Czym się różnią wiatrówki sprężynowe, na CO2, PCA, PCP
Ze względu na zastosowany napęd wiatrówki dzielimy na sprężynowe, CO2, PCA oraz PCP. Z tego artykułu dowiesz się jakie są charakterystyczne cechy poszczególnych typów oraz czym się od siebie różnią.
Wiatrówki sprężynowe
Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienie wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) - nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek.
Podczas strzału oddawanego z wiatrówek sprężynowych strzelec odczuwa duży odrzut. Przy mocniejszych wiatrówkach, o mocy początkowej śrutu ponad 260 m/s, może to utrudnić wykonanie precyzyjnego strzału. Dla części użytkowników ta właściwość stanowi wadę, a dla części zaletę - zwiększa bowiem realizm strzelania.
Ze względu na zastosowany sposób naciągu wyróżniamy rodzaje wiatrówek:
-
klasycznie łamane - najbardziej popularny sposób naciągu i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Naciągamy tutaj sprężynę składając lufę wiatrówki. Lufa po naciągu pozostaje w pozycji złamanej, dzięki czemu mamy bardzo łatwy dostęp do miejsca, w którym umieszczamy śrut - czyli w tym przypadku do wlotu lufy. Po umieszczeniu śrutu w lufie składamy ją i możemy już oddać strzał. Ze względu na prostotę tego rozwiązania poleca się je zwłaszcza początkującym strzelcom.
Wiatrówki klasyczne łamane Zobacz wszystkie- Wiatrówka Crosman Mag-Fire Mission Nitro Piston Elite 4,5 mm z lunetą 4x32Wysyłka: Natychmiast949,00 zł
-
-
-
z naciągiem dolnym lub bocznym - naciąg dokonywany jest za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą - dolny naciąg - lub z boku łoża - boczny naciąg. W tych wiatrówkach łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się specjalnej komory, w której umieszcza się śrut.
Takie wiatrówki, dzięki stałej lufie, cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane. Jeżeli zatem zamierzasz często i długo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ będzie dobrym wyborem. Dużą zaletą wiatrówki z bocznym naciągiem jest łatwe przeładowanie i naciąg, zwłaszcza w pozycji leżącej.
>> zobacz naszą ofertę wiatrówek z dolnym naciągiem
>> zobacz naszą ofertę wiatrówek z bocznym naciągiem
Wiatrówki na CO2
Wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na około 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Podczas oddawania strzałów nie występuje zjawisko odrzutu, nie ma także potrzeby naciągania sprężyny.
Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin - można z niej strzelać bez przeładowania - poprzez szybkie naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka.
Napędzane CO2 wiatrówki mają często tak zwany system blow back - mechanizm odrzucania zamka do tyłu natychmiast po strzale. Nie wpływa on na precyzję strzałów, a dodaje realizmu i niekiedy zwiększa szybkostrzelność. Strzelanie z takich wiatrówek tylko nieznacznie różni się od oddawania strzałów z broni palnej!
Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych. Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc w porównaniu do wiatrówek PCP, które posiadają jednak wyższe ceny.
Niektóre modele wiatrówek CO2 umożliwiają wykorzystanie adaptera-przejściówki pozwalającej na wykorzystywanie dużych nabojów 88 g w miejsce małych 12 g.
>> zobacz naszą ofertę wiatrówek długich na CO2 oraz pistoletów na CO2
Wiatrówki PCA (Pre Charged Air)
Popularnie nazywane pompkami, ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni znajdującej się pod lufą. To nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych, czyli niskie koszty eksploatacji, z zaletami modeli na CO2 - brakiem odrzutu i dobrą celnością.
Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. W tego typu wiatrówkach można wpływać na moc oddawanego strzału przez ilość sprężonego powietrza. Gdy strzelamy z bliskiej odległości, czyli 10-15 metrów, i nie zależy nam na dużej przebijalności, możemy nabić zbiornik kilkoma ruchami. Przy większej odległości celne strzelanie wymaga większej liczby ruchów pompką.
Wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics)
Najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku, najczęściej znajdującym się pod lufą. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika.
Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości.
Ten typ wiatrówek wymaga stosowania celowników optycznych - mechaniczne przyrządy celownicze nie są do nich wystarczające. Z modeli PCP można trafić w środek monety pięciozłotowej nawet z odległości 70 metrów!
Teraz z pewnością jesteś gotowy do zakupu - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiatrówek !