Chat with us, powered by LiveChat

Dostawa usługą Paczka w Weekend

Jak wybrać replikę ASG?

Jak wybrać replikę ASG?

Wybór pierwszej repliki i akcesoriów do niej może na początku być trudny. Podpowiemy Ci w tym poradniku, na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego sprzętu, za co tak naprawdę płacisz i jaki napęd do karabinka będzie najlepszy. Dowiesz się również, czym jest słynny i lubiany przez wielu system blow back. Podpowiemy także, co wybrać do ochrony oczu i jakie akcesoria na początek ułatwią Ci strzelanie.

Jak wybrać pierwszą replikę?

Na pytanie jak wybrać pierwszą replikę nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Jest wiele rodzajów replik, każda z charakterystycznymi cechami dla jej rodzaju, np. duża szybkostrzelność dla pistoletów maszynowych, spory zasięg dla replik karabinów snajperskich czy uniwersalny karabin szturmowy, który sprawdzi się w zarówno w ciasnych pomieszczeniach, jak i w otwartym terenie.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest zastanowienie się, do czego wykorzystywać będziemy naszą pierwszą replikę. Jeżeli będzie to zabawa w domu i gronie rodzinnym, to najtrafniejszym wyborem będzie replika pistoletu lub strzelby z napędem sprężynowym. Jeżeli chcemy jednak czynnie działać w rozgrywkach ASG, najlepiej będzie zdecydować się na sprzęt z szerokiej gamy karabinków i karabinów różnego rodzaju. Uniwersalnym wyborem zawsze będzie karabinek szturmowy o napędzie elektrycznym, który charakteryzuje dobry zasięg, duża szybkostrzelność oraz wiele części zamiennych i dodatkowych.

Należy również pamiętać, że zastosowanie pewnego rodzaju replik nie będzie adekwatne do warunków rozgrywki ASG. Nie wykorzystamy repliki karabinu snajperskiego do walki w budynku, tak jak nie wykorzystamy pistoletu jako broni głównej w otwartym terenie. Warto więc zwrócić uwagę, co oferuje dany model repliki, jaką prędkość początkową, zasięg skuteczny, do czego w rzeczywistości jest przystosowany palny pierwowzór tego modelu i tak dalej.

Na pytanie, czy są jakieś ograniczenia dotyczące wyboru pierwszej repliki, jest jedna odpowiedź: nie ma. Każdy wybiera sobie taką, jaką uważa za odpowiednią dla siebie i jaka mu się najbardziej podoba, niezależnie czy będzie to replika najbardziej znanego karabinka szturmowego AKM – Kałasznikow czy amerykańskiego M16.

Ceny replik, czyli za co płacimy

Niezależnie od tego ile pieniędzy chcemy lub możemy przeznaczyć na zakup repliki, trzeba zdawać sobie sprawę czego w ramach danego budżetu możemy się spodziewać. Uchroni to nas przed niepotrzebnym rozczarowaniem, jak również pozwoli nam lepiej zaplanować nasz zakup.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę repliki jest jej napęd, następnie sposób, w jaki została wykonana i jakie materiały zostały wykorzystane podczas procesu jej tworzenia, a kończąc na drobnych detalach jak licencjonowane oznaczenia producenta oryginału lub nowinki technologiczne zastosowane w jej konstrukcji.

Ze względu na napęd najtańsze są repliki sprężynowe, gdzie prostota mechanizmu napędzającego przekłada się na jej cenę. Do tego typu zaliczamy przede wszystkim tanie repliki pistoletów, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, jednak zdarzają się modele wykonane w całości z metalu. Innym typem replik sprężynowych są zbliżone do siebie cenowo i gabarytowo repliki strzelb oraz karabinów snajperskich. Te ostatnie zazwyczaj są droższe, ale z racji tego co oferują technicznie i jak są wykonane, w stosunku do replik elektrycznych proponują bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

W przypadku replik elektrycznych mamy do czynienia z dużą rozpiętością cen, od najniższych w granicach 200 zł do najwyższych, których cena sięga nawet 5 tysięcy złotych. Tutaj na cenę ma wpływ każdy detal. Oczywiste jest, że za karabinek z korpusem i drobnymi elementami wykonanymi z tworzywa zapłacimy mniej niż z elementami metalowymi. Jednak na sumaryczną cenę większy wpływ ma wewnętrzna konstrukcja, wykorzystane części lepszej lub gorszej jakości. Dla przykładu replika M4 wykonana ze wzmacnianego tworzywa sztucznego ze wzmocnionym wewnątrz układem będzie droższa niż wykonany w całości z metalu Kałasznikow z normalnymi częściami wewnętrznymi. Czasami różnica będzie wynosić około 100 złotych, a czasami nawet kilkaset.

Repliki gazowe oferują najbardziej realistyczne doznania, jednak ich cena jest zawsze wyższa niż we wcześniej opisanych rodzajach. I tak w przypadku głównej grupy, czyli pistoletów gazowych, ceny zaczynają się od około 150 złotych, a najdroższe modele kosztują około tysiąca. Głównym elementem podnoszącym cenę jest materiał użyty do wykonania pistoletu, jakość wykonania wewnętrznych mechanizmów oraz system odrzutu zamka - Blow Back. Dostępne są również karabinki szturmowe i snajperskie z napędem gazowym, ale są rzadko wybierane ze względu na często wysokie ceny nie tylko samej repliki, ale i podstawowego wyposażenia do niej, na przykład zapasowych magazynków.

Czym charakteryzują się wybrane napędy?

Występują trzy podstawowe napędy replik: sprężynowy, elektryczny i gazowy.

Napęd sprężynowy jest najprostszy konstrukcyjnie. Siłą własnych mięśni wprawiamy w ruch tłok, który naciąga sprężynę i następnie blokuje się na zapadce. W ten sposób replika jest gotowa do strzału i jedynie pociągnięcie spustu, który zwolni tłok z napiętą sprężyną, dzieli nas od oddania strzału. Z prostoty tego napędu wynika wiele zalet, a podstawową jest niskie zużycie części eksploatacyjnych, co jest związane bezpośrednio z małą szybkostrzelnością, czyli małą ilością oddawanych strzałów. Kolejną zaletą jest zerowy wpływ warunków atmosferycznych na jego działanie, niezależnie czy pada deszcz, śnieg, czy jest upał czy mróz, jedyne co trzeba zrobić to naciągnąć mechanizm i oddać strzał. Wada tego systemu to potrzeba naciągnięcia mechanizmu przed oddaniem każdego strzału. W replikach karabinów snajperskich nie uznamy tego za minus ze względu na to, że wiele osób ceni sobie realizm, jaki oferuje naciągniecie suwadła karabinu. Mimo wszystko siła, którą wkładamy w częste oddawanie strzałów sprawia, że ulegamy zmęczeniu i szybciej tracimy siły, które podczas długiej rozgrywki mogą przydać się do innych działań.

Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym napędem spotykanym w replikach jest napęd elektryczny. Do jego zalet należy możliwość strzelania ogniem ciągłym, co umożliwia silnik elektryczny dający siłę do naciągania sprężyny. Do tego typu replik dostępny jest szeroki wybór części zamiennych, które pozwalają nie tylko na rutynową konserwację mechanizmu, ale również dają możliwość zmniejszenia lub zwiększenia mocy repliki. Do wad tego napędu należy przede wszystkim jego zasilanie, czyli akumulator. Akumulatory mają ograniczoną pojemność i nie zawsze mogą dostarczyć energię potrzebną na całą rozgrywkę, więc często trzeba wyposażyć się w więcej niż jeden akumulator co jest dodatkowym kosztem. Ponadto należy pamiętać o częstym serwisowaniu replik, gdyż naprężenia i ilość oddanych strzałów, która zazwyczaj jest duża, przyczyniają się do zużycia mechanizmu, niekiedy prowadząc do jego uszkodzenia, a w ekstremalnych przypadkach do całkowitego zniszczenia.

Ostatnim napędem, najpopularniejszym wśród replik pistoletów, jest napęd gazowy. Modele z tym napędem wystrzeliwują kulki za pomocą gazu umieszczonego w zbiorniku (najczęściej umiejscowiony w magazynku repliki). Stosowanymi najczęściej gazami są tzw. green gas lub sprężony dwutlenek węgla. W tym systemie kulka rozpędzana jest rozprężającą się porcją gazu dawkowaną przez zawór. Modele napędzane w ten sposób charakteryzują się zmienną mocą powodowaną sprężaniem i rozprężaniem gazu w zależności od warunków użytkowania. Detalem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku replik gazowych jest zastosowanie system Blow Back, który wprawia w ruch atrapę zamka, która porusza się dokładnie jak w palnym odpowiedniku. Najczęściej replikami gazowymi są modele pistoletów, rzadziej pistoletów maszynowych czy karabinków.

Po co jest system Blow Back i Hop-up?

Zacznijmy od podstawowego systemu wykorzystywanego niemal w każdej replice, czyli systemu Hop-up. Jest to system podkręcający kulki wystrzeliwane przez repliki. Wykorzystuje on fizyczne zjawisko efektu Magnusa. W uproszczeniu gumowa lub sylikonowa uszczelka, zmontowana na lufie wewnętrznej repliki, wprowadza w ruch rotacyjny kulkę podczas wystrzału. Siła docisku gumki Hop-up określa jak bardzo będzie podkręcona kulka. I tak w zależności od tego, jakie kulki stosujemy, im cięższa kulka, tym większy nacisk na nią musi wywrzeć gumka. W większości replik stosuje się regulowany mechanizm Hop-up, nawet w pistoletach gazowych, ale występują repliki, które mają stałe ustawienie przystosowane do danej wagi kulek.

Blow Back to system odrzutu zamka, który poprzez użycie gazu ze zbiornika, wprawia w ruch atrapę zamka repliki. System ten jest przede wszystkim wykorzystywany w replikach typu GBB (Gas Blow Back). W przypadku replik gazowych zastosowanie Blow Backu, oprócz ciekawego efektu wizualnego i zbliżenia jej do palnego oryginału, niesie ze sobą pewne wady. Główną wadą zastosowania tego systemu jest efekt „syfonowania” występujący najczęściej w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Podczas oddania strzału dochodzi do zamarznięcia zaworów i ujścia całego gazu po oddaniu pierwszego strzału, dlatego odradza się używania replik gazowych podczas okresu jesienno-zimowego.

Jak dobrać oporządzenie?

Większość graczy airsoftowych kupując oporządzenie wzoruje się na jednostkach wojskowych z różnych krajów. Dobór oporządzenia jest tak naprawdę sprawą osobistą i kwestią upodobań każdego gracza. Rodzaj kamizelki, kamuflażu, ochraniaczy, rękawic i innych, jest zależny od tego co nam najbardziej odpowiada. Najważniejszym z elementów oporządzenia jest ochrona oczu, bez której nikt nie może brać udziału w rozgrywkach ASG.

Podstawowy dylemat podczas doboru oporządzenia to wybór rodzaju kamuflażu. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na polski wz.93, czy amerykański MultiCam, najważniejsze jest dobrać rozmiarowo strój tak, by był wygodny. Nie może krępować ruchów, jego krój powinien pasować do naszej sylwetki. Dobierając spodnie zwróćmy również uwagę, czy liczba kieszeni jest wystarczająca.

Kolejnym krokiem jest wybór butów. Będą one służyć naszej wygodzie, a także wpłyną na bezpieczeństwo w czasie rozgrywek. Osoby biorące udział w rozgrywkach ASG powinny zainwestować w obuwie taktyczne, wysokie ponad kostkę, ze wzmocnieniami. Dobre buty ułatwią poruszanie się w terenie, a także uchronią przed kontuzją.

Następnie wybieramy taktyczne oporządzenie, czyli kamizelkę, ładownice, plecak i kabury. Jest to podstawowy zestaw, dzięki któremu będzie nam łatwo podczas rozgrywki przenosić takie elementy jak dodatkowe magazynki, kulki, medykamenty, jedzenie i podobne. Kupując kamizelkę i inne oporządzenie, wybierzmy te zaopatrzone w modułowy system przenoszenia oporządzenia - MOLLE. Dzięki tym paskom będziemy mogli wygodnie przypiąć różne elementy wyposażenia, a najwięcej z nich pomieści kamizelka.

Wielu producentów tańszych kamizelek często oferuje swoje produkty już w gotowym zestawieniu potrzebnego oporządzenia, czyli kilka ładownic, pojemnik medyczny, panel administracyjny. Producenci wysokiej klasy kamizelek nie oferują nic poza samą kamizelką, jednak jakość jej wykonania rekompensuje brak wyposażenia, które należy osobno dokupić.

Ładownica jest podstawowym wyposażeniem kamizelki i każdego airsoftowca. Podczas jej doboru należy brać pod uwagę, do jakich magazynków jest przystosowana lub do czego przenoszenia jest przystosowana. Jest to ważne, ponieważ przykładowo nie zawsze ładownice do magazynków M4/M16 będą funkcjonalne do przenoszenia magazynków AKM/AK74.

Innym równie ważnym elementem oporządzenia jest kabura do pistoletu. Nie zależnie czy będzie to kabura udowa, na pasek czy na ramię, najważniejsze by pasowała do naszego modelu pistoletu oraz trzymała się pewnie nawet podczas gwałtownych i zdecydowanych ruchów. Wiele kabur poza samą możliwością łatwego przenoszenia pistoletu oferuje możliwość montażu dodatkowego oporządzenia lub już posiada je zintegrowane, na przykład ładownicę na zapasowy magazynek. Najczęściej stosowaną kaburą przez graczy ASG jest model montowany na udo. Dzięki specjalnym systemom pozwala na wygodne przenoszenie pistoletu na nodze, a równocześnie dobycie pistoletu jako broni bocznej jest szybkie i łatwe - dosłownie na wyciągniecie ręki.

Ochrona oczu - gogle czy okulary?

Elementarnym elementem wyposażenia airsoftowca, oprócz repliki, jest ochrona oczu. Bez podstawowej ochrony oczu nikt nie ma wstępu na pole rozgrywek ASG. Jest to jedna z najważniejszych zasad, zaraz obok zdrowego rozsądku. Należy wybierać jedynie atestowane okulary lub gogle, ponieważ tanie wyroby niepewnego pochodzenia mogą nie spełniać pełnej ochrony balistycznej oczu. Podobnie jak w przypadku oporządzenia, ochronę oczu gracz dobiera samodzielnie według indywidualnych upodobań - mogą być to gogle lub okulary. Cześć graczy posiada po kilka par okularów przystosowanych do rozmaitych warunków pogodowych. Na początku najlepiej wybrać okulary przezroczyste, zapewniających pełne spektrum widzenia niezależnie od pogody, które będą lepsze od szkieł kolorowych w warunkach ograniczonej widoczności. Następnie można dokupować kolejne rodzaje.

Do czego służy System RIS?

System RIS (Rail Interface System) jest podstawową metodą mocowania oporządzenia taktycznego na replikach ASG. Jest to zespół szyn w standardzie Picatinny/Weaver, czyli o szerokości bazowej 22 mm. Wielu airsoftowców dokłada starań, by posiadać pełną gamę szyn RIS, ponieważ umożliwiają one mocowanie akcesoriów do repliki. Przede wszystkim istotna jest możliwość montażu celowników optoelektronicznych takich jak kolimatory czy lunety. Oprócz wyposażenia repliki w optykę dla wielu graczy ASG ważne jest zamontowanie dodatkowych akcesoriów, na przykład latarki, celownika laserowego, chwytu pionowego, a nawet granatnika.

Jakie kulki wybrać i jakiej wagi?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów kulek o różnej wadze i czasami nie sposób odnaleźć się w natłoku ofert. Podczas dobierania kulek lepiej nie nabierać się na tanie bazarowe kulki, jest to najgorszy z możliwych wyborów. Często posiadają nadlewki przypominające skrzydełka, przez co są nazywane aniołkami. Takie kulki mogą spowodować uszkodzenia w replice, od zacięcia się kulki w lufie, po uszkodzenia mechanizmu wewnętrznego. Jest to spowodowane złym oczyszczeniem szwów i innymi niedoróbkami, ogólnie mówiąc - niską jakością. Przy doborze kulek najważniejsze jest dobranie wagi kulki do mocy danej repliki. Nie da się jednoznacznie określić danej wagi kulek do mocy repliki, lecz można nakreślić zakres, przy którym kulka sprawdzi się idealnie. Równie istotne jest, aby nie wybierać zbyt lekkich kulek do silnej repliki lub na odwrót, do słabej repliki ciężkich kulek, gdyż może to skutkować praktycznie zerowym działaniem systemu hop-up i niemożnością poprawnego prowadzenia ognia. W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości bezszwowe kulki renomowanych producentów polecane od graczy dla graczy, które zapewnią maksimum osiągów. Poniżej przybliżone wagi kulek przyporządkowane do mocy repliki.

  • <250 FPS – 0,12 g

  • 250 - 350 FPS – 0,20 g

  • 350 - 400 FPS – 0,25 g

  • 400 - 450 FPS – 0,28 g

  • 450 - 550 FPS – 0,30 g

  • 550- 650 FPS – 0,36 g lub 0,40 g

  • >650 FPS – 0,40 lub 0,43 g