MĘSKIE PREZENTY
Zamów do Paczkomatu® z odbiorem w sobotę!

Pagony i pochewki

Filtry i sortowanie
Close
Sortuj
Sortowanie
  1. Popularność
  2. Cena (Od najniższej)
  3. Cena (Od najwyższej)
  4. Ocena (Od najniższej)
  5. Ocena (Od najwyższej)
  6. Ocena (Od najrzadziej ocenianych)
  7. Ocena (Od najczęściej ocenianych)
  8. Data wprowadzenia (Od najstarszego)
  9. Data wprowadzenia (Od najnowszego)
Dostępność
Producent
Cena
Zastosuj

245 produktów

245 produktów

Schowaj Czytaj więcej

Pagony to potoczna nazwa naramienników (dawniej epolety, galony, szlify), które są elementem munduru, na którym umieszcza się naszywki umożliwiające odróżnienie żołnierzy, a także innych pracowników służb mundurowych (policjantów, strażaków, strażników granicznych itp.). Na pagonach umieszcza się informację (w postaci pasków, gwiazdek, wężyków, prostokątów – tzw. belek, krokiewek, diamentów) o stopniu oraz przynależności do rodzaju służb, jednostki, pułku lub dywizji. 

Pochodzenie pagonów wywodzi się od wstążek noszonych na ramionach płaszczy wojskowych pod koniec XVII wieku, które częściowo pełniły funkcję dekoracyjną, ale także zapobiegały zsuwaniu się pasów naramiennych. Wstążki były wiązane w węzeł, z którego wziął się podstawowy projekt epoletu, który ewoluował przez XVIII i XIX wiek. Epolety były często bogato zdobione, wyszywane złotymi i srebrnymi nićmi, a także przytwierdzano do nich frędzle. Obecnie epolety zostały w większości zastąpione pięcioboczną klapką z materiału, która z jednej strony jest wszyta w materiał a z drugiej zapinana na guzik jak epolet, na którą nakłada się pochewki z odpowiednimi oznaczeniami.

W ofercie Militaria.pl znajduje się szeroki wybór pochewek i pagonów przeznaczonych dla większości służb mundurowych w Polsce, między innymi pochewki polowe BOR, pochewki do polaru Straży Granicznej, pochewki wyjściowe Marynarki Wojennej, pochewki wyjściowe i polowe Wojsk Pancernych, pochewki Służby Więziennej, pochewki polowe i wyjściowe klas mundurowych, szkół wojskowych i wiele innych.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49