MĘSKIE PREZENTY
Zamów do Paczkomatu® z odbiorem w sobotę!

Jak wybrać wiatrówkę pistolet

Jak wybrać wiatrówkę pistolet

Pistolet wiatrówkowy to świetna alternatywa dla klasyczny, sprężynowych modeli. Może posłużyć Ci jako narzędzie to treningu strzeleckiego i do celów rekreacyjnych. Modele różnią się między sobą jakością wykonania, napędem, celnością itd. W tym poradniku podpowiemy Ci, czym się kierować, by wybrać dla siebie odpowiedni model.

Pistolety wiatrówkowe - rekreacyjne i sportowe

O wyborze typu wiatrówki krótkiej decyduje przede wszystkim jej późniejsze przeznaczenie. Jeśli pistolet ma służyć do klasycznej rekreacji, strzelania do puszek lub butelek, i zabawy, w której liczy się szybkostrzelność i chcemy, aby wiatrówka przypominała kształtem i zachowaniem broń ostrą, to polecamy szybkostrzelne i bardzo oszczędne w eksploatacji pistolety repliki na CO2 - na przykład Skif, Crosman C11 lub Crosman T4 OPTS.

Jeśli ma ona służyć do trenowania oka i ręki, polecamy konstrukcje PCA i PCP - głównie sprężynowe, PCA i PCP, przy czym im wyższy poziom strzelca tym i pistolet powinien być doskonalszy – m.in. powinna być większa, potwierdzona przez producenta, powtarzalność strzałów. Dobrym przykładem wiatrówek PCA może być Crosman P1377BR American Classic 4,5 mm.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiatrówki?

1. Wygląd zewnętrzny - która najbardziej nam się podoba, która najlepiej dostosowana jest do naszych potrzeb.

2. Możliwość zastosowania różnego rodzaj śrutu - zarówno grzybkowe Diabolo, jak i okrągłe - BB.

3. Pojemność magazynka - pojemny magazynek pozwala na oddanie większej ilości strzałów bez potrzeby ładowania kolejnych śrutów.

4. Zastosowane mechanizmy wewnętrzne.

5. Rodzaj spustu:

  • SA (Single Action) - spust pojedynczego działania – ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie napiętego kurka, który uderzając w zawór powoduje uwolnienie porcji gazu niezbędnej do wypchnięcia śrutu z lufy. Kurek należy wcześniej napiąć ręcznie (palcem lub ruchem zamka) lub napinany jest on za pomocą mechanizmu blow back. Krótka droga spustu oraz jego lekkość powodują, że przygoda ze strzelectwem powinna zaczynać się właśnie od pistoletów z możliwością wcześniejszego napięcia kurka.

  • DA (Double Action) - spust podwójnego działania – ściągnięcie spustu działa w dwójnasób: albo zwolnienie uprzednio napiętego kurka (jak w SA) albo napięcie kurka spustem i zwolnienie go także spustem w drugiej fazie. Długa droga spustu wiąże się z większym jego oporem, co niedoświadczonemu strzelcowi może komplikować celowanie.

  • DAO (Double Action Only) - spust tylko podwójnego działania – nie ma możliwości napięcia kurka w sposób inny niż wykonanie całej, długiej drogi spustu. Takie rozwiązanie bardzo korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości przygotowania sobie pistoletu do strzału i przenoszenia go z napiętym kurkiem. Pistolety z tym systemem należą do najbardziej oszczędnych, jeśli chodzi o zużycie gazu, a większość z nich do najmocniejszych. Modele ze spustem DAO wymagają od strzelca większej dokładności przy jednoczesnym celowaniu (utrzymywaniu celu w linii przyrządów celowniczych) i ściąganiu spustu, którego droga nie może ulec skróceniu, jak to jest w przypadku spustu DA, poprzez ręczne napięcie kurka.

6. Tryb strzelania:

  • Semi-auto - tryb półautomatyczny - tryb strzelania, w którym zastosowane mechanizmy wykonują samoczynnie niektóre czynności (pobierają pocisk z magazynka i wprowadzają go do lufy oraz napinają sprężynę zbijaka), a jedynym zadaniem strzelca, aby wystrzelić ponownie, jest ściągnięcie spustu.

  • Auto - tryb automatyczny lub samoczynno-samopowtarzalny - tryb strzelania, w którym ściągnięcie i przytrzymanie spustu powoduje wystrzelenie kilku pocisków. Czynności są wykonywane samoczynnie tak długo, jak długo przytrzymywany jest język spustowy lub w magazynku znajduje się śrut, a w zbiorniku (naboju) sprężony gaz. Jest on niezbędny do nadania śrutowi prędkości, ale i do odrzucenia zamka (elementu wewnętrznego) napinającego sprężynę zbijaka oraz wykonującego pracę pobrania śruciny z magazynka i wprowadzenia jej do lufy.

7. Prędkość początkowa śrutu - wysoka prędkość początkowa gwarantuje dużą celność i siłę strzału.

8. Inne cechy, takie jak:

  • Blow Back – system odrzutu zamka upodabniający repliki do broni palnej. W przypadku replik ma nie tylko stworzyć złudzenie strzelania z palnego pierwowzoru, ale przede wszystkim samoczynnie (bez udziału strzelca) odciągnąć kurek, a także wprowadzić śrucinę do lufy, z której zostanie wystrzelony przez sprężony gaz. Jest to mechanizm bardzo często spotykany w wiatrówkach ze spustami SA oraz DA.

  • Bezpiecznik – mechanizm blokady mechanizmu spustowego – wewnętrzny mechanizm odcinający lub blokujący język lub elementy mechanizmu spustowego. Na zewnątrz pistoletu znajduje się dwupozycyjna dźwignia (przycisk), którą zabezpiecza się wiatrówkę.

CZ SP-01
Wiatrówka CZ SP-01 Shadow Blow Back 4,5 mm

 

Wiatrówka niebędąca repliką (do strzelania sportowego)

W przypadku wyboru pistoletu niebędącego repliką należy się kierować innymi niż w przypadku replik cechami: mniej istotna będzie szybkostrzelność i pojemność magazynka – jeśli taki w ogóle istnieje. Zróć uwagę na:

  • możliwość regulacji długości drogi lub siły oporu spustu,

  • możliwość regulacji przyrządów celowniczych,

  • dokładność wykonania pistoletu i jego poszczególnych elementów, np. lufy.

Nie mniej ważna będzie stała moc, z jaką śrut będzie opuszczał lufę, co w połączeniu z jej wykonaniem będzie przekładać się na powtarzalność strzałów. W przypadku napędu sprężynowego spadek mocy oznaczać będzie zużywanie się sprężyny (utratę jej sprężystości), w wiatrówkach, których napędem jest sprężony gaz (powietrze lub CO2 dozowane ze zbiornika – wiatrówki CO2, PCA lub PCP, czyli tzw. wiatrówki pneumatyczne) spadek ciśnienia w zbiorniku.

Dobre wiatrówki posiadają system zaworów dozujących porcję gazu (powietrza), którym pocisk zostanie wyrzucony z lufy, ale niektóre wiatrówki PCA mają zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed przeładowaniem zbiornika, gdy użytkownik wykona zbyt wiele ruchów pompką.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą wiatrówek pistoletów. Wybierając wiatrówkę pamiętaj o dostępnych u nas kuponach rabatowych.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49