Zamów kurierem DHL - dostawa już jutro |

00 g 00 m 00 s

Jakie kulki do repliki ASG wybrać? - poradnik dla początkujących

Jakie kulki do repliki ASG wybrać? - poradnik dla początkujących

Dobór odpowiednich kulek do repliki ASG jest niezwykle ważny dla każdego entuzjasty airsoftu. Kulki są jednym z kluczowych czynników wpływających na celność, zasięg i ogólną wydajność repliki. Dobranie zestawu kulek, który najlepiej pasuje do repliki i stylu gry, może być nieco skomplikowane, biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych na rynku opcji.

W tym poradniku przedstawimy kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kulek do ASG. Omówimy m.in. jak dobrać właściwą wagę kulek do konkretnego rodzaju i mocy repliki ASG. Wskażemy również, jakie kulki wybrać do różnych warunków terenowych, czego unikać przy wyborze kulek i jak dobrać ich kolor.

Kulki do ASG - na co warto zwrócić uwagę?

Kulki do replik ASG stanowią integralną część airsoftu - popularnej formy sportu, rekreacji i symulacji taktycznej. Kulki te cechują się wieloma zmiennymi, które dotyczą m.in.: wagi, kalibru, kształtu czy materiału, z którego je wykonano. Do najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kulek do repliki ASG, należą:

  • masa,
  • materiał,
  • kolor,
  • jakość wykonania,
  • kaliber,
  • dobór do miejsca strzelanki.

W dalszej części poradnika wspomniane kwestie zostaną szczegółowo omówione.

Jak dobrać odpowiednią masę kulek do repliki ASG?

Dobór odpowiedniej amunicji zależy głównie od prędkości wylotowej repliki, podawanej najczęściej w FPS (Feet Per Second – stopy na sekundę). Im jest ona wyższa, tym cięższe kulki powinieneś wybrać. Przykładowo, do jednych z najpopularniejszych replik o mocy ok. 400 FPS rekomenduje się stosowanie kulek o wadze 0,28 g, a do replik o mocy do 200 FPS – 0,12 g. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko wskazówka i dana replika może działać lepiej z kulkami o innej wadze. Cięższe kulki do mocnych replik to także lepszy zasięg oraz celność, ponieważ nie są one tak podatne na przeszkody pojawiające się podczas lotu. Zbyt ciężkie kulki spowodują dokładnie to samo, co zbyt lekkie. Z tą różnicą, że tor lotu kulki nie będzie zmienny jak w przypadku lekkich kulek (zależy od tego, jak wieje wiatr), a po wystrzeleniu polecą prosto na ziemię. Wybór zbyt lekkich kulek do mocnej repliki znacząco obniży jej skupienie i skróci zasięg strzału.

Na poniższej grafice można sprawdzić, jaka waga kulek jest zalecana do danej prędkości repliki. Grafika może być pomocna dla początkujących graczy, nie ma charakteru uniwersalnego. Przedstawione poniżej widełki należy traktować przede wszystkim jako wskazówkę, jednak w praktyce najlepiej przeznaczyć czas na indywidualne testy z konkretną repliką.

Rekomendowane wagi kulek w zależności od prędkości repliki
Na powyższym wykresie prezentowane są rekomendowane wagi kulek w zależności od mocy repliki

Materiał wykonania kulek ASG

Kulki ASG różnią się nie tylko kolorem, lecz także materiałem, z którego zostały wykonane. Aby wybrać właściwe kulki ASG, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak: rodzaj używanej broni, cel strzelania oraz osobiste preferencje. Poniżej przedstawiamy rodzaje kulek w zależności od materiału, z którego zostały wyprodukowane:

  • Kulki ASG z tworzywa sztucznego - najczęściej spotykane w replikach ASG, wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polimer.
  • Kulki ASG biodegradowalne - amunicja tego typu jest idealna do użytku na terenach zielonych, takich jak lasy. Jest produkowana z biodegradowalnych materiałów, np. cukier trzcinowy i skrobia kukurydziana. Ich zaletą jest to, że są przyjazne dla środowiska, ponieważ charakteryzują się skróconym czasem rozpadu. Mimo to nie ma tutaj jednej reguły - w zależności od producenta kulki mogą rozpadać się w ciągu 6 miesięcy albo nawet w ciągu 3 lat.
  • Kulki ASG fluorescencyjne - przeznaczone do gry w warunkach słabego oświetlenia, emitujące światło w ciemności. Ułatwia to widoczność kulki i celowanie, szczególnie podczas nocnych rozgrywek. Aby uzyskać lepsze efekty, zaleca się do nich dodatkowe stosowanie naświetlaczy typu tracer lub magazynków wyposażonych w naświetlenie.
  • Kulki ASG metalowe - kulki tego typu są przeznaczone wyłącznie do treningu. Strzelanie nimi podczas rozgrywek jest kategorycznie zabronione.
  • Kulki ASG z farbą - nie są ogólnie zalecane, ponieważ ich stosowanie stwarza ryzyko uszkodzenia repliki (w przypadku pęknięcia takiej kulki w magazynku lub w lufie).

Kolor kulek ASG - jakie ma znaczenie?

Kolor kulek ma wpływ na poprawę celności ze względu na możliwość skorygowania kierunku, w którym strzelamy po zauważeniu, jaki tor lotu utrzymuje dana kulka. Jasne kulki ASG, takie jak białe, są łatwiejsze do zauważenia w locie, co ułatwia strzelanie i monitorowanie trafień. Mimo to podczas intensywnego ostrzału przeciwnik może szybko zareagować na jasne pociski lecące w jego kierunku.

Dla odmiany ciemne pociski (takie jak zielone, brązowe lub szare) mogą stanowić pewną przewagę taktyczną. Ich dostrzeżenie w locie jest na tyle trudne, że przeciwnikom może być ciężko określić kierunek strzału, co może skutkować opóźnioną reakcją na ostrzał. Ciemne kulki dodatkowo utrudniają wykrycie strzelca.

Część graczy ładuje kulki do magazynków, mieszając jasne i ciemne w wybranych przez siebie proporcjach. Umożliwia to kontrolowanie obszaru ostrzału przy jednoczesnym dezorientowaniu przeciwników co do toru lotu wystrzeliwanych pocisków.

Kolory kulek ASG
Grafika przedstawia różne kolory kulek do replik ASG

Jakość kulek, a precyzja strzałów

Od jakości wykonania kulek ASG w znacznym stopniu zależy celność strzałów. Kulki wysokiej jakości są lepiej wyważone, dzięki czemu ich tor lotu jest mniej podatny na zmiany. Tego typu kulki są bardziej precyzyjne i trudniej jest je zablokować w magazynkach lub komorach hop-up, co przekłada się na mniejsze zużycie amunicji i rzadsze awarie magazynków oraz komór podczas strzelania. Szczególnie polecane są kulki bezszwowe - zwłaszcza w przypadku precyzyjnych luf, ponieważ nie ulegają zacięciom w lufach i nie rozwarstwiają się przy mocniejszych replikach co jest mocno widoczne w przypadku kulek z szwem.

Kulki niższej jakości są bardziej niestabilne w locie, co przekłada się na większą liczbę strzałów potrzebnych do trafienia w cel i problemy z zacinaniem się w mechanizmach repliki. Ostatecznie wybór wysokiej jakości pocisków ASG ma kluczowe znaczenie dla precyzji strzelania i wydajności podczas rozgrywki.

Jakie są kalibry kulek do ASG?

W ASG najczęściej używane są kulki kalibru 6 mm. Dostępne są również kulki większych kalibrów, takich jak 8 mm i 11 mm, ale są one rzadko używane.

Dobór kulek ASG do miejsca strzelanki

Istotne jest tutaj to, czy planujemy strzelać w warunkach CQB, gdzie zbyt mocne repliki są zwykle zabronione przez organizatora rozgrywki czy w lesie, gdzie zazwyczaj używa się mocniejszych replik. Wszystko zależy więc od mocy repliki, do której dopasowujemy kulki. Ważnym aspektem jest także czas rozgrywki. Przykładowo wybór czarnych kulek do rozgrywek nocnych jest bardzo nierozsądną decyzją.

Rozgrywka CQB

Podczas CQB (Close Quarters Battle), czyli walki na bliskim dystansie, używa się replik o mniejszej mocy, często nieprzekraczającej 350 FPS. Prędkość pocisku podczas tego typu rozgrywek ma ogromne znaczenie. Poleca się, by do tego rodzaju replik używać kulek o masie od 0,20 g do maksymalnie 0,25 g. Lżejsze pociski w replikach o niższej mocy osiągają większą prędkość w porównaniu do tych cięższych (np. 0,36 g), ułatwiając celowanie i trafienie przeciwnika w ruchu.

Rozgrywka CQB prowadzona przy użyciu replik o mniejszej mocy

Strzelanie w lesie

W trakcie rozgrywek w lesie często korzysta się z mocniejszych replik, a niektóre z nich, takie jak karabiny snajperskie, osiągają prędkość początkową pocisku przekraczającą 500 FPS. Do strzelania w lesie, szczególnie na dłuższych dystansach, warto używać cięższych kulek ASG, najlepiej w przedziale od 0,28 g do 0,36 g. Takie kulki charakteryzują się stabilnością w locie, odpornością na wiatr i skutecznością w pokonywaniu roślinności, np. liści i gałęzi.

Rozgrywka ASG zorganizowana w lesie

Kulki ASG w terenie mieszanym

W terenie mieszanym, kiedy walczysz zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, najlepiej używać kulek o masie 0,25-0,28 g. Kulki te są uniwersalne, a jednocześnie zapewniają stabilność na dłuższych dystansach i utrzymują prędkość wewnątrz budynków. Co ważne, waga kulek powinna być dostosowana do mocy repliki, o czym pisaliśmy już we wcześniejszej części artykułu.

Rozgrywka ASG w terenie mieszanym

Oferta kulek ASG w Militaria.pl

W Militaria.pl oferujemy kulki ASG o różnej wadze, aby sprostać potrzebom każdego gracza. Pośród dostępnych kulek znajdziesz szeroki wybór o wadze od 0,12 g do cięższych wariantów, takich jak kulek o wadze 0,28 g, a do replik o mocy do 200 FPS – 0,43 g i więcej. Dysponujemy kulkami w różnych kolorach, w tym: białym, zielonym, szarym, czerwonym czy żółtym, dzięki czemu można dostosować amunicję do indywidualnych potrzeb i otoczenia podczas rozgrywki.

Posiadamy biodegradowalną amunicję ASG dostosowaną do potrzeb osób zwracających uwagę na ekologię w świecie airsoftu. Dodatkowo proponujemy również kulki ASG Tracer, które doskonale sprawdzają się w grach nocnych. Ich działanie skutecznie naśladuje amunicję smugową, ułatwiając korygowanie ognia i poprawiając celność strzelania w warunkach słabego oświetlenia.

W naszej ofercie znajdziesz kulki ASG dostępne w specjalnych, praktycznych opakowaniach i pojemnikach służących do wygodnego przechowywania i transportu. Takie opakowania zawierają nawet do kilku tysięcy kulek, co zapewnia graczom długotrwały zapas amunicji podczas rozgrywek airsoftowych. Zapewniamy kulki ASG takich producentów jak: Specna Arms, Cybergun, Madbull czy Action Sport Games.