Jaką wiatrówkę długą wybrać? - rodzaje wiatrówek karabinów
Jak wybrać odpowiednią wiatrówkę karabin? Zanim zaczniesz przeszukiwać asortyment sklepu w poszukiwaniu najlepszych dla siebie wiatrówek, zastanów się do czego i z jakiej odległości chcesz strzelać. Możemy strzelać rekreacyjnie, do puszek, butelek, tarcz i innych celów lub profesjonalnie - sportowo, na bardzo długie dystanse wynoszące nawet kilkadziesiąt metrów. Najlepiej wcześniej zapoznać się ze specyfiką konkretnego sprzętu, aby wiedzieć czy pasuje nam na przykład każdorazowe naciąganie sprężyny i duży odrzut, czy wolimy bezodrzutowe strzelanie z napędu CO2 lub z wiatrówek PCP.
Czy zależy nam na sile i zasięgu wiatrówki, nawet kosztem zwiększenia jej odrzutu i zmniejszenia precyzji strzelania? Czy ważne jest dla nas wystrzelanie kilku śrutów bezpośrednio po sobie?
Rodzaje wiatrówek karabinów - który model wybrać?
Wiatrówki typu karabinek występują w różnych odmianach. Różnią się one wieloma parametrami, które są obszernie opisane w dalszej części tekstu. Jeśli odpowiedziałeś już sobie na postawione wcześniej pytania, analiza parametrów pozwoli wybrać najlepszy typ i model. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz wyłącznie wiatrówki poniżej 17J. Czyli takie, które można zakupić bez pozwolenia na wiatrówkę.
Wiatrówka sprężynowa
Budowa wiatrówki sprężynowej oparta została, jak nazwa wskazuje, na sprężynie, którą należy naciągnąć, aby oddać strzał. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienia wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) - nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek.
Wadą wiatrówek sprężynowych dla niektórych strzelców jest odrzut, jaki odczuwa się przy strzale, co przy mocniejszych wiatrówkach - o prędkości początkowej śrutu ponad 260 m/s - może utrudniać oddanie wyjątkowo precyzyjnego strzału. Dla wielu jednak ta właściwość stanowi zaletę, gdyż powiększa realizm strzelania. Jaka będzie najlepsza wiatrówka sprężynowa? Wiatrówki sprężynowe można podzielić ze względu na zastosowany sposób naciągu.
Wiatrówka łamana klasycznie
Klasyczne łamanie to najbardziej popularny sposób naciągu i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Naciągamy tutaj sprężynę "łamiąc" lufę wiatrówki. Lufa po naciągu pozostaje w pozycji złamanej, dzięki czemu mamy bardzo łatwy dostęp do miejsca, w którym umieszczamy śrut - czyli w tym przypadku do wlotu lufy. Po umieszczeniu śrutu w lufie składamy ją i możemy już oddać strzał. Największą zaletą budowy wiatrówki łamanej jest duża prostota obsługi i z tego też względu wiatrówki klasycznie łamane polecane są zwłaszcza początkującym strzelcom.
Wiatrówka z naciągiem dolnym i bocznym
W takim typie wiatrówek naciąg dokonywany jest za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą - dolny naciąg - lub z boku łoża - boczny naciąg. W tych wiatrówkach łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się specjalnej komory, w której umieszcza się śrut.
Takie wiatrówki, dzięki stałej lufie, cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane. Jeżeli zatem zamierzasz często i długo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ wiatrówki będzie dobrym wyborem.
Dużą zaletą wiatrówki z bocznym naciągiem jest łatwe przeładowanie i naciąg zwłaszcza w pozycji leżącej. Warto podkreślić też, że ten typ wiatrówki jest trochę trudniejszy w obsłudze. Budowa wiatrówki z dolnym naciągiem lub bocznym wymaga innego sposobu ładowania śrutu. Niezbyt duże rozmiary komory śrutowej nieco utrudniają umieszczenie śrutu w lufie, co zajmuje parę sekund więcej niż w wiatrówkach z łamaną lufą.
Wiatrówka na CO2
Wiatrówki na CO2 to modele z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na ok. 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Takie rozwiązanie napędu jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu przy wiatrówkach sprężynowych, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.
Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin - można z niej strzelać bez przeładowania - poprzez kolejne naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka.
Budowa wiatrówki na CO2 sprawia, że są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, a nawet wytrzymałych tworzyw sztucznych, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych. Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc tych wiatrówek w porównaniu do wiatrówek PCP, ale od tych są one znacznie tańsze.
Wiatrówka pompka PCA
Wiatrówki pompki - PCA (Pre Charged Air) popularnie nazywane są "pompkami", ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni, znajdującej się pod lufą. Jest to nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych (niskokosztową obsługę, nie wymagającą dokupywania naboi CO2) oraz PCP (brak odrzutu oraz możliwość łatwego i precyzyjnego strzelania).
Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też wpływanie na moc oddawanego strzału - jeżeli strzelamy do celu z bliskiej odległości tj. 5-10 metrów i nie zależy nam na dużej przebijalności możemy napompować zbiornik zaledwie jednym-dwoma ruchami, przy dłuższej odległości celne strzelanie wymaga większej ilości ruchów pompką. Renomowani producenci oferują wiatrówki w modelach zarówno napędzanych CO2, jak i PCA.
Wiatrówka PCP
Wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics) to najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku (najczęściej znajdującym się pod lufą). Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika. Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości. O celności wiatrówek tego typu świadczy choćby fakt, iż nie posiadają one mechanicznych przyrządów celowniczych i wymagają stosowania celowników optycznych o dużym powiększeniu – z ich pomocą trafienie w środek pięciozłotówki nie sprawia trudności nawet z odległości 70 metrów!
Dobra wiatrówka, czyli jaka? Na co zwrócić uwagę?
Jeżeli masz już wybrany rodzaj napędu wiatrówki, warto teraz przyjrzeć się jej parametrom. Na co należy zwrócić uwagę wybierając wiatrówkę karabin? Istotne są takie parametry jak: zasięg, prędkość począkowa, kaliber i możliwość montażu dodatkowych akcesoriów.
Zasięg wiatrówki i prędkość początkowa
Prędkość początkowa zależy od ilości sprężonego gazu lub powietrza i jego ciśnienia oddziałującego na śrut umieszczony w lufie oraz samej wagi śrutu. Mierzona jest przy opuszczaniu lufy przez śrut. Prędkość początkowa ma bezpośredni wpływ na moc i zasięg wiatrówki - im większa prędkość początkowa, tym większa jej siła i odległość, na jaką możemy strzelać. Jednocześnie duża prędkość początkowa oznacza większy odrzut, co może utrudniać trafienie w cel.
Kaliber: wiatrówka 4.5 czy 5.5?
Kaliber to średnica wewnętrzna przewodu lufy mierzona w milimetrzach lub calach. W przypadku karabinków pneumatycznych dostępnych bez zezwolenia, na rynku polskim spotyka się modele o kalibrze 4,5 mm (.177) i 5,5 mm (.22). Najbardziej popularny jest kaliber 4,5 mm ze względu na większą prędkość początkową, płaski tor lotu i różnorodność dostępnych w Polsce śrutów. Lufa o kalibrze 5,5 mm wystrzeliwuje większy i cięższy śrut. Wpływa to korzystnie na moc obalającą śrutu i pod tym względem kaliber 5.5 mm jest wyraźnie lepszy od 4,5 mm. Wystrzelenie cięższego śrutu z wiatrówki oznacza jego mniejszą prędkość początkową, ale przy zachowanej energii oznacza mniejszą podatność na przykład na boczne podmuchy wiatru. Zwłaszcza na większych dystansach (ponad 50 metrów) tor lotu śrutu jest bardziej zakrzywiony, dlatego wymagają one większej skrupulatności przy celowaniu i obliczaniu opadu ze względu na rosnącą odległość.
Możliwość montażu dodatkowych akcesoriów
Możliwość montażu dodatkowych akcesoriów jest isotnym elementem wyboru wiatrówki karabinka, z uwagi na opcję dostosowywania modelu wiatrówki do potrzeb i preferencji użytkownika. Dzięki standardowym szynom montażonym bądź innym systemom mocowania, strzelec można szybko i łatwo zamontować między innymi celownik optyczny.
Celownik optyczny zwiększa precyzję strzału przy większych odległościach. Ponadto widząc cel możemy lepiej przygotować się do strzału, na przykład eliminując drżenie przyrządów celowniczych. Im większy dystans dzieli nas od celu, tym większy jest opad śrutu związany z działaniem grawitacji. Zatem celując jedynie za pomocą zwykłych przyrządów celowniczych, nie widzimy celu, który jest w zasięgu strzału, a także by do niego trafić, musielibyśmy unieść lufę pod takim kątem, że zasłaniałaby cel. Wynika z tego, że celownik optyczny jest niezbędny, jeśli planujemy strzelać na duże odległości.
Warto też przypomnieć, ze wraz z rosnącą odległością do celu rośnie opad śrutu (związany z działaniem grawitacji) - na dystansie powyżej 60 metrów, gdy nadal śmiało można strzelać do małych celów nie dość, że byłyby one niewidoczne, to zasłaniałby je muszka. W przypadku cięższych śrutów wiatrówek 5,5 mm mogłaby też zaistnieć konieczność uniesienia lufy pod takim kątem, że zasłaniałaby ona cel.
Warto także mieć na uwadze montaż magazynków. Wiatrówki z magazynkiem umożliwiają oddanie kilku szybkich strzałów. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla wiatrówek CO2, których konstrukcja pozwala na zastosowanie systemu blow back. Strzały następują po sobie bardzo szybko, a podczas strzelania ma się wrażenie obcowania z prawdziwą bronią.
Wiatrówki karabinki i akcesoria w Militaria.pl
W Militaria.pl dostępne są wiatrówki karabinki i akcesoria do nich pochodzące od topowych producentów wyposażenia strzeleckiego. Warto pamiętać, iż modele te różnią się specyfiką techniczną, dlatego zachęcamy do zapoznania się z różnymi modelami dostępnymi w naszej ofercie. Pamiętaj, że aby strzelanie służyło jako przyjemna rozrywka, z każdą wiatrówką, niezależnie od jej mocy i specyfiki, należy się obchodzić zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Sprawdź nasz asortyment i wybierz najlepszą wiatrówkę karabinek!