Zamów dziś z gwarancją dostawy na jutro |

00 g 00 m 00 s

Konserwacja lunety do broni - krok po kroku

Konserwacja lunety do broni - krok po kroku

Luneta celownicza to precyzyjne urządzenie optyczne, które jest powszechnie wykorzystywane w strzelectwie sportowym, rekreacyjnym, ale również przez służby mundurowe. Jak każde urządzenie optyczne, lunety celownicze wymagają odpowiedniej konserwacji, tak aby zachowały swoje właściwości i służyły bezawaryjnie przez wiele lat. Luneta wyposażona jest w delikatne szkła optyczne, które łatwo uszkodzić, jeśli czyści się je i konserwuje niewłaściwymi produktami.

W tym artykule udzielimy Ci kilku wskazówek, jak czyścić szkła optyczne i korpus lunety strzeleckiej. Podpowiemy również, jak często należy wykonywać te czynności.

Konserwacja lunety do broni – od czego zacząć?

Konserwację powinno się rozpocząć od wyczyszczenia szklanych elementów lunety, czyli soczewek. W tym celu użyj miękkiej i czystej ściereczki np. z mikrofibry oraz środków do czyszczenia optyki. Do usuwania stałych zanieczyszczeń służą specjalne szmatki, pędzelki oraz specjalistyczne płyny. Do usuwania kurzu najlepsze jest sprężone powietrze, nie powinno to być jednak powietrze w sprayu, którego używa się do usuwania zanieczyszczeń ze sprzętu RTV czy komputerów. Sprężone powietrze do czyszczenia optyki powinno być suche i odtłuszczone.

Następnym krokiem jest czyszczenie korpusu lunety, które można wykonywać regularnie po każdym użytkowaniu.

Jak dokładnie wyczyścić soczewki celownika optycznego? - instrukcja krok po kroku

Utrzymanie soczewek celownika optycznego w dobrym stanie jest kluczowe dla zapewnienia ich długowieczności. Właściwe czyszczenie nie tylko poprawia jakość obrazu, ale także zapobiega uszkodzeniom, które mogą wyniknąć z gromadzenia się brudu czy zanieczyszczeń. Aby skutecznie i bezpiecznie wyczyścić soczewki, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Zdejmij pokrywy szkieł z okularu i obiektywu.

2. Przedmuchaj oba komponenty suchym sprężonym powietrzem, aby usunąć kurz, małe ziarenka piasku itp. Sprężone powietrze możesz zastąpić ściereczką antystatyczną.

3. Za pomocą pędzelka lub specjalnego przyrządu do czyszczenia soczewek wyczyść wszelkie stałe zabrudzenia, których nie usunęło sprężone powietrze.

Przyrząd do czyszczenia optyki Carson
Przyrząd do czyszczenia optyki Carson - wyposażony w miękką końcówkę, która usuwa smugi, brud i odciski palców

4. Dokładnie wyczyść soczewki obiektywu za pomocą specjalnego płynu i ściereczki z mikrofibry.

Płyn antybakteryjny do czyszczenia optyki ProTechGuns Pro Optic Clean
Płyn antybakteryjny do czyszczenia optyki ProTechGuns Pro Optic Clean

5. Pozostaw na chwilę lunetę w suchym i ciepłym miejscu (w temperaturze pokojowej), aby wyparowały z niej resztki płynu.

Uwaga!

  • Nie umieszczaj lunety na kuchence lub grzejniku.
  • Nie wycieraj szkła "na szybko" skrawkiem koszuli lub chusteczki higienicznej. Może to spowodować uszkodzenie powłok antyrefleksyjnych.
  • Unikaj kontaktu soczewek z potem, który także może znacząco uszkodzić ich powłoki.
  • Nie wolno czyścić soczewek zwykłą wodą, nawet przegotowaną. Po odparowaniu pozostawi ona bardzo trudny do usunięcia osad.

Zapraszamy również do obejrzenia naszego materiału wideo, gdzie zapoznasz się z kilkoma skutecznymi sposobami na czyszczenie optyki!

Jak wyczyścić korpus lunety celowniczej?

Korpus lunety można regularnie czyścić na przykład miękką ściereczką z mikrofibry. Tworzywo to skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, takie jak kurz, ślady palców czy tłuste smugi, nie powodując przy tym mikro zarysowań.

Ściereczki z mikrofibry Carson Stuff-It Go do czyszczenia optyki - 2 pak
Ściereczki z mikrofibry Carson Stuff-It Go

Jak często czyścić lunetę celowniczą?

Częstotliwość czyszczenia lunety jest sprawą indywidualną i zależy od intensywności jej użytkowania oraz warunków środowiskowych. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie lunety pod kątem zabrudzeń po każdej wyprawie w teren.

Soczewki, jeśli są odpowiednio zabezpieczane, można czyścić rzadziej - nawet raz na pół roku. Korpus lunety natomiast, ze względu na częsty kontakt z dłońmi, warto czyścić regularnie.

Jak przechowywać lunetę celowniczą?

Unikaj przechowywania lunety w gorących i wilgotnych miejscach. Zalecamy również, aby była transportowana w pokrowcu ochronnym. Nie pozostawiaj jej w miejscu narażonym na intensywne światło słoneczne. Może to spowodować uszkodzenie soczewek i wywołać tzw. efekt płonącego szkła.

SPRAWDŹ PŁYNY I AKCESORIA DO CZYSZCZENIA OPTYKI Pokaż wszystkie

Udostępnij: