ZIMOWA WYPRZEDAŻ DO -50% - OSTATNIE DNI

Do końca pozostało:   00 d 00 g 00 m 00 s

Ostrzałki i osełki diamentowe

Filtry i sortowanie
Close
Sortuj
Sortowanie
 1. Popularność
 2. Cena (Od najniższej)
 3. Cena (Od najwyższej)
 4. Ocena (Od najniższej)
 5. Ocena (Od najwyższej)
 6. Ocena (Od najrzadziej ocenianych)
 7. Ocena (Od najczęściej ocenianych)
 8. Data wprowadzenia (Od najstarszego)
 9. Data wprowadzenia (Od najnowszego)
Dostępność
Okazje
Cena
Zastosuj

50 produktów

Strona
 1. (1)
  Wysyłka: Natychmiast
  449,10 zł 499,00 zł
  Oszczędzasz 49,90 zł
 2. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  69,99 zł
 3. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  69,99 zł
 4. (2)
  Wysyłka: Natychmiast
  89,99 zł
 5. (9)
  Wysyłka: Natychmiast
  341,10 zł 379,00 zł
  Oszczędzasz 37,90 zł
 6. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  19,99 zł
 7. (1)
  Wysyłka: Natychmiast
  219,00 zł
 8. (0)
  Wysyłka: Natychmiast
  339,15 zł 399,00 zł
  Oszczędzasz 59,85 zł
 9. (2)
  Wysyłka: Natychmiast
  674,10 zł 749,00 zł
  Oszczędzasz 74,90 zł
 10. (5)
  Wysyłka: w 24 godziny
  108,00 zł 120,00 zł
  Oszczędzasz 12,00 zł
 11. (1)
  Wysyłka: w 48 godzin
  121,00 zł
 12. (0)
  Wysyłka: w 24 godziny
  134,99 zł
 13. (0)
  Wysyłka: w 24 godziny
  150,10 zł 158,00 zł
  Oszczędzasz 7,90 zł
 14. (0)
  Wysyłka: w 24 godziny
  369,00 zł 410,00 zł
  Oszczędzasz 41,00 zł
 15. (36)
  Wysyłka: Brak towaru
  178,21 zł 198,01 zł
  Oszczędzasz 19,80 zł

50 produktów

Strona
Schowaj Czytaj więcej

Niezależnie od tego, jak dobry nóż posiadasz, w końcu będzie on potrzebował naostrzenia. Im lepszy nóż, tym lepsza stal jest w nim użyta i często wymaga lepszych materiałów do naostrzenia, niż najprostsze noże. W naszej ofercie posiadamy mnóstwo modeli ostrzałek przeznaczonych do różnych typów ostrzy oraz stali, a w poniższej kategorii znajdziesz osełki diamentowe. Rozróżnimy typy ostrzałek diamentowych, co wspólnego z ostrzeniem ma gradacja oraz jak ostrzyć nóż, aby nie zniszczyć krawędzi tnącej. Na początek musimy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego diament, a nie ceramika lub węgliki? Diament jest najtwardszą substancją występującą naturalnie w przyrodzie. Jest to oczywiście przewaga wytrzymałości nad zwykłymi kamiennymi lub ceramicznymi narzędziami do ostrzenia oraz są bardziej precyzyjne. W dodatku najtwardsze stale premium takie jak S30V, CTS XHP czy choćby 154CM mogą skutecznie opierać się podstawowym osełkom i, mimo że powyższe rodzaje stali zapewniają niespotykaną ostrość i tępią się bardzo wolno, to ostrzenie powinno być przeprowadzane właśnie za pomocą wysokiej jakości osełek diamentowych, a pozostałe rodzaje stali będziesz w stanie zaostrzyć bardziej precyzyjnie oraz szybciej.

W ofercie Militaria.pl posiadamy wiele modeli różnych ostrzałek i w zależności od tego, jaki nóż posiadasz, będzie potrzebny nieco inny typ narzędzia do ostrzenia. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ostrzeniem, powinieneś zaopatrzyć się w osełkę, która posiada ustalone kąty prowadzenia noża. Są to osełki w postaci dwóch prętów w kształcie litery V, które są najłatwiejsze w obsłudze dla początkujących. Zależnie od modelu musisz przesuwać nóż równolegle do ziemi z góry na dół po pręcie lub poruszać ostrzem w przód i w tył. Nie używaj do tego dużej siły, gdyż może to spowodować zniszczenie krawędzi tnącej lub wykruszanie się diamentu, co skróci okres funkcjonalności Twojej osełki. Ważna jest wtedy wiedza, pod jakim kątem naostrzony jest nóż przez producenta, gdyż w przypadku ostrzenia pod innym nachyleniem, może się to wiązać z mozolnym przeprofilowaniem krawędzi tnącej. Drugim rodzajem osełek diamentowych są płaskie kamienie obsypane pyłem diamentowym. W tym przypadku ustalony kąt ostrzenia wymaga od użytkownika pewnej ręki (ponieważ sami nachylamy ostrze w stosunku do osełki) oraz niezbędnej praktyki, więc polecamy poćwiczyć na tańszych nożach, zanim zabierzemy się za twardsze rodzaje stali. Zaletą jednak jest to, że przy odpowiedniej dozie samozaparcia oraz dyscypliny nauczymy się ostrzyć noże dokładniej, a także satysfakcja z płynąca z samego faktu ostrzenia jest nieporównywalnie większa. No i cena – osełki w kształcie płaskich kamieni zwykle są nieco tańsze. Na końcu masz do wyboru zaopatrzenie się w cały system ostrzący z regulowanymi kątami oraz mechanicznymi przyrządami służącymi do pomocy w ostrzeniu – jest to opcja najdroższa, ale także najbardziej precyzyjna oraz nie wymaga tak dużej praktyki, jak w przypadku ręcznego ostrzenia.

Są także osełki kompaktowe w postaci samych prętów, mieszczące się w kieszeni. Z reguły służą do nadania ostrości roboczej, kiedy jesteśmy w terenie lub potrzebujemy naostrzyć coś na szybko. Powinieneś zwrócić także uwagę na gradację używanych kamieni lub prętów. Im niższa gradacja, tym bardziej agresywnie zdziera się stal znajdująca się na krawędzi tnącej. Zwykle do naostrzenia bardzo stępionego noża wystarczy się posłużyć gradacjami wynoszącymi ok. 300 oraz 600. Jeżeli nóż wymaga jedynie podostrzenia, wystarczy jedynie gradacja w okolicach 600. Osełki posiadające gradacje powyżej tysiąca służą do ostatecznego ostrzenia oraz profilowania krawędzi tnącej, aby ostrze pozostało ostre przez długi czas. O ile w Europie stosuje się kategoryzację numeryczną, czyli dokładnie wiemy jaką gradację posiada dana osełka, to w przypadku amerykańskich producentów zwykle stosuje się opisu typu medium, fine, extra fine itp. Wszystkie kamienie diamentowe do ostrzenia, które oferujemy, charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz precyzją w ostrzeniu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Takie firmy jak Taidea, Lansky czy Spyderco zapewnią Twojemu ostrzu funkcjonalność taką samą lub nawet lepszą niż w dniu zakupu.