MĘSKIE PREZENTY
Zamów do Paczkomatu® z odbiorem w sobotę!

Co to jest AirSoft Gun?

Co to jest AirSoft Gun?

Air Soft Gun, w skrócie ASG – to jedyny w swoim rodzaju sport, który stał się popularną na świecie alternatywą dla znanego już paintballu. Repliki ASG są odwzorowaniem prawdziwych broni, takich jak:

Czym się różni ASG od Paintballa?

Zasadniczą różnicą między airsoftem a paintballem jest rodzaj kulek, które wystrzeliwują repliki. Najczęściej stosowane kulki ASG mają średnicę 6 mm i są wykonane z plastiku (w paintballu używa się większych kulek, standardowo w kalibrze .68 cala, wypełnionych farbą). Rzadziej w ASG korzysta się z kulek kalibru 8 mm, stosowanych zazwyczaj do replik specjalnych jak granatniki lub podobne.

Inną cechą różniącą ASG od paintballu jest napęd replik. Najczęściej spotykanymi są modele broni napędzane elektrycznie, a zaraz obok nich repliki o napędzie sprężynowym i na końcu repliki gazowe, najczęściej zasilane popularnym green gazem lub sprężonym dwutlenkiem węgla (CO2).

 

 

Głównym zadaniem replik jest naśladowanie ich palnych pierwowzorów. Dzięki temu airsoft umożliwia odwzorowanie działań wojennych czy taktycznych symulujących użycie broni palnej. Repliki ASG cechuje wysoki realizm odwzorowania odpowiedników na ostrą amunicję. Elementy wizualne, jak i mechaniczne są na tyle zbliżone do pierwowzoru, że często jedyny aspekt różniący je od prawdziwej broni to ich amunicja, czyli wcześniej wspomniane kulki plastikowe.

W ASG mogą bawić się wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Bezwzględnym wymogiem jest noszenie podczas zabaw atestowanej ochrony oczu jak okulary czy gogle ochronne. Mimo że airsoft jest mniej bolesny od paintballu, a ślad po trafieniu przypomina kształtem i wielkością ugryzienie komara, to warto zwrócić uwagę na to, że wystrzelona kulka, przy trafieniu w oko może być bardzo niebezpieczna. Trafienie w ząb, czy w odsłoniętą skórę może okazać się nieprzyjemne w skutkach, dlatego zaleca się, oprócz ochrony oczu, wyposażenie się również w ochronę twarzy w postaci kominiarki, maski lub chusty. W rozgrywkach mogą brać udział dzieci, jednak należy pamiętać również o tym, by zawsze bawiły się pod nadzorem osób dorosłych.

Jak to się zaczęło?

Początków airsoftu należy szukać w Japonii we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie nie można było posiadać własnej broni palnej w Japonii, mimo powiększającej się liczby entuzjastów militariów i broni. Z tego powodu japońska firma wprowadziła na rynek pierwsze repliki napędzane gazem, strzelające kulkami plastikowymi kalibru 6 mm.

Dlaczego warto mieć replikę ASG?

Podstawową cechą rozgrywek ASG jest gra zespołowa. Tak samo, jak na polu bitwy, tak w trakcie rozgrywki liczy się współpraca między graczami, nie tylko w aspekcie wykonywania działań taktycznych, ale również pomagania sobie nawzajem i wspierania się. Jak wiele różnych sportów, ASG posiada kilka odmian rozgrywek:

  • strzelanie do tarcz,

  • weekendowe wypady do lasu na tak zwaną „strzelankę”,

  • wyjazdy na zorganizowane imprezy, na przykład MilSimy czy LARPy,

  • zawody w strzelectwie tarczowym AIPSC.

MilSimy to symulacje działań wojennych. Odbywają się najczęściej w terenie i mają jak najwierniej odzwierciedlać warunki panujące na polu walki. Rozgrywki wymają przygotowań, a także dobrej kondycji fizycznie i psychicznej. W LARPach odgrywa się scenariusz rozgrywający się w fikcyjnym świecie. Istnieją grupy i firmy organizujące oba typy rozgrywek.

Zobacz relację z przykładowego MilSimu.

Jakie korzyści płyną z posiadania repliki ASG?

Korzystanie z replik airsoftowych posiada wiele zalet, w tym opanowanie podstaw obsługi broni, zachowania bezpieczeństwa czy schemat prawidłowych ruchów podczas korzystania z broni. Te aspekty sprawiają, że nie tylko hobbyści korzystają z replik ASG, ale również jednostki paramilitarne, policja, a nawet wojsko. Jest to idealne rozwiązanie do prowadzenia bezpiecznych szkoleń z podstaw obsługi broni, jak również do prowadzenia treningów taktycznych, w których nie można wykorzystać broni palnej bądź po prostu by się do tego nie nadawała. Część jednostek wojska polskiego została wyposażona w repliki ASG karabinka Beryl, co również wskazuje korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie i korzystanie z airsoftowych replik broni.

Innym aspektem wartym poruszenia jest kolekcjonerstwo. Jak wcześniej zostało wspomniane, repliki ASG wyróżniają się odwzorowaniem najdrobniejszych detali, nawet takich jak oznaczenia producentów. Kupienie takiego karabinka i powieszenie go w domu sprawi wiele radości każdemu fanowi militariów. Ponadto są repliki, które dają nie tylko możliwość obsługi takiej jak palnego pierwowzoru, ale również umożliwiają rozłożenie jej w identyczny sposób. Kolejną zaletą dla kolekcjonera będzie możliwość wzięcia do ręki i przymierzenia się do repliki, jak do prawdziwej broni. Dobrym przykładem jest znany na całym świecie model pistoletu Glock, który w wersji gazowej posiada ruchomy zamek i daje możliwość rozłożenia do czyszczenia jak prawdziwego. Wszystkie powyższe atuty przeważają na rzecz ASG nawet nad popularnymi i ogólnodostępnymi wiatrówkami. W przeciwieństwie do nich airsoft jest na tyle bezpieczny, że ryzyko zranienia osób trzecich jest bardzo niskie.

Za każdym razem, gdy bierzemy udział w rozgrywkach airsoftowych uczymy się bezpiecznego korzystania z karabinku czy pistoletu. Przestrzegamy poniższych zasad bezpieczeństwa:

  • blokujemy spust,

  • nie celujemy do osób postronnych i osób, które nie posiadają ochrony oczu,

  • nie spoglądamy do lufy.

Dodatkowo repliki dają nam możliwość wykorzystania zaawansowanych technik do treningu podstawowych czynności z zakresu obsługi broni w nagłych sytuacjach. Mnogość oporządzenia, takiego jak kabury i ładownice, pozwala na wytrenowanie odpowiednich odruchów przy dobywaniu broni w sytuacjach kryzysowych. Pozwala również na opanowanie pewnych ruchów niezbędnych podczas działania takiego jak obrona konieczna, gdy stres i nerwy mogą wziąć górę nad opanowaniem. Możliwość bezpiecznego wytrenowania czynności związanych z obsługą broni - dobycie, przeładowanie, przygotowanie broni do strzału czy wycelowanie jest bezcenna.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

AirSoftGun to najlepsza i najciekawsza alternatywa dla broni palnej. Należy jednak pamiętać, że repliki airsoftowe nie są zabawkami i jak każda broń mogą zrobić krzywdę, więc ważne jest, aby za każdym razem mieć założoną podstawową ochronę oczu - dotyczy to osoby strzelającej oraz osób postronnych. Innym ważnym nakazem dotyczącym bezpieczeństwa jest bezwzględny zakaz strzelania do osób trzecich czy zwierząt, by nie stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia. Kolejną ważną zasadą jest zakaz prowokowania przechodniów, ochroniarzy, policji czy innych służb porządkowych. Takie negatywne zachowania mogą doprowadzić do tragicznych wręcz konsekwencji, bo jak zostało wcześniej wspomniane, często repliki ASG są tak mocno zbliżone do swych pierwowzorów, że trudno jest je odróżnić od prawdziwej broni. Wyjęcie repliki w miejscu publicznym czy celowanie do kogokolwiek jest kategorycznie zakazane i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dokładnie takimi, jakbyśmy używali do tego celu prawdziwej broni palnej.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49