Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek!

Dobór i typy śrutów

Dobór i typy śrutów

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy rodzaj śrutu. Najważniejszym kryterium, którym należy się kierować, wybierając śrut, jest jego celność. Jedyną metodą znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest testowanie jak największej liczby różnych śrutów i dobór najlepszego dla posiadanego modelu wiatrówki. Jeszcze lepiej jednak nabyć odpowiednią wiedzę przed zakupem, by zwiększyć szansę na dobór odpowiedniego rodzaju śrutu. W tym poradniku podpowiemy Ci, w jaki sposób dobierzesz idealną amunicję do swojego modelu wiatrówki.

1. Masa śrutu

Istnieją pewne generalne zasady doboru śrutu dla danej broni. Oprócz kalibru podstawowym parametrem śrutu jest masa podawana w granach, jednostce odpowiadającej około 0,06479 grama. W kalibrze 4,5 mm za śrut lekki uważamy śrut o masie do 6 gr, śrut średnio-ciężki 6-9 gr, natomiast powyżej 9 gr - śrut ciężki.

Zastosowanie lekkiego śrutu spowoduje, że w czasie strzału przyspieszy on gwałtowniej osiągając większą prędkość wylotową. Tym samym czas przebywania śrutu w lufie będzie krótki, co zredukuje niekorzystny wpływ niestabilności i drgań broni w czasie strzału. Ponadto większa prędkość wylotowa powoduje, że czas lotu do celu jest krótszy. W efekcie otrzymujemy korzystną płaską trajektorię lotu. Wydaje się więc, że śrut powinien być jak najlżejszy.

Niestety w rzeczywistości zastosowanie lekkiego śrutu w mocnych karabinkach spowoduje, że śrut za szybko opuści lufę nie osiągając maksymalnej prędkości, ponieważ nie zostanie przekazana cała możliwa do przekazania energia zgromadzona w sprężynie. Może to spowodować uszkodzenie sprężyny lub w najlepszym wypadku szybsze zużycie, powodowane tym, że śrut nie będzie stanowił wystarczającego oporu dla sprężyny. Dlatego w karabinkach o większej prędkości wylotowej należy stosować śrut średnio-ciężki lub ciężki.

Należy tutaj wspomnieć o niebezpieczeństwie stosowania zbyt ciężkiego śrutu w słabszych karabinkach sprężynowych. Strzelanie ciężkim śrutem ze słabej wiatrówki spowoduje, że sprężyna nie będzie miała wystarczającej energii, aby rozpędzić i wystrzelić ciężki śrut z odpowiednią prędkością. Takie postępowanie może prowadzić do uszkodzenia sprężyny.

 

Rodzaje śrutów - zbiorczo

 

2. Kształt śrutu

Jednym z kryteriów doboru śrutu jest także kształt. Rozróżniamy cztery podstawowe typy śrutów:

  • płaski (match),

  • ostry (pointed),

  • zaokrąglony (round nose i domed),

  • półokrągły ze wklęsłym czołem (hollowpoint).

Śrut płaski jest stosowany do strzelania sportowego, ponieważ wycina okrągły otwór w tarczy. Płaski śrut niestety szybko traci prędkość i tym samym nie jest najlepszy do strzelania na dłuższych dystansach (zalecany do strzelania na odległość do 25 m). W wiatrówkach gładkolufowych brak rotacji pocisku powoduje, że drobne błędy w wykonaniu, głównie nierówności przodu pocisku, powodują znaczny rozrzut. Dlatego do wiatrówek z lufą gładką polecamy śrut kulisty typu BB.

Śrut ostry, zaokrąglony i hollowpoint można stosować do strzelania na większych dystansach. Przestrzeliny nie są tak wyraźne, jak w przypadku śrutów płaskich, jednak śrut tego typu spisuje się nieźle na dłuższych dystansach (>30m). Śruty te mają mniejszy współczynnik oporu powietrza, dzięki czemu wolniej tracą energię w czasie lotu.

Przy okazji śrutu warto wspomnieć o ciekawym produkcie, jakim jest Smar Napier Pellet Lube. To środek do śrutu, który wpływa nie tylko na lepsze właściwości lotne, ale również zmniejsza opór przy przejściu przez lufę, którą dodatkowo zabezpiecza przed korozją. Kilka kropel na opakowanie śrutu gwarantuje zarówno poprawę balistyki śrutu, jak i chroni wnętrze lufy. 10 ml pojemnik wystarcza na wiele tysięcy strzałów.

śrut typu DOMED – ciężki, z zaokrągloną główką

 

Ciężar śrutu oraz opływowy kształt powodują, że lot jest stabilny nawet na dalszych dystansach. Duża waga powoduje również, że nawet po pokonaniu dużej odległości posiada olbrzymią moc obalającą. Idealny do strzałów dalekich, gdzie zadaniem strzelca jest np. obalenie celu. Idealny do strzelania na każdym dystansie np. do figurek FT.

śrut typu HOLLOW POINT – ciężki z zaokrągloną główką i wklęsłym czołem

 

Duży ciężar śrutu powoduje, że posiada on dużą energię przekazywaną trafionemu obiektowi, lecz nie zagłębia się weń, a rozrywa go z powodu charakterystycznego wgłębienia na czubku. Celny na krótkim i średnim dystansie. Idealny do rozrywania przedmiotów.

śrut typu POINTED – najczęściej lekkie i średnie śruty z ostrym czubkiem

 

Lekkie i średnie śruty o bardzo dobrych właściwościach balistycznych uzyskanych dzięki ostremu czubkowi, którego głównym zadaniem jest zapewnienie doskonałych właściwości penetracyjnych. Ten rodzaj śrutu jest w stanie przebić twardy cel nawet na dalekim dystansie, jednak ze względu na małą wagę mogą wystąpić braki w powtarzalności strzałów. Bardzo dobry śrut do przebijania twardych celów.

śrut typu MATCH – średniej wagi śruty z płaskim czołem, przeznaczone głównie do strzelań tarczowych na krótkim dystansie.

 

Śruty o płaskim czole pozostawiają widoczny, regularny otwór, co jest bardzo pomocne przy strzelaninach tarczowych na dystansie 10 metrów, gdyż bez użycia przyrządów obserwacyjnych strzelec ma możliwość kontroli trafień. Idealne śruty do przygotowania amatorskiej strzelnicy sportowej lub rekreacyjnej.

Lotki do wiatrówek karabinków i pistoletów kaliber 4,5 mm z niewielką prędkością początkową i gładką lufą

 

Lotki, to propozycja dla użytkowników słabszych wiatrówek z łamaną, gładką lufą. Pozwalają urządzić amatorską strzelnicę w ogrodzie lub na łące.

Podkalibrowy, okrągły śrut

 

Kulki BB przeznaczone są do strzelania z pistoletów i karabinków z gładką lufą, a także tych wiatrówek, które posiadają magazynek na śrut BB. Śrut typu BB nabiera ruch obrotowy zwiększający celność i zasięg.

Okrągły śrut

 

Śrut okrągły stanowi alternatywę dla śrutu Diabolo. W odróżnieniu od śrutu podkalibrowego nie jest przeznaczony do wiatrówek gładkolufowych, a uzupełnia ofertę w segmencie wiatrówek z magazynkiem.