Nawet najbardziej doświadczeni strzelcy mogą mieć trudności z precyzyjnym trafieniem w odległy cel bez odpowiedniej optyki. Z tego względu warto zainwestować w lunetę do wiatrówki, która znacznie poprawi celność i komfort podczas strzelania na większe odległości. Lunetę celowniczą należy solidnie przymocować do wiatrówki przy pomocy odpowiednich montaży, tak aby uniknąć luzów i ewentualnego uszkodzenia optyki.
W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które należy wykonać, aby prawidłowo zamontować lunetę do wiatrówki. Podpowiemy też, jak ustawić lunetę, aby celnie strzelać.
Jaki montaż do lunety wybrać?
W celu przymocowania lunety do wiatrówki potrzebujesz wyposażyć się w odpowiedni montaż. Choć niektóre lunety są sprzedawane z montażem w zestawie, większość wymaga jego osobnego dokupienia. Ważne jest też, aby Twoja wiatrówka była wyposażona w szynę, na której osadzisz dany montaż. Szyny montażowe mogą być różne, dlatego należy dokładnie sprawdzić, jaki typ szyny posiadasz, jeszcze przed zakupem montażu.
Obecnie można znaleźć co najmniej kilka odmian konstrukcyjnych montaży:
1. Montaż dwuczęściowy - składa się z dwóch pierścieni dzielonych w płaszczyźnie poziomej. Każdy pierścień jest osobno przykręcany do szyny. Tego typu montaże są najczęściej stosowane w wiatrówkach PCP, zasilanych CO2 lub w karabinkach sprężynowych o niskiej prędkości początkowej. Montaże dwuczęściowe z podwójnymi śrubami nadają się również do mocniejszych karabinków. Do ich wad można jednak zaliczyć:
- Mniejsza stabilność – w porównaniu do montaży jednoczęściowych, które oferują większą stabilność, montaż dwuczęściowy może być mniej solidny, zwłaszcza przy mocniejszych wiatrówkach o wyższej prędkości początkowej.
- Więcej punktów regulacji – większa liczba elementów oznacza więcej punktów, które mogą się poluzować podczas użytkowania. Konieczne może być częstsze sprawdzanie śrub.
- Problemy z osiowością – jeśli montaż nie zostanie precyzyjnie ustawiony, mogą wystąpić problemy z osiowością, co wpłynie na celność.

2. Montaż jednoczęściowy – dolne połówki pierścieni oraz podstawa przykręcana do szyny stanowią integralną całość, wykonane są z jednego kawałka metalu. Tego typu montaże są zazwyczaj stosowane w wiatrówkach sprężynowych o średniej i dużej mocy, ponieważ obejmują szynę lub frezy wiatrówki na całej swojej powierzchni, co zapewnia znacznie mocniejszy zacisk. Dzięki temu montaż wraz z celownikiem nie przesuwa się po szynie, co zapobiega rozregulowaniu celownika.

Montaże dzielimy też na: niskie, średnie i wysokie. Wybór wysokości montażu zależy od średnicy obiektywu lunety:
- lunety z obiektywem do 32 mm – montaż niski,
- lunety z obiektywem do 44 mm – montaż średni,
- lunety z większym obiektywem – montaż wysoki.
Jednak należy pamiętać, że nie jest to sztywna zasada. Jeśli luneta o średnicy 33 mm ma regulację paralaksy, może to zwiększyć jej średnicę o dodatkowe milimetry, przez co niski montaż może nie wystarczyć. Dlatego, jeśli chcesz mieć 100% pewności, że dany montaż będzie odpowiedni do zakupionego celownika, należy wstępnie przykręcić montaż do szyny lub frezów i położyć na nim celownik optyczny, aby sprawdzić, czy odległość jest wystarczająca.
Przy doborze montażu do lunety należy też zwrócić uwagę na średnicę tubusu. Zawsze wybieramy montaż o średnicy odpowiadającej średnicy tubusu.
Montaż lunety na wiatrówce - krok po kroku
Jeśli już wybrałeś montaż, to możesz przystąpić do montowania celownika optycznego na wiatrówce. Pierwszym krokiem jest całkowite rozładowanie wiatrówki. Do prawidłowego montażu będą potrzebne:
- czysta szmatka bawełniana,
- oliwka do broni,
- montaż lunety,
- luneta,
- klucze imbusowe (zazwyczaj znajdują się w komplecie razem z montażem).
Przed przystąpieniem do dalszych czynności należy dokładnie wytrzeć szmatką szynę, na której będzie mocowany celownik, a szczególnie frezy.
A teraz przedstawiamy krok po kroku, jak zamontować lunetę na wiatrówce:
1. Na samym początku należy rozkręcić montaż (górne części uchwytu do mocowania lunety na razie odkładamy), poluzować spinające go śruby i założyć montaż na nafrezowaną szynę. W przypadku montażu jednoczęściowego wystarczy jego mocne dokręcenie do wiatrówki, ale oczywiście tak, aby nie zerwać gwintu. W przypadku montażu dwuczęściowego najpierw przykręcamy tylny moduł, a następnie przednią część, zachowując odstęp 10 do 12 cm między uchwytami (w zależności od wielkości celownika).
2. Aby ustawić ostrość celownika należy popatrzeć z bliska przez celownik (oko powinno znajdować się w odległości od 5 do 10 cm w zależności od celownika) na białą powierzchnię i kręcić okularem aż do momentu uzyskania ostrego krzyża.
3. Następnie kładziemy lunetę na montaż (zwracając uwagę, aby właściwie umieścić lunetę - okularem do oka strzelca), zakładamy górne elementy i lekko je skręcamy (na tyle lekko, żeby można było swobodnie nim poruszać i obracać nie rysując powierzchni tubusu). Aby zapobiec porysowaniu tubusu można okleić go taśmą izolacyjną lub samowulkanizującą. Śruby do regulacji ustawień krzyża powinny znajdować się pomiędzy uchwytami.
4. Należy zwrócić uwagę na to, aby ramiona krzyża znajdowały się w odpowiedniej pozycji. Wystarczy wycelować w odległy pionowy cel - linię (np. budynek lub słup) i obracać celownikiem tak, aż złapie się krzyżem pion. Ważne jest, aby wiatrówka znajdowała się w poziomie, to znaczy, żeby łoże było ułożone równolegle do podłoża.
5. Kiedy wszystko zostało ustawione dokręcamy równomiernie śruby. Zakładamy górne części obejmy i dokręcamy mocno, ale tak aby nie uszkodzić gwintów.
Obejrzyj nasz materiał wideo, aby zobaczyć, jak prawidłowo zamontować lunetę na wiatrówce!
Jak ustawić lunetę w wiatrówce?
Przed wyzerowaniem lunety należy sprawdzić, czy w lufie nie znajduje się śrut. Aby móc dokonać regulacji należy ściągnąć osłonki znajdujące się mniej więcej w połowie długości lunety. W przypadku lunety z zoomem wystarczy na razie minimalne powiększenie i ustawienie ostrości na 15 metrów (jeśli celownik posiada regulację obiektywu, czyli jest ze zmienną paralaksą).
Po kilkukrotnym wystrzeleniu do celu (najlepiej o dużej powierzchni) należy sprawdzić wyniki, a następnie zmierzyć odległość skupienia strzałów od punktu, w który usiłowało się trafić. W większości przypadków obowiązują proste zasady:
- trafienie za wysoko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "DOWN" (obniża się punkt trafienia),
- trafienie za nisko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "UP" (podnosi się punkt trafienia),
- trafienie za bardzo w prawo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "LEFT" (przesuwa się punkt trafienia w lewo),
- trafienie za bardzo w lewo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "RIGHT" (przesuwa się punkt trafienia w prawo).
Lunety renomowanych firm wyposażone są w pokrętła typu finger friendly - czyli takie, którymi można dokonywać korekt w ustawieniu bez żadnych narzędzi. Krzyż należy przesuwać do pożądanej pozycji, pamiętając, że każde kliknięcie powoduje przesunięcie miejsca trafienia śrutu o wartość podaną na śrubie - jest to wartość indywidualna dla każdej lunetki (podana została na śrubach do regulacji ustawień krzyża - najczęściej jest to 1/4" na 100 jardach, 100 jardów ~ 91.4 m).
Niektóre z lunet zostały wyposażone w podświetlany krzyż (zazwyczaj istnieje możliwość regulacji natężenia w kilku stopniach). Potencjometr znajduje się w przedniej części lunety. Zasilane są bateriami litowymi 3V (typ CR 2032). Baterie należy wkładać "+" do góry.
Obejrzyj nasz materiał wideo zawierający wskazówki dotyczące regulacji lunety!