Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro!

Jaką lunetę kupić - poradnik

Jaką lunetę kupić - poradnik

Przy tak wielkiej różnorodności sprzętu, jaka występuje na rynku, jest to zasadnicze pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź przed zakupem odpowiedniego urządzenia optycznego. Nie dotyczy to tylko warunków, w jakich będzie używana luneta, ale również sprzętu, z którym zostanie ona zintegrowana.

Oznaczenia celowników optycznych

Praktycznie wszystkie parametry dotyczące celowników optycznych dokładnie pokrywają się z parametrami lornetek. Mamy tu do czynienia z powiększeniem (8x, 9x), średnicą obiektywu (40 mm, 50 mm), źrenicą wyjściową, polem widzenia (w przypadku lunet oznaczanym na 100 metrów lub jardów, a nie na 1000 m jak w przypadku lornetek). Nowością przy oznaczaniu lunet może być parametr AO oznaczający możliwość korekty błędu paralaksy, IR oznaczający podświetlenie siatki celowniczej. Niekiedy producent w oznaczeniu celownika podaje również rodzaj siatki celowniczej, ale dotyczy to tylko wybranych lunet i złożonych siatek balistycznych.

I tak luneta 8x50IR AO posiada powiększenie 8x, średnicę obiektywu 50 mm, iluminację siatki celowniczej oraz możliwość korekty błędu paralaksy.

Luneta na wiatrówkę

Każdy użytkownik wiatrówki czy broni pneumatycznej (broń pneumatyczna to wiatrówki o mocy większej niż 17 Juli, która musi być zarejestrowana i można jej używać tylko na strzelnicach) zastanawia się jaką lunetę dla siebie wybrać. Aby tego dokonać trzeba, w kilku słowach, sklasyfikować tego typu sprzęt. Najprościej sklasyfikować wiatrówki i broń pneumatyczną na sprężynowe, w których powietrze sprężane jest za pomocą tłoka napędzanego sprężyną, oraz PCP, PCA, CO2 napędzanych sprężonym gazem ze zintegrowanego lub wymiennego pojemnika.

 

 

Paradoksalnie do tańszych, (choć nie zawsze) wiatrówek sprężynowych należy nabyć celownik mocniejszy i bardziej wytrzymały. Wynika to z tego, że sprężyna napędzająca tłok wiatrówki powoduje dość duży odrzut oraz drgania przy wystrzale. Są to siły, które będą działały również na lunetę. Delikatne lunety, zamontowane na takich wiatrówkach, będą się rozregulowywać, a w najgorszym wypadku może dojść do oberwania siatki celowniczej i trwałego uszkodzenia lunety. Pod tym linkiem przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę lunet na mocne wiatrówki sprężynowe.

Wiatrówki PCA, PCP i CO2 nie wymagają już tak mocnych celowników. System ich napędzania praktycznie nie powoduje odrzutu i luneta może być delikatniejsza. Tutaj możesz sprawdzić naszą ofertę lunet do wiatrówek PCA, PCP i CO2.

Celowniki dla myśliwych

W przypadku broni myśliwskiej problem z dobraniem lunety jest bardziej złożony. Oczywiście wytrzymałość jest równie ważna, jak w przypadku wiatrówek sprężynowych. Jednak kolejnym determinantem wyboru lunety będzie rodzaj polowania na jakie będzie ona wykorzystana. Do polowania zbiorowego najlepsze będą lunety o małych powiększeniach np.: nastawne 1,25-4 × 25 z podświetlanym punktem. Oferują one klarowny, jasny obraz i duże pole widzenia, tak ważne dla bezpieczeństwa na pędzonych polowaniach.

Lunety na zasiadkę powinny oferować przede wszystkim wyraźny i jasny obraz. Ważne będą tutaj powłoki antyrefleksyjne poprawiające transmisje światła. Precyzję celowania na pewno poprawi podświetlana siatka celownicza.

 

Lunety myśliwskie - sprawdź ofertę Militaria.pl
Przykładowa luneta myśliwska - luneta Hamke 3,5-10 × 50 IR Nite Eye

 

W obu przypadkach tzn. wiatrówek i broni ostrej rodzaj strzelania będzie również wpływał na wybór siatki celowniczej, trzeba się zastanowić czy będzie nam potrzebny złożony krzyż balistyczny typu MIL-DOT, Ballistic itp., czy wystarczy któreś z tradycyjnych rozwiązań np.: krzyż 30/30, niemiecki czy nr 4.

Jaki montaż?

Zamontowanie lunety na broni czy wiatr wiatrówce odbywa się za pomocą specjalnych uchwytów zwanych montażem, montowanych na bazie montażowej znajdującej się na broni.

W przypadku wiatrówek najczęściej spotykanymi bazami montażowymi są szyny montażowe w standardzie 9-11 mm lub Weaver (zwana również Picatinny). Często baza montażowa wyposażona jest w tzw. gniazdo kołka stopującego.

Do wiatrówek sprężynowych zalecany jest montaż jednoczęściowy, zaopatrzony właśnie w kołek stopujący. Pozwala on na bardzo stabilne zamontowanie celownika na wiatrówce. Mogą być stosowane również bardzo mocne montaże dwuczęściowe, koniecznie wyposażone w kołek.

Do wiatrówek PCP, PCA i CO2 najlepiej stosować montaż dwuczęściowy (często użycia takiego montażu wymaga konstrukcja wiatrówki). Montaże takie są wystarczające dla tego typu wiatrówek i celowników na nich zamontowanych.

Broń myśliwska posiada bardzo wiele standardów montażu. Praktycznie każdy producent wprowadza swoje rozwiązania montowania celowników optycznych. Zdarza się, że broń posiada szynę montażową 9-11 mm. Najlepszym rozwiązaniem dla myśliwych są, w przypadku broni łamanej, montaże jednoczęściowe z kołkiem stopującym. Repetiery często mają przystosowane bazy dla montaży dwuczęściowych.

Przy doborze montażu należy pamiętać, aby miał on średnicę uchwytów odpowiednią do lunety, z którą zostanie zintegrowany.

Tubus calowy czy 30 mm?

Od dawna toczy się dyskusja: Tubus calowy kontra 30 mm. Niestety okrutna prawda mówi, że ten parametr jest marginalny. Nie ma on żadnego wpływu na jasność ani klarowność obrazu. Jedynym parametrem, na który oddziałuje szerokość tubusu jest szerszy, w lunetach o średnicy 30 mm, zakres regulacji krzyża. Ma to znacznie tylko przy strzelaniu na bardzo duże odległości.

Krzyż podświetlany czy nie?

Jest to pytanie, na które odpowiedź nie jest wcale prosta. Dużo zależy od przyzwyczajeń i preferencji osobistych strzelca. Podświetlany krzyż bardzo ułatwia i przyspiesza namierzenie celu. Może jednak okazać się bardziej przeszkodą niż ułatwieniem zwłaszcza przy precyzyjnym strzelaniu. Luneta wyposażona w iluminacje siatki celowniczej powinna mieć bardzo szeroką skalę regulacji mocy iluminacji. Podczas strzelania w dzień punkt świetlny powinien być dość mocno rozjaśniony, aby był widoczny. Jednak wtedy zasłania on spory fragment celu. Może to utrudnić celowanie zwłaszcza do niewielkich obiektów na dużych odległościach. Przy słabym oświetleniu iluminacja powinna być tylko zasygnalizowana, będzie ona i tak dobrze widoczna dla strzelca, a za mocne podświetlenie może spowodować wręcz oślepienie strzelca i brak precyzji strzału.

 

Celownik optyczny z podświetlanym krzyżem
Przykładowa luneta z podświetlanym krzyżem - luneta Hawke Endurance 30 3-12 × 56 IR LR DOT

 

Nie bez znaczenia dla oka jest również kolor podświetlenia - uważa się, że najlepszy jest zielony.

Wybierając lunetę pamiętaj o dostępnych u nas kodach rabatowych.