Zamów do 23:00 kurierem DHL - paczkę dostarczymy Ci już jutro!

00 g 00 m 00 s

Konserwacja lunety

Konserwacja lunety

Odpowiednia konserwacja lunety to gwarancja, że będzie nam służyć długo i skutecznie, „odwdzięczy” się znaczną pomocą przy celnym strzelaniu. Niektórzy myśliwi twierdzą nawet, że o broń i optykę należy dbać tak jak o żonę.

Konserwację lunety należy rozpocząć od czyszczenia elementów szklanych. Szczególna opieka należy się soczewkom zaopatrzonym w drogie systemy antyrefleksyjnych powłok. Przede wszystkim celownik, który pozostaje nieużywany powinien posiadać osłony na okular oraz obiektyw. Najlepiej uchylne, które będą ochraniać soczewki w czasie przenoszenia czy przewożenia, a dadzą się bardzo szybko otworzyć przed strzałem.


Osłona na szkła lunety Hawke Flip Open
Przykładowa osłona na obiektyw

Do usuwania stałych zanieczyszczeń służą specjalne szmatki, pędzelki oraz specjalistyczne płyny. Do usuwania kurzu najlepsze jest sprężone powietrze, nie powinno to być jednak powietrze w sprayu, którego używa się do usuwania zanieczyszczeń ze sprzętu RTV czy komputerów. Powinno być suche i odtłuszczone. Nie wolno czyścić soczewek zwykłą wodą, nawet przegotowaną. Po odparowaniu pozostawi ona bardzo trudny do usunięcia osad. Zalecane jest stosowanie specjalnych zestawów, w których skład wchodzą pędzelki, ściereczki oraz specjalne płyny do czyszczenia szkieł i tubusów.


Instrukcja oczyszczania szkieł celownika optycznego:

  1. Zdjąć pokrywy szkieł z okularu i obiektywu.

  2. Suchym, sprężonym powietrzem przedmuchać oba elementy w celu usunięcia kurzu, drobnych ziarnek piasku itp. Powietrze można zstąpić szmatką antystatyczną.

  3. Pędzelkiem znajdującym się w zestawie usunąć stałe zabrudzenia, których nie usunęło sprężone powietrze.

  4. Używając specjalnego płynu i spranej szmatki bawełnianej (nie pozostawi włókien na szkłach) należy dokładnie wyczyścić szkła soczewek.

  5. Pozostawić lunetę w suchym i ciepłym miejscu (w temperaturze pokojowej) na dłuższą chwile w celu odparowania resztek płynu Uwaga! Nie można kłaść lunety na piecu lub kaloryferze.

Nie wolno „na szybko” przecierać szkieł skrawkiem koszuli czy chusteczką higieniczną. Spowoduje to uszkodzenie powłok antyrefleksyjnych. Należy również unikać kontaktu szkieł z potem, który również może znacznie uszkodzić system powlekania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą akcesoriów do celowników optycznych.

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49