Biwakować w terenie można cały rok, jednak niektórzy odpuszczają sobie okres zimowy i powracają do przygody z turystyką na wiosnę. Na wiosenny biwak należy być dobrze przygotowanym, co niestety może nie być łatwe, gdyż wiosna potrafi zaskoczyć upałem lub minusowymi temperaturami i opadami śniegu. Należy również pamiętać, że gdy wiosna jest już w pełni na nizinach, w regionach górskich może jeszcze leżeć śnieg, a temperatury nocą spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, kompletując ekwipunek na wiosenną wyprawę, powinno brzmieć: jaki śpiwór na wiosnę?
Jaki śpiwór wybrać na wiosnę?
Przed wyborem śpiwora na wiosnę należy zastanowić się, w jakich warunkach mamy zamiar obozować. Jeżeli mamy zamiar nocować w górskich schroniskach i nie chcemy używać dostępnej tam pościeli, możemy wybrać lekki śpiwór kopertowy z wypełnieniem syntetycznym, który może zostać całkowicie rozpięty i używany w charakterze kołdry.
Wybierając się wiosną w góry, należy pamiętać, że pomimo wysokiej temperatury w ciągu dnia, noce mogą być chłodne, a pogoda w górach szybko się zmienia. Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod rozwagę, jest wysokość, na jakiej planujemy obozować. Im wyżej będziemy się znajdować, tym temperatura bardziej spadnie. W tej sytuacji powinniśmy wybrać śpiwór, którego temperatura graniczna będzie oscylowała w okolicach od 0 do -5 stopni Celsjusza.
Podczas wędrówek i biwaków nizinnych możemy wybrać lżejsze śpiwory, których temperatury graniczne będą w zakresie od 0 do 8 stopni Celsjusza, w zależności od miesiąca, w którym będziemy spać w terenie (średnia temperatura w nocy w kwietniu to 1 stopień Celsjusza, w maju 5 stopni a w czerwcu 8 stopni Celsjusza). Wybierając lżejszy śpiwór, warto zaopatrzyć się we wkładki ogrzewające na wypadek nagłego ochłodzenia.
Komfort termiczny w śpiworze wiosną
Aby zapewnić sobie przyjemny wypoczynek w śpiworach na wiosnę, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry i dostosować je do warunków, w jakich planujemy nocować. Producenci śpiworów najczęściej umieszczają na swoich produktach kilka parametrów, którymi należy się kierować:
-
Temperatura górnej granicy komfortu (T max.) – jest to temperatura otoczenia, po której przekroczeniu „standardowy mężczyzna” może odczuwać negatywne skutki przegrzania. Na tę wartość należy zwrócić uwagę podczas wybierania śpiwora, którego będziemy używać w schronisku.
-
Temperatura komfortu (T comfort) – jest to temperatura otoczenia, w której „standardowa kobieta” nie powinna odczuwać chłodu.
-
Temperatura graniczna (T limit) – to minimalna temperatura otoczenia, przy której „standardowy mężczyzna” może spędzić komfortowo noc.
-
Temperatura ekstremalna (T extreme) – temperatura otoczenia, przy której można znaleźć się na granicy hipotermii. Nie należy sugerować się tą wartością podczas wybierania śpiwora na wiosnę.
„Standardowy mężczyzna” ma 25 lat, 73 kg i 176 cm wzrostu, natomiast „standardowa kobieta” 25 lat, 60 kg i 160 cm wzrostu. Należy pamiętać, że każdy odczuwa temperaturę inaczej i ma inną termikę ciała.
A może śpiwór trzysezonowy?
Śpiwory trzysezonowe powinny spełniać swoje zadanie od wiosny do jesieni. W tego typu śpiworach granica komfortu będzie oscylować od 0 do 5, a czasami nawet 10 stopni Celsjusza. Wybór cieplejszego śpiwora może spowodować przegrzanie w ciepłe letnie noce. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch śpiworów trzysezonowych – jednego cieplejszego, na chłodne dni początków wiosny i końca jesieni i drugiego lżejszego, który będzie nam służył pod koniec wiosny, latem i na początku jesieni, gdy temperatury są jeszcze relatywnie wysokie. Kolejnym wyborem, przed którym staniemy, wybierając śpiwór, będzie jego kształt. Najlepszym wyborem będzie śpiwór mumia, śpiwór kopertowy w interesującej nas termice będzie bardzo trudno znaleźć. Śpiwór powinien być odpowiednia dopasowany do naszej sylwetki i wzrostu i posiadać kaptur.
Kolejnym ważnym tematem jest wybór wypełnienia. Śpiwory wypełnione naturalnym puchem są lżejsze, lepiej izolują, są również łatwiejsze w kompresji i transporcie. Niestety są dużo droższe niż śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Jeżeli planujemy wielodniowy marsz z noclegiem w terenie, warto zaopatrzyć się w lekki śpiwór trzysezonowy wypełniony naturalnym puchem. Podróżując samochodem, gdy nie musimy się martwić wagą ekwipunku, możemy używać śpiwora z wypełnieniem syntetycznym. Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym sprawdzą się lepiej również w wilgotnych warunkach, gdyż mniej chłoną wilgoć oraz szybciej wysychają.
Tu znajdziesz porady jak wybrać śpiwór!