Konserwacja wiatrówki - krok po kroku
Regularna konserwacja wiatrówki wpływa na jej prawidłowe działanie i zapewnia długą, bezawaryjną pracę. Zabezpiecza ją także przed korozją, zużyciem czy problemami z mechanizmem spustowym i innymi elementami konstrukcji.
W tym poradniku dowiesz się, jak czyścić wiatrówkę zarówno w czasie codziennego użytkowania, jak i okresowo. Znajdziesz też informacje o tym, czym smarować swoją wiatrówkę i jak prawidłowo wyczyścić lufę.
Jak czyścić wiatrówkę na co dzień?
Nie wszyscy wiedzą, że wiatrówka powinna być czyszczona po każdym strzelaniu, tak aby zapobiec uszkodzeniom wynikającym z nagromadzania się różnych zanieczyszczeń. Proces czyszczenia i konserwacji wiatrówki powinieneś zacząć jak najszybciej po zakończonym strzelaniu. Dokładnie sprawdź wszystkie metalowe części i wyczyść je z zewnątrz. Zwróć szczególną uwagę na elementy takie jak:
- lufę,
- komorę sprężania,
- dźwignię napinającą (w wiatrówkach ze stałą lufą),
- w przypadku wiatrówek PCP - zbiornik sprężonego powietrza.
Do czyszczenia wiatrówki po strzelaniu używaj specjalnego oleju do konserwacji broni. Środki te często stosuje się w przypadku broni palnej, ale świetnie spisują się również do wiatrówek. Polecamy na przykład Brunox lub Ballistol, które są bardzo popularnym wyborem. Wystarczy nasączyć szmatkę takim olejem i przetrzeć wszystkie wymienione wcześniej części. Dzięki czyszczeniu usuniesz ślady palców z metalowych powierzchni, które mogą powodować blaknięcie i ścieranie się oksydy na broni.
Uwaga! Jeśli chodzi o konserwację wiatrówki CO2, musisz pamiętać o każdorazowym smarowaniu naboju CO2 w miejscu, w którym jest on przebijany przez igłę zaworu. W tym celu możesz użyć smaru silikonowego.
Jak konserwować wiatrówkę okresowo?
Od czasu do czasu trzeba poświęcić trochę więcej uwagi na konserwację wiatrówki. Przede wszystkim ważne jest wyczyszczenie przewodu lufy, jeśli jest już bardzo zanieczyszczony. Dostrzeżesz to po tym, że wiatrówka przestanie strzelać tak jak powinna, mimo takich samych warunków jak zawsze. Czyszczenie lufy wiatrówki nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba pamiętać przede wszystkim o następujących kwestiach:
- Do czyszczenia lufy wiatrówki wybierz na przykład wycior powlekany miękkim tworzywem albo filcowy śrut. Taki śrut lekko nasącz olejem, a następnie załaduj do lufy. Za nim, dla zapewnienia odpowiedniego oporu sprężynie, konieczne jest umieszczenie płaskiego śrutu ołowianego. Nigdy nie strzelaj samym śrutem filcowym, ponieważ może to uszkodzić wiatrówkę.
- Do czyszczenia lufy nigdy nie używaj metalowych wyciorów, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić przewód lufy. Jest on wykonany z delikatnej stali i nietrudno o uszkodzenie gwintu.
- Zamiast używać wycioru, możesz wsunąć do lufy od strony wylotu pętlę z grubej żyłki (np. wędkarskiej), a następnie włożyć do niej od strony komory kawałek materiału nasączonego olejem i przeciągnąć go kilka razy.
Jeśli chcesz przesmarować wnętrze wiatrówki, to musisz ją rozebrać, wyjąć tłok, wytrzeć go do sucha ze smaru i nasmarować specjalnym smarem do tłoków wiatrówek. Od czasu do czasu, ale nie częściej niż raz w roku, możesz nasmarować sprężynę główną przy użyciu smaru do sprężyn. Zawsze pamiętaj, że im mniej smaru nałożysz, tym lepiej, w przeciwnym razie możesz po prostu zapchać wiatrówkę.
Poniżej znajduje się film przedstawiający proces czyszczenia wiatrówki!
Czyszczenie wiatrówki – o tym warto pamiętać
Pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność podczas czyszczenia wiatrówki. Upewnij się, że broń jest rozładowana - bez śrutu, naboju CO2 czy napiętej sprężyny. Podczas smarowania nie przesadzaj! Nadmiar smaru może szkodzić lub negatywnie wpływać na działanie wiatrówki. Po nałożeniu smaru zawsze usuń jego nadmiar suchą i czystą ściereczką.
Pamiętaj też o kilku zasadach:
- każde urządzenie ulega naturalnemu zużyciu, którego okres jest tym krótszy, im intensywniejsza jest eksploatacja.
- dbałość i troska o sprzęt świadczą o tak zwanej kulturze strzeleckiej, a konserwacja i pielęgnacja sprzętu powinna zająć tyle czasu, co strzelanie. Odpowiednia konserwacja sprawi, że Twoja wiatrówka będzie sprawnie działać przez wiele lat.
- dobieraj akcesoria do broni w sposób przemyślany - jeśli kupujesz wiatrówkę długą PCP, to nie potrzebujesz celownika kolimatorowego, gdyż strzelając na dalekie dystanse potrzebny Ci będzie celownik optyczny. Do takiego karabinu zbędna Ci będzie także latarka, zaopatrz się jednak w dwójnóg.
- nie należy zmieniać konstrukcji wiatrówki ani poddawać jej znaczącym przeróbkom celem zmienienia osiągów – takie przeróbki mogą spowodować uszkodzenie wiatrówki lub zagrożenie zdrowia. Może się również zdarzyć, że przerobiona wiatrówka będzie miała energię powyżej 17 J, co kwalifikuje ją do rejestracji.
- zapamiętaj kaliber Twojej wiatrówki
- należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby nigdy nie przechowywać naboju CO2 załączonego dłużej niż przez 24 godziny, gdyż może to spowodować pękanie lub rozrywanie uszczelek.
- pamiętaj, aby przechowywać wiatrówkę w suchym miejscu, z dala od wilgoci, ekstremalnych temperatur i bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej zainwestować w pokrowiec wyściełany gąbką, aby chronić wiatrówkę przed kurzem i zarysowaniami.