Jak działa wiatrówka? - wyjaśniamy

W zależności od sposobu zasilania, możemy wyróżnić trzy główne rodzaje wiatrówek: sprężynowe, gazowe oraz PCP. Każdy z tych typów działa na innej zasadzie. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa wiatrówka sprężynowa łamana, pistolet na CO2 oraz wiatrówka karabin z napędem PCP. Opisujemy również budowę zewnętrzną i wewnętrzną obu typów wiatrówek.
Mechanizm i budowa wiatrówki sprężynowej łamanej
Wiatrówki sprężynowe łamane cieszą się dużą popularnością. Są to klasyczne modele, które można spotkać w wielu sklepach militarnych. Zasada działania wiatrówek tego typu polega głównie na wystrzeliwaniu śrutu dzięki sprężonemu powietrzu, które wytwarzane jest przez ruch tłoka. Zaletą wiatrówek sprężynowych łamanych jest to, że do ich zasilania nie potrzebują butli z gazem czy pompki. Są również mało awaryjne.
1. Zewnętrzna budowa wiatrówki sprężynowej łamanej
2. Wewnętrzna budowa wiatrówki sprężynowej łamanej
Poniżej przedstawiamy trzy etapy działania wiatrówek sprężynowych łamanych:
Mechanizm działania i budowa wiatrówki pistoletu CO2
Pistolety wiatrówkowe CO2 wyposażone są w napęd gazowy, który zasilany jest jednorazowymi nabojami zawierającymi sprężony dwutlenek węgla. Tego typu wiatrówki najlepiej sprawdzają się podczas strzelania na krótkich dystansach (do około 15 metrów).
1. Zewnętrzna budowa wiatrówki zasilanej CO2
2. Wewnętrzna budowa wiatrówki zasilanej CO2
Działanie mechanizmu wiatrówki pistolet zasilanej CO2:
Po ściągnięciu spustu zostaje uwolniony gaz, a następnie ma miejsce wystrzał. Jest to oczywiście uproszczony zarys funkcjonowania wiatrówek zasilanych CO2. W zależności od konkretnego modelu i producenta działanie może się nieco różnić. Warto wiedzieć, że w zależności od modelu mechanizm spustowy pracuje w trybach:
- Single Action (SA)
- Single/Double Action (SA/DA)
- Double Action Only (DAO)
Sprawdź w słowniczku strzeleckim, co oznaczają te pojęcia!
Jak działa wiatrówka karabin z napędem PCP?
Wiatrówki karabiny PCP to modele napędzane sprężonym powietrzem. Charakteryzują się świetnymi parametrami, takimi jak: wysoka prędkość, precyzja oraz trwałość. Pozbawione są odrzutu, co sprawia, że strzelanie z nich jest bardzo komfortowe.
Elementy zewnętrzne, z których zbudowana jest przykładowa wiatrówka PCP:

Budowa wewnętrzna i zasada działania wiatrówki PCP:
Odciągając 4-taktową dźwignię przeładowania, napina się mechanizm uderzeniowy spustu. W tym ruchu magazynek zostaje nastawiony na kolejną pozycję (komorę ze śrutem).
Ruchem powrotnym dźwigni przeładowania do lufy zostaje wprowadzony śrut z magazynka obrotowego. Następnie przesuwając dźwignię w dół cały system zostaje uszczelniony i wiatrówka jest gotowa do oddania strzału.
Po wciśnięciu spustu zostaje zwolniony mechanizm uderzeniowy napędzany przez sprężynę. Przy uderzeniu, mechanizm popycha trzpień zaworu spustowego, co umożliwia wyjście części powietrza przez port, a co za tym idzie oddanie strzału. Po wystrzale sprężyna zaworu powoduje powrót mechanizmu do pozycji wyjściowej i uszczelnienie wylotu powietrza ze zbiornika.
Oferta sprężynowych wiatrówek łamanych, pistoletów na CO2 oraz wiatrówek karabinków PCP w Militaria.pl
Dowiedziałeś się już, jak działa wiatrówka sprężynowa łamana, wiatrówka karabin z napędem PCP oraz pistolet na CO2. W Militaria.pl posiadamy wiatrówki sprężynowe łamane takich marek jak: Hatsan, Crosman oraz Weihrauch Sport. Cechują się one prostotą obsługi i niskimi kosztami eksploatacji, ponieważ do działania nie wymagają dodatkowych akcesoriów ani osobnego zasilania, np. gazowego. Większość z nich wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub lakierowanego drewna. Najczęściej są wyposażone w szynę montażową do mocowania optyki.
Proponujemy też wiatrówki pistolety na CO2, obejmujące wierne repliki prawdziwych pistoletów renomowanych firm, takich jak amerykański Sig Sauer. Sprawdź także wiatrówki karabiny PCP marek takich jak: Sig Sauer, Air Arms czy Reximex.