Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na piątek

Najlepsze krzesiwo - czyli jakie?

Najlepsze krzesiwo - czyli jakie?

Rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa to podstawowa umiejętność, jaka może przydać się zarówno w trakcie biwaku, kempingu, jak i w sytuacji awaryjnej. Krzesiwo cechuje się trwałością, odpornością na przemoczenie oraz znacznie dłuższą żywotnością w porównaniu do klasycznych zapałek czy zapalniczek. Z uwagi na dużą ilość różniących się od siebie modeli, wybór najlepszego krzesiwa nie jest łatwy. W tym artykule wskażemy czym kierować się przy zakupie oraz odpowiemy na pytanie, jak wybrać najlepsze krzesiwo.


Jakie krzesiwo wybrać?

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mają wpływ na funkcjonalność krzesiwa oraz na wygodę użytkowania. Co ważne, wybór właściwego modelu powinien opierać się na ergonomii i praktycznych właściwościach, a nie na walorach estetycznych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzesiwa? Jaki model wybrać?


Średnica i długość pręta

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest pręt. Stanowi on podstawę krzesiwa i odpowiada za wytwarzanie iskier. Zasadniczo, im grubszy pręt, tym dłuższa jest jego żywotność, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość rozpaleń. Istotna jest również długość samego krzesiwa, ponieważ ma ona wpływ na ilość wytwarzanych iskier podczas pojedynczego krzesania. Warto dodać, że dłuższy pręt zmniejsza ryzyko przypadkowego zburzenia rozpałki w trakcie rozpalania ognia, dlatego pręty o większej długości są szczególnie polecane dla początkujących bushcraftowców. Najliczniejszą grupę krzesiw stanowią modele z prętami o średnicy około 7 mm i długości około 6-7 cm. Na rynku dostępne są również modele oznaczone wersjami “small” oraz “large”. Mniejsze wersje wyposaża się w pręt o grubości ok. 6 mm, a większe - do 10 mm. Większe krzesiwa są wygodniejsze w użyciu, jednak zabierają więcej miejsca w ekwipunku.


Rękojeść krzesiwa

Rękojeść to kolejny bardzo istotny element krzesiwa. Powinna cechować się wygodą w użytkowaniu oraz ergonomią pozwalającą na stabilne i pewne utrzymanie narzędzia podczas rozpalania ognia. Ważny jest zarówno sam kształt rękojeści, jak i materiał, z którego została wykonana. Wgłębienia poprawiające chwyt wraz z szorstką strukturą materiału rękojeści będą dodatkowymi atutami.

Na rynku oferowane są krzesiwa w różnych kolorach rękojeści. Pomimo że modele z brązową lub zieloną bardzo dobrze komponują się z prętem, to warto zaopatrzyć się w produkt z uchwytem w jaskrawym kolorze, np. żółtym lub pomarańczowym. Kolor ten ułatwi nam znalezienie krzesiwa w sytuacji zgubienia go w mocno zalesionym lub trawiastym terenie.


Iskrownik

Przy wyborze najlepszego krzesiwa warto zwrócić uwagę, czy w oferowanym modelu znajduje się również iskrownik. Najczęściej ma on postać dołączonej do krzesiwa blaszki o ząbkowanej lub ostrej krawędzi. Służy do krzesania iskier lub do zdrapywania magnezji, której opiłki umożliwiają szybkie wzniecenie ognia.

Warto wiedzieć, że rolę iskrownika może pełnić także inne narzędzie, np. pilnik lub nóż. Jednak dołączony do krzesiwa iskrownik będzie zawsze pod ręką, co stanowi dodatkową korzyść w sytuacji braku lub zgubienia noża. Ponadto niektóre z dostępnych wyposażone są w praktyczne dodatki, np. otwieracze do butelek, wybijaki, śrubokręty itp.

Baner do kategorii krzesiw


Polecane krzesiwa do turystyki

Poszukując najlepszego krzesiwa do turystyki outdoorowej, kempingu czy do bushcraftu, warto zapoznać się z całą ofertą, ponieważ producenci krzesiw oferują coraz więcej produktów wyposażonych w dodatkowe akcesoria, które mogą okazać się przydatne na różnego rodzaju planowanych wyprawach. Warto również zabrać ze sobą krzesiwo, tworząc własny zestaw EDC (Every Day Carry), zestaw przetrwania czy jako uzupełnienie plecaka ucieczkowego BOB (Bug Out Bag).


Zestawy do rozpalania ognia

Dobrym przykładem takich produktów są zestawy do rozpalania ognia, które zawierają krzesiwo, iskrownik oraz podpałkę w postaci hubki. Niektórzy producenci dodają również paliwo w formie tabletek. Taki zestaw, umieszczony zazwyczaj w wodoszczelnym opakowaniu, doskonale sprawdzi się na każdej planowanej wyprawie survivalowej oraz w sytuacji awaryjnej.


Krzesiwa turystyczne

Poszukując krzesiwa, można natknąć się na krzesiwa turystyczne zamknięte w szczelnych, kompaktowych pojemnikach lub wodoodpornych tubach. Zaprojektowano je w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane w niemal każdych warunkach. We wnętrzu obudowy znajduje się dodatkowe miejsce na rozpałkę, która dzięki szczelności obudowy pozostaje sucha i zabezpieczona przed uszkodzeniem podczas transportu.

Szukając najlepszego krzesiwa, możesz również znaleźć modele wyposażone w gwizdek alarmowy czy kompas guzikowy. Przydatnym dodatkiem do krzesiwa jest także linka paracord o bardzo szerokim zastosowaniu.


Oferta krzesiw sklepu Militaria.pl

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór krzesiw o różnej wielkości oraz kształcie. Do wyboru są zarówno pojedyncze krzesiwa, jak i kilkuelementowe modele zawierające iskrownik oraz blok magnezji. Ciekawym pomysłem są również bransoletki wykonane z paracordu, które w zapięciu mają ukryty pręt ferrocerowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko masz dostęp do krzesiwa, ale i do zapasu przydatnej w wielu sytuacjach linki. Więcej o sposobach korzystania z krzesiwa znajdziesz artykule: Jak używać krzesiwa?