Jak działa replika ASG sprężynowa?
Karabin snajperski
Karabin snajperski popularnie nazywany snajperką. Konstrukcyjnie repliki wzorowane są na palnych odpowiednikach karabinów wyborowych z czterotaktowymi, dwutaktowymi lub półautomatycznymi zamkami. Repliki tego typu przeznaczone są do prowadzenia celnego ostrzału na dużych odległościach. Cechy charakterystyczne: wysoka celność, prosta konstrukcja i niska szybkostrzelność.
Strzelba
Strzelby zwane również shotgunami wzorowane są na większości dostępnych modeli strzelb typu pump-action. Popularny typ replik w walkach CQB. Mogą wystrzeliwać 3 lub więcej kulek za jednym pociągnięciem spustu. Przed każdym strzałem niezbędne jest napięcie systemu dźwignią przeładowania jak w palnym odpowiedniku. Cechy charakterystyczne: niski koszt eksploatacji, prostota konstrukcji i niska szybkostrzelność.
Etapy działania mechanizmu na przykładzie karabinu snajperskiego:
Etap 1
Replika znajduje się w pozycji wyjściowej — sprężyna nie jest napięta, karabin nie jest gotowy do strzału. Poprzez ruch dźwigni przeładowania w górę, odblokowany zostaje system sprężynowy, dzięki czemu możliwe jest naciągnięcie sprężyny.
Etap 2
Pociągając za dźwignie przeładowania, wysuwa się do tyłu cylinder, a sprężyna główna znajdująca się w jego wnętrzu jest ściskana między prowadnicą a tłokiem. W tym etapie tłok zostaje zaczepiony o zapadkę bezpośrednio połączoną z językiem spustowym.
Etap 3
Po zablokowaniu się tłoka na zaczepie w etapie drugim cylinder systemu sprężynowego zostaje przesunięty do przodu, aż do osiągnięcia pozycji wyjściowej.
Etap 4
Po etapie trzecim dźwignia przeładowania zostaje pchnięta w dół, wracają do swojej pozycji początkowej — replika jest gotowa do oddania strzału. Ściągnięcie języka spustowego odpowiedzialnego za ruch zapadki powoduje zwolnienie tłoka. W wyniku ruchu tłoka, który napędzany jest rozprężającą się sprężyną, powstaje słup powietrza. Powietrze skierowane zostaje przez dyszę w stronę kulki znajdującej się w komorze Hop-up. Następuje strzał.



