Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Jak wybrać replikę ASG? - poradnik dla początkujących

Jak wybrać replikę ASG? - poradnik dla początkujących

Wybór pierwszej repliki ASG i przeznaczonych do niej akcesoriów może być początkowo trudny. Do wyboru są karabiny, strzelby i pistolety, a każdy z nich różni się nie tylko konstrukcją i wyglądem, ale także zastosowaniem.

W tym poradniku podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie repliki ASG dla początkujących, przybliżymy ceny takich replik oraz odpowiemy na pytanie jaki napęd będzie najlepszy. Dowiesz się również, co to są słynne i lubiane systemy hop-up i blow-back.

Jaką replikę ASG wybrać na początek?

Na pytanie jaką replikę ASG wybrać dla poczatkujących nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Jest wiele rodzajów replik, każda z charakterystycznymi cechami dla jej rodzaju, np. duża szybkostrzelność dla pistoletów maszynowych, spory zasięg dla replik karabinów snajperskich czy uniwersalny karabin szturmowy, który sprawdzi się na otwartym terenie.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest zastanowienie się, do czego wykorzystywać będziemy naszą pierwszą replikę. Jeżeli będzie to zabawa w pobliżu domu to najlepszym wyborem będzie replika ASG pistoletu lub strzelby z napędem sprężynowym lub gazowym.

Sprężynowa replika pistoletu CZ SP-01 Shadow
Na zdjęciu widoczna jest sprężynowa replika pistoletu CZ SP-01 Shadow

Jeżeli chcemy jednak czynnie brać udział w rozgrywkach ASG, najlepiej będzie zdecydować się na sprzęt z szerokiej gamy karabinków i karabinów różnego rodzaju. Uniwersalnym wyborem zawsze będzie karabinek szturmowy o napędzie elektrycznym, który charakteryzuje dobry zasięg, duża szybkostrzelność oraz dostępność wielu części zamiennych i akcesoriów.

Elektryczna replika karabinka szturmowego Specna Arms
Na zdjęciu widoczna jest elektryczna replika karabinka szturmowego Specna Arms z serii Flex

Należy pamiętać, że nie zawsze można używać tego samego rodzaju replik w każdych warunkach gry ASG. Nie wykorzystamy repliki karabinu snajperskiego do walki w budynku, tak jak nie wykorzystamy pistoletu jako broni głównej w otwartym terenie. Warto więc zwrócić uwagę, co oferuje dany model repliki, jaką prędkość początkową, zasięg skuteczny, do czego w rzeczywistości jest przystosowany palny pierwowzór tego modelu i tak dalej.

Na pytanie, czy są jakieś ograniczenia w wyborze repliki ASG na początek, odpowiedź jest jedna: nie ma żadnych. Tak naprawdę każdy może wybrać taką którą uważa za odpowiednią dla siebie i która najbardziej mu się podoba, niezależnie od tego czy będzie to replika najbardziej znanego karabinu szturmowego AKM - Kałasznikowa, czy amerykańskiego M16.

Czym charakteryzują się wybrane napędy replik ASG?

Występują trzy podstawowe napędy replik: sprężynowy, elektryczny i gazowy.

Napęd Zalety Wady
Sprężynowy
  • najprostszy konstrukcyjnie,
  • niskie zużycie części eksploatacyjnych,
  • zerowy wpływ warunków atmosferycznych na działanie repliki.
  • konieczność naciągnięcia mechanizmu przed każdym strzałem,
  • możliwe zmęczenie i szybsze zużycie sił podczas długotrwałej rozgrywki.
Elektryczny
  • możliwość strzelania ogniem ciągłym, pojedynczym lub seriami (w zależności od modelu),
  • szeroki wybór części zamiennych do konserwacji i modyfikacji repliki.
  • konieczność posiadania i wymiany akumulatorów, co generuje dodatkowy koszt,
  • wysokie zużycie i konieczność serwisowania z powodu intensywnego użytkowania.
Gazowy
  • działają w realistyczny sposób,
  • ich mechanizm bazuje na zasadach działania autentycznej broni palnej,
  • do sporej ilości replik gazowych pasują niektóre części z prawdziwej broni palnej.
  • repliki gazowe są przeznaczone do użytku sezonowego, ponieważ nie są przystosowane do używania w niskich temperaturach.

Ceny replik, czyli za co płacimy

Niezależnie od tego, ile pieniędzy chcemy lub możemy przeznaczyć na zakup repliki, trzeba zdawać sobie sprawę czego w ramach danego budżetu możemy się spodziewać. Uchroni to nas przed niepotrzebnym rozczarowaniem, jak również pozwoli nam lepiej zaplanować nasz zakup.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę repliki jest jej napęd, następnie sposób, w jaki została wykonana i jakie materiały zostały wykorzystane podczas procesu jej tworzenia, a kończąc na drobnych detalach jak licencjonowane oznaczenia producenta oryginału lub nowinki technologiczne zastosowane w jej konstrukcji.

Ze względu na napęd najtańsze są repliki sprężynowe, gdzie prostota mechanizmu napędzającego przekłada się na jej cenę. Do tego typu zaliczamy przede wszystkim tanie repliki pistoletów, wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, jednak zdarzają się modele wykonane w całości z metalu.

Innym typem replik sprężynowych są zbliżone do siebie cenowo i gabarytowo repliki strzelb oraz karabinów snajperskich. Te ostatnie zazwyczaj są droższe, ale z racji tego co oferują technicznie i jak są wykonane, w stosunku do replik elektrycznych proponują bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Replika sprężynowa CZ SP-01
Replika sprężynowa bardzo znanego i popularnego pistoletu CZ SP-01 Shadow

W przypadku replik elektrycznych mamy do czynienia z dużą rozpiętością cen, od najniższych w granicach 200 zł do najwyższych, których cena sięga nawet 5 tysięcy złotych. Tutaj na cenę ma wpływ każdy detal. Oczywiste jest, że za karabinek z korpusem i drobnymi elementami wykonanymi z tworzywa zapłacimy mniej niż z elementami metalowymi. Jednak na sumaryczną cenę większy wpływ ma wewnętrzna konstrukcja, wykorzystane części lepszej lub gorszej jakości. Dla przykładu replika M4 wykonana ze wzmacnianego tworzywa sztucznego ze wzmocnionym wewnątrz układem może być znacznie droższa niż wykonany w całości z metalu Kałasznikow z normalnymi częściami wewnętrznymi. Czasami różnica będzie wynosić około 100 złotych, a czasami nawet kilkaset.

Elektryczna replika karabinka szturmowego SA-C03

Repliki gazowe oferują najbardziej realistyczne doznania, jednak ich cena jest zawsze wyższa niż we wcześniej opisanych rodzajach. I tak, w przypadku głównej grupy, czyli pistoletów gazowych, ceny zaczynają się od około 150 złotych, a inne modele to wydatek nawet tysiąca złotych. Głównym elementem podnoszącym cenę jest materiał użyty do wykonania pistoletu, jakość wykonania wewnętrznych mechanizmów oraz system odrzutu zamka - Blow Back.

Dostępne są również karabinki szturmowe i snajperskie z napędem gazowym, ale są rzadko wybierane ze względu na często wysokie ceny nie tylko samej repliki, ale i podstawowego wyposażenia do niej, na przykład zapasowych magazynków.

Gazowa replika pistoletu CZ P-09 Optic Ready wykonana z metalu oraz tworzywa sztucznego

Co to jest system Hop-up i Blow Back?

W replikach ASG zastosowano dwa systemy, które znacząco wpływają na parametry strzelania i realizm oddawanych strzałów.

Zacznijmy od podstawowego systemu wykorzystywanego niemal w każdej replice, czyli systemu Hop-up. Jest to system podkręcający kulki wystrzeliwane przez repliki. Wykorzystuje on fizyczne zjawisko efektu Magnusa. W uproszczeniu gumowa lub sylikonowa uszczelka, zmontowana na lufie wewnętrznej repliki, wprowadza w ruch rotacyjny kulkę podczas wystrzału. Siła docisku gumki Hop-up określa jak bardzo będzie podkręcona kulka. I tak w zależności od tego, jakie kulki stosujemy, im cięższa kulka, tym większy nacisk na nią musi wywrzeć gumka. W większości replik stosuje się regulowany mechanizm Hop-up, nawet w pistoletach gazowych, ale występują repliki, które mają stałe ustawienie przystosowane do danej wagi kulek.

Blow Back to system odrzutu zamka, który poprzez użycie gazu ze zbiornika, wprawia w ruch atrapę zamka repliki. System ten jest przede wszystkim wykorzystywany w replikach typu GBB (Gas Blow Back). W przypadku replik gazowych zastosowanie Blow Backu, oprócz ciekawego efektu wizualnego i zbliżenia jej do palnego oryginału, niesie ze sobą pewne wady. Główną wadą zastosowania tego systemu jest efekt „syfonowania” występujący najczęściej w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Podczas oddania strzału dochodzi do zamarznięcia zaworów i ujścia całego gazu po oddaniu pierwszego strzału, dlatego odradza się używania replik gazowych podczas okresu jesienno-zimowego.

Co to jest i do czego służy System RIS?

System RIS (Rail Interface System) jest podstawową metodą mocowania oporządzenia taktycznego na replikach ASG. Jest to zespół szyn w standardzie Picatinny/Weaver, czyli o szerokości bazowej 22 mm.

Na zdjęciu kolimator Vortex zamontowany na szynie RIS

Wielu airsoftowców dokłada starań, by posiadać pełną gamę szyn RIS, ponieważ umożliwiają one mocowanie akcesoriów do repliki. Przede wszystkim istotna jest możliwość montażu celowników optoelektronicznych takich jak kolimatory czy lunety. Oprócz wyposażenia repliki w optykę dla wielu graczy ASG ważne jest zamontowanie dodatkowych akcesoriów, na przykład latarki, celownika laserowego, chwytu pionowego, a nawet granatnika.

Jakie kulki wybrać i jakiej wagi?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kulek o różnej wadze i czasami nie sposób odnaleźć się w tym natłoku ofert. Przy dobieraniu kulek najważniejsze jest dopasowanie wagi kulki do mocy konkretnej repliki.

Nie da się jednoznacznie określić danej wagi kulki do mocy repliki, ale można nakreślić zakres, w którym kulka będzie spisywać się bardzo dobrze. Równie ważne jest, aby nie dobierać kulek zbyt lekkich do mocnej repliki lub odwrotnie - ciężkich do repliki słabej, ponieważ może to skutkować praktycznie zerowym działaniem systemu hop-up i brakiem możliwości oddania celnego strzału. Poniżej znajdują się orientacyjne wagi kulek przypisane do mocy repliki:

  • <250 FPS – 0,12 g
  • 250 - 350 FPS – 0,20 g /li>
  • 350 - 400 FPS – 0,25 g /li>
  • 400 - 450 FPS – 0,28 g/li>
  • 450 - 550 FPS – 0,30 g /li>
  • 550- 650 FPS – 0,36 g lub 0,40 g /li>
  • >650 FPS – 0,40 lub 0,43 g /li>

Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poradniku, w całości poświęconemu zagadnieniu, jakie kulki do repliki ASG wybrać.

Słownik pojęć ASG - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Co to jest FPS?

FPS - oznacza stopy na sekundę i jest potocznie używaną jednostką do określania mocy repliki ASG. Informuje nas, z jaką prędkością pocisk opuszcza lufę. Nie jest to niestety idealny sposób pomiaru mocy, ponieważ nie uwzględnia masy pocisku ani ilości powietrza w układzie pneumatycznym. Mimo to FPS jest powszechnie stosowany i pozwala nam porównywać różne repliki. Ogólnie przyjmuje się, że wartość FPS mierzona jest na kulkach o wadze 0,20 grama.

Co to jest gearbox?

Gearbox to serce repliki AEG. To skomplikowany układ mechaniczno-elektryczny, który odpowiada za jej działanie. Składa się z wielu elementów, takich jak: szkielet, przekładnie zębate, spust, sprężyna, tłok, cylinder i przełącznik trybu ognia.

Co to jest AEG?

AEG to skrót od Airsoft Electric Gun, czyli repliki broni palnej o napędzie elektrycznym.