MĘSKIE PREZENTY
Zamów dziś - dostawa już w poniedziałek!

Czym się różnią wiatrówki sprężynowe, na CO2, PCA, PCP

Czym się różnią wiatrówki sprężynowe, na CO2, PCA, PCP

Ze względu na zastosowany napęd wiatrówki dzielimy na sprężynowe, CO2, PCA oraz PCP. Z tego artykułu dowiesz się jakie są charakterystyczne cechy poszczególnych typów oraz czym się od siebie różnią.

Wiatrówki sprężynowe

Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienie wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) - nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek.

Podczas strzału oddawanego z wiatrówek sprężynowych strzelec odczuwa duży odrzut. Przy mocniejszych wiatrówkach, o mocy początkowej śrutu ponad 260 m/s, może to utrudnić wykonanie precyzyjnego strzału. Dla części użytkowników ta właściwość stanowi wadę, a dla części zaletę - zwiększa bowiem realizm strzelania.

Ze względu na zastosowany sposób naciągu wyróżniamy rodzaje wiatrówek:

Wiatrówki na CO2

Wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na około 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Podczas oddawania strzałów nie występuje zjawisko odrzutu, nie ma także potrzeby naciągania sprężyny.

Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin - można z niej strzelać bez przeładowania - poprzez szybkie naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka.

Napędzane CO2 wiatrówki mają często tak zwany system blow back - mechanizm odrzucania zamka do tyłu natychmiast po strzale. Nie wpływa on na precyzję strzałów, a dodaje realizmu i niekiedy zwiększa szybkostrzelność. Strzelanie z takich wiatrówek tylko nieznacznie różni się od oddawania strzałów z broni palnej!

Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych. Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc w porównaniu do wiatrówek PCP, które posiadają jednak wyższe ceny.

Niektóre modele wiatrówek CO2 umożliwiają wykorzystanie adaptera-przejściówki pozwalającej na wykorzystywanie dużych nabojów 88 g w miejsce małych 12 g.

>> zobacz naszą ofertę wiatrówek długich na CO2 oraz pistoletów na CO2

Wiatrówki PCA (Pre Charged Air)

Popularnie nazywane pompkami, ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni znajdującej się pod lufą. To nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych, czyli niskie koszty eksploatacji, z zaletami modeli na CO2 - brakiem odrzutu i dobrą celnością.

Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. W tego typu wiatrówkach można wpływać na moc oddawanego strzału przez ilość sprężonego powietrza. Gdy strzelamy z bliskiej odległości, czyli 10-15 metrów, i nie zależy nam na dużej przebijalności, możemy nabić zbiornik kilkoma ruchami. Przy większej odległości celne strzelanie wymaga większej liczby ruchów pompką.

Wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics)

Najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku, najczęściej znajdującym się pod lufą. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika.

Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości.

Ten typ wiatrówek wymaga stosowania celowników optycznych - mechaniczne przyrządy celownicze nie są do nich wystarczające. Z modeli PCP można trafić w środek monety pięciozłotowej nawet z odległości 70 metrów!

Wiatrówki karabinki PCA Zobacz wszystkie

Teraz z pewnością jesteś gotowy do zakupu - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiatrówek !

Zadzwoń i zamów:
71 347 47 49