszystkie
 1. Śpiwór puchowy Fjord Nansen Nordkapp 700 MID 1150 g - lewy
  Śpiwór puchowy Fjord Nansen Nordkapp 700 MID 1150 g - lewy
  Wysyłka: Natychmiast
  899,10 zł 1019,00 zł
  Oszczędzasz 119,90 zł
 2. Śpiwór FOX Ven-Tec Ripstop XL 5 Season
  Śpiwór FOX Ven-Tec Ripstop XL 5 Season
  Wysyłka: Natychmiast
  899,00 zł 1149,00 zł
  Oszczędzasz 250,00 zł
 3. Śpiwór Fjord Nansen Trondeland MID 2000 g - lewy
  Śpiwór Fjord Nansen Trondeland MID 2000 g - lewy
  Wysyłka: Natychmiast
  413,10 zł 499,00 zł
  Oszczędzasz 85,90 zł
 4. Śpiwór modułowy MFH US Army ICW Type II - Black
  Śpiwór modułowy MFH US Army ICW Type II - Black
  Wysyłka: Natychmiast
  329,00 zł 399,00 zł
  Oszczędzasz 70,00 zł

Lekki śpiwór zimowy

Planując długą zimową wycieczkę pieszą, ograniczenie wagi ekwipunku znacznie zmniejsza wysiłek, jaki należy włożyć w pokonywanie kolejnych kilometrów. Nowoczesny, ultralekki śpiwór termiczny zapewni doskonałą ochronę przed minusowymi temperaturami, zachowując jednocześnie niską wagę i niewielkie rozmiary po skompresowaniu, niestety jest to najdroższy rodzaj śpiworów zimowych. Tego rodzaju śpiwory często wyposażone są w warstwę odbijającą promieniowanie podczerwone emitowane przez ciało człowieka, dzięki czemu zapewniają lepszą izolację przy zachowaniu niskiej wagi.

Śpiwory zimowe puchowe

Śpiwory zimowe przeznaczone do użytkowania w najniższych temperaturach będą śpiworami puchowymi. Puch ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne od nawet najbardziej zaawansowanych włókien syntetycznych. Dobrej jakości zimowy śpiwór puchowy powinien mieć sprężystość minimum 650 CUIN (CUIN to jednostka sprężystości puchu) oraz stosunek pierza do piór co najmniej 85/15. Śpiwory z wypełnieniem puchowym będą dwa razy lżejsze niż syntetyczne przy zachowaniu tych samych parametrów termicznych.

Śpiwory syntetyczne na zimę

Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym nie są tak ciepłe i lekkie jak śpiwory puchowe, jednak również mają zalety, dzięki którym dobrze sprawdzą się jako śpiwory na zimę. To doskonały wybór dla osób, którym nie przeszkadza zwiększona waga śpiwora, a nie chcą wydawać dużej kwoty. Śpiwory syntetyczne mają również zwiększoną odporność na wilgoć i szybciej wysychają, co jest przydatne podczas obozowania w okolicach nadmorskich oraz gdy temperatura oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza. Jeżeli poszukujemy niedrogiego śpiwora o temperaturze dolnego limitu do około -10 stopni Celsjusza śpiwory syntetyczne będą dobrym wyborem.

Przeczytaj też jak wybrać śpiwór.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49