Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Akcesoria do wiatrówek - jakie wybrać?

Akcesoria do wiatrówek - jakie wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele przydatnych akcesoriów, które przydadzą się podczas strzelania z wiatrówki. Część z nich jest wręcz niezbędna do efektywnego treningu strzeleckiego, podczas gdy inne służą po prostu do wzbogacenia wrażeń ze strzelania lub zapewniają odpowiednią ochronę podczas zabawy.

W tym poradniku dowiesz się, jakie tarcze, cele czy kulochwyty możesz wybrać do strzelania z wiatrówki. Przedstawimy również przydatne akcesoria do przechowywania wiatrówek oraz te, które pomogą wzbogacić rozgrywkę. Omówimy też akcesoria ochronne, takie jak okulary, które są niezbędne podczas obsługi wiatrówki.

Do czego strzelać z wiatrówki? - tarcze i kulochwyty

Do strzelania nie wystarczy tylko wiatrówka i amunicja - musisz mieć do czego strzelać. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas strzelania, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów, które umożliwią przetestowanie możliwości wiatrówki i własnych umiejętności.

Tarcze

Najpopularniejszym wyborem wśród strzelców są zwykłe tarcze. Każda z nich ma bardzo wyraźnie zaznaczone środkowe, najwyżej punktowane pola, co znacznie ułatwia celowanie. Innym rodzajem tarcz są modele reaktywne - na przykład tzw. figurki FT, czyli blaszane sylwetki małych zwierząt z zaznaczonym białym polem zwanym kill zone lub hit zone, po trafieniu, w które figurka przewraca się. Ponowne ustawienie odbywa się poprzez pociągnięcie za sznurek, więc nawet strzelając na odległość 50 metrów nie ma potrzeby podbiegania do celu i ustawiania go.

Kulochwyty

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się strzelaniem, to powinieneś zaopatrzyć się w kulochwyt. Urządzenie to wyłapie wszystkie kule, które trafią w jego obwód. Ma bardzo prosty system montażu, polegający na wsunięciu kartonowej tarczy w specjalne uchwyty. Korzystanie z kulochwytu to także wkład strzelca w ochronę środowiska poprzez ograniczenie kontaktu ołowianych kul z naszym otoczeniem.

Na zdjęciu przedstawiono kulochwyt w formie skrzynki, a także prostą tarczę sportową
Na zdjęciu przedstawiono kulochwyt w formie skrzynki, a także prostą tarczę sportową

Akcesoria do transportowania i przechowywania wiatrówek

Pokrowiec jest niezastąpiony przy transportowaniu wiatrówki w miejsce, gdzie będziemy z niej strzelać. W naszej bogatej ofercie mamy wiele pokrowców w różnej kolorystyce, prostych, ale również wyścielonych specjalną gąbką z wytłoczeniami, zabezpieczającą przed przesuwaniem się broni wewnątrz.

Różne wielkości naszych pokrowców pozwalają na transportowanie broni z zamontowanymi przyrządami optycznymi (luneta, kolimator). Pokrowce wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów i oferują wysoką jakoś za przystępną cenę.

Kabura pozwoli Ci na wygodne i dyskretne przenoszenie swojego pistoletu. Jej używanie pozwala też zwiększyć realizm zabawy z wiatrówką pistoletem.

Dzięki szelkom operacyjnym będziesz mógł umieścić kaburę na przykład pod pachą.

Akcesoria do konserwacji wiatrówek

Niezbędną czynnością, którą musi wykonywać użytkownik wiatrówki jest konserwacja sprzętu. Jak prawidłowo przystąpić do zabiegu konserwacji oraz czego będziesz potrzebować możesz dowiedzieć się z naszego poradnika konserwacji wiatrówek. Do konserwacji można wykorzystywać wiele rodzajów smarów i olejów (zabezpieczające, antykorozyjne, do drewna), a także wyciorów.

Zapasowe magazynki

Do części modeli wiatrówek możemy dokupić dodatkowe magazynki. Posiadanie zapasowego magazynka pozwala na szybsze i wygodniejsze strzelanie bez konieczności częstego ładowania śrutów. Pozwala to na prowadzenie treningu strzeleckiego bez odrywania wzroku od tarczy, aby napełnić magazynek.

Celowniki do wiatrówek - laserowe i kolimatorowe

Przyrządy celownicze typu muszka-szczerbinka nigdy nie umożliwią Ci strzelania z wiatrówki z taką precyzją, z jaką zapewniają to celowniki.

Celownik laserowy

Celownik laserowy to narzędzie bardzo ułatwiające szybkie celowanie. Urządzenie jest bardzo proste w użyciu, po włączeniu w miejscu trafienia pocisku wyświetlona jest mała czerwona kropka – Red Dot. Celowniki laserowe mają jedną zaletę, której nie mają inne urządzenia celownicze - celujemy nimi bez konieczności zgrywania przyrządów celowniczych, a nawet zbliżania broni do oka. W uproszczeniu prosty promień lasera jest równoległy z prostą osią przewodu lufy – w związku z opadem balistycznym krzywa toru lotu pocisku na pewnym (bliskim) dystansie pokrywa się ze świetlnym punktem.

Urządzenia tego typu są zatem bardzo przydatne podczas wszelkich strzelanin sytuacyjnych, w których czasem brak czasu na precyzyjne celowanie, kiedy mniej ważne jest trafienie w 10 na tarczy, a bardziej rażenie strefy kill zone.

Idealnie nadaje się jako uzupełnienie celownika optycznego lub samodzielnie do oddania skutecznego strzału do celu poruszającego się. Wygodny montaż pozwala umieścić sprzęt na broni wyposażonej w szynę MIL STD 1913 (popularny Weaver lub Picattiny), a także na szynie wiatrówkowej standardu 11 mm.

Celownik kolimatorowy

Technologie do niedawna dostępne tylko dla wojska, oddziałów specjalnych i policji w końcu trafiły w ręce cywilnych entuzjastów strzelania. Celownik kolimatorowy jest jak na razie najdoskonalszym przyrządem optoelektronicznym przeznaczonym do szybkiego namierzania celu i bezpiecznego strzelania. Na małym ekranie wyświetla punkt, w który trafi pocisk.

Kolimatory mają możliwość pełnej regulacji ustawień w pionie i poziomie. Urządzenie jest bardzo proste w montażu i idealnie nadaje się do pistoletów oraz rewolwerów, a także do strzelb i karabinów. Stosowanie celowników kolimatorowych i holowizyjnych nie zapewnia takich wyników, jak strzelanie z użyciem celowników optycznych, jednak ma niezaprzeczalną zaletę: ponieważ celowanie odbywa się za pomocą obu oczu, jest ono bardzo bezpieczne, pole widzenia jest nieograniczone i nie ma ryzyka niezamierzonego postrzału osób lub zwierząt, które nieprzewidzianie znalazły się w polu rażenia.

Na zdjęciu widoczny jest kolimator Strike Systems 552 R/G Advanced
Na zdjęciu widoczny jest kolimator Strike Systems 552 R/G Advanced

Akcesoria do ochrony wzroku podczas strzelania z wiatrówek

Wzrok to główny zmysł używany przez strzelców, a każdemu powinno zależeć na ochronie oczu. W niektórych krajach stosowanie okularów strzeleckich jest wymagane prawem. Okulary strzeleckie chronią oczy przed uszkodzeniem w wyniku rykoszetowania pocisków, rażenia odpryskami cegieł lub szkła. Regulowana długość zauszników pozwala dopasować okulary dla każdego użytkownika. Wyposażone są w wytrzymałą, przezroczystą szybę z bezbarwnego szkła akrylowego, poliwęglanu lub innego materiału, odporną na pęknięcie czy kruszenie, skutecznie chroniącą oczy strzelca.

Na zdjęciu widać okulary ochronne Mechanix Tactical Type-N - Amber, które spełniają normę odporności na uderzenia ANSI Z87.1

Akcesoria do wiatrówek PCP

Osobną grupą akcesoriów jest oprzyrządowanie do wiatrówek PCP. Aby w pełni korzystać z tego typu wiatrówek potrzebujemy na przykład specjalnych zestawów ładujących.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem akcesoriów do wiatrówek.