Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Jaki szpej do ASG wybrać? - czyli niezbędne akcesoria dla graczy airsoftowych

Jaki szpej do ASG wybrać? - czyli niezbędne akcesoria dla graczy airsoftowych

Do udziału w rozgrywkach ASG samo posiadanie repliki i zapasu kulek nie będzie wystarczające. Potrzebny jest również tzw. szpej, czyli różnego rodzaju akcesoria wspierające gracza na polu walki. Do tych zalicza się wiele przedmiotów np. gogle ochronne, rękawice czy kamizelka taktyczna, które nie tylko ułatwią i wzbogacą doświadczenia w terenie, ale także zapewnią odpowiednią ochronę.

Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat tego, jakiego rodzaju szpej może Ci się przydać w trakcie strzelanek ASG.

Jakie akcesoria ASG są potrzebne podczas rozgrywek?

Odpowiednie wyposażenie to podstawa, która pozwala w pełni cieszyć się rozgrywkami ASG. Poza repliką broni, kluczowe znaczenie odgrywają akcesoria, które wpływają na komfort, bezpieczeństwo i skuteczność gracza na polu bitwy. Warto pamiętać, że dobór akcesoriów ASG powinien być uzależniony od specyfiki gry, preferowanego stylu rozgrywki oraz indywidualnych potrzeb gracza.

Strzelanki ASG

Okulary do ASG – jakie wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia airsoftowca, oprócz repliki, jest ochrona oczu. Bez podstawowej ochrony oczu nikt nie ma wstępu na pole rozgrywek ASG. Jest to jedna z najważniejszych zasad, zaraz obok zdrowego rozsądku. Należy wybierać jedynie atestowane okulary ASG lub gogle, ponieważ tanie wyroby niepewnego pochodzenia mogą nie spełniać pełnej ochrony balistycznej oczu.

Ochronę oczu gracz dobiera samodzielnie według indywidualnych upodobań - mogą być to gogle lub okulary. Cześć graczy posiada po kilka par okularów przystosowanych do rozmaitych warunków pogodowych. Na początku najlepiej wybrać okulary przezroczyste, zapewniających pełne spektrum widzenia niezależnie od pogody, które będą lepsze od szkieł kolorowych w warunkach ograniczonej widoczności. Następnie można dokupować kolejne rodzaje.

Okulary ochronne Mechanix Tactical Type-N
Okulary ochronne Mechanix Tactical Type-N spełniające normę odporności na uderzenia ANSI Z87.1

Jaką maskę ASG wybrać?

Wielu graczy airsoftowych decyduje się na używanie masek zamiast samych gogli ochronnych, ponieważ zapewniają one kompleksową ochronę twarzy. Poza aspektem bezpieczeństwa, maski są także elementem wyglądu, który pozwala wyróżnić się na polu bitwy.

Dobrym wyborem są maski typu stalker, które chronią policzki, usta i zęby przed ostrzałem. Nie utrudniają one oddychania dzięki przepuszczającej powietrze konstrukcji. Jeżeli poszukujesz lżejszej ochrony, warto rozważyć neoprenową maskę ASG. Zabezpiecza ona również przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: porywisty wiatr, deszcz, śnieg i niskie temperatury.

Kamizelka do ASG - na co zwrócić uwagę?

Kamizelka zapewnia podstawową ochronę klatki piersiowej i pleców. Poza cechami ochronnymi kamizelka stanowi także platformę do przenoszenia oporządzenia. Warto wybrać kamizelkę wyposażoną w system pals/MOLLE. Zastosowanie tego systemu pozwala na przyłączanie dodatkowych ładownic na magazynki, zasobników oraz organizerów ogólnego użytku.

Wielu producentów tańszych kamizelek często oferuje swoje produkty już w gotowym zestawieniu potrzebnego oporządzenia, czyli kilka ładownic, pojemnik medyczny, panel administracyjny. Producenci wysokiej klasy kamizelek nie oferują nic poza samą kamizelką, jednak jakość jej wykonania rekompensuje brak wyposażenia, które należy osobno dokupić.

Kamizelka taktyczna ASG

Rękawice do ASG, czyli ochrona dla Twoich dłoni

Niezbędne akcesorium do ochrony rąk. Ręce narażone są zarówno na ostrzał kulek, jak otarcia, przecięcia oraz niesprzyjające warunki pogodowe (deszcz lub mróz). Warto zaopatrzyć się w rękawice, które oprócz podstawowej ochrony posiadają nakładki ochronne na kłykcie oraz poduszki żelowe.

Rękawice taktyczne Mechanix do ASG

Plecak do ASG

Plecak służy do przenoszenia zapasów jedzenia, napojów, kulek, ubrań na zmianę. Należy pamiętać, aby dobrać wielkość plecaka do swoich potrzeb, aby nie obciążać się nadmiernie. Większość plecaków jest wyposażona w system MOLLE, dzięki czemu można do nich dołączyć dodatkowe zasobniki jak w kamizelce taktycznej. Plecaki ASG dostępne są w wielu wzorach kamuflażowych, co pozwala na dopasowanie ich do noszonego umundurowania.

Plecak do ASG

Oświetlenie taktyczne

Niezbędne w sytuacjach ograniczonej widoczności, jak i w warunkach walk wewnątrz pomieszczeń (CQB). Dzięki systemowi RIS każdą latarkę da się zamontować na karabinie dla ułatwienia prowadzenia ognia.

Latarka na broń ASG

Kabura do pistoletu ASG

Niezależnie czy będzie to kabura udowa, na pasek czy na ramię, najważniejsze by pasowała do naszego modelu pistoletu oraz trzymała się pewnie nawet podczas gwałtownych i zdecydowanych ruchów. Wiele kabur poza samą możliwością łatwego przenoszenia pistoletu oferuje możliwość montażu dodatkowego oporządzenia lub już posiada je zintegrowane, na przykład ładownicę na zapasowy magazynek.

Najczęściej stosowaną kaburą przez graczy ASG jest model montowany na udo. Dzięki specjalnym systemom pozwala na wygodne przenoszenie pistoletu na nodze, a równocześnie dobycie pistoletu jako broni bocznej jest szybkie i łatwe - dosłownie na wyciągniecie ręki.

Kabura na broń ASG

Dodatkowe ładownice

Ładownica jest podstawowym wyposażeniem kamizelki i każdego airsoftowca. Podczas jej doboru należy brać pod uwagę, do jakich magazynków jest przystosowana. Jest to ważne, ponieważ przykładowo nie zawsze ładownice do magazynków M4/M16 będą pasowały do przenoszenia magazynków AKM/AK74.

Jakie dodatkowe wyposażenie ASG warto posiadać?

Poza akcesoriami wymienionymi powyżej, jest oczywiście wiele innych elementów, które warto, aby gracz ASG posiadał. Przydatne są wszelkiego rodzaju dodatki do replik ułatwiające celowanie, ochraniacze, urządzenia do komunikacji radiowej czy zapasowe magazynki.

Dodatki do replik ASG

    • znaczniki laserowe,
    • chwyty pionowe,
    • celowniki optoelektroniczne (kolimator lub luneta),
    • pionowe chwyty poprawiające stabilność celowania.

Dodatkowe środki ochrony

        • ochraniacze kolan oraz łokci, niezbędne do zabezpieczenia stawów przed urazami podczas aktywnej rozgrywki;
        • siatkowe maski typu "stalker", chroniące twarz oraz nos przed bezpośrednim trafieniem kulką, szczególnie zalecane w rozgrywkach typu CQB;
        • ochrona głowy/nakrycie głowy, może to być kapelusz lub czapka, ale również hełm. Podobnie jak w przypadku rękawic, jest to ochrona przed zimnem, deszczem czy śniegiem i oczywiście ostrzałem kulek.

Radiokomunikacja

Krótkofalówki oraz radia są przydatne do komunikacji na odległość z sojusznikami podczas rozgrywki. Do radia można przyłączyć dodatkowo zestawy nasłuchowe w postaci słuchawek ze wbudowanym mikrofonem oraz przycisk PTT, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem wyjmować radia z kieszeni.

Sezonowe środki ochrony

- odzież przeznaczona na jesień i zimę, przyda się zwłaszcza podczas długich strzelanek typu Mil-Sim lub LARP. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bieliznę termoaktywną oraz rękawice ochronne, ale szalokominiarki i skarpetki też są ważne!

- repelenty przeciwko owadom i kleszczom

Dodatkowe magazynki

Dodatkowy magazynek jest niezbędnym akcesorium podczas zabawy w ASG. Zdecydowanie łatwiej jest zmienić magazynek (jak w broni palnej) niż podczas ostrzału na nowo uzupełniać zapas kulek. Wyróżnia się cztery podstawowe typu magazynków (nie licząc magazynków do replik gazowych): Hi-Cap, Mid-Cap, Low-Cap oraz Real-Cap.

Hi-Cap to skrót od High capacity, jest to najpopularniejszy rodzaj magazynka, w który zazwyczaj fabrycznie wyposaża się repliki. Charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością, najczęściej między 250 a 800 kulek, zdarzają się również modele o pojemności do 2500 kulek (magazynki bębnowe lub typu box). Główną wadą tego rodzaju magazynka jest dźwiękowy efekt grzechotki spowodowany przemieszczaniem się kulek w komorze wewnątrz magazynka, co może łatwo zdradzić naszą pozycję.

Mid-Cap, czyli Medium capacity mieści w sobie zazwyczaj od 130 do 200 kulek. W przypadku tego rodzaju magazynka nie występuje niepożądany efekt grzechotki.

Low-Cap - od magazynków typu Mid-cap, Low Capacity różni się tylko pojemnością. Przeciętnie mieści w sobie od 50 do 100 kulek.

Real-Cap - rodzaj magazynka najczęściej kupowany przez fanów realizmu. Jego pojemność zawsze odzwierciedla realną liczbę naboi w magazynku od palnego oryginału. Oznacza to na przykład, że magazynek real-cap w replikach M4 czy AKM będzie miał pojemność 30 kulek.