Jak działa wiatrówka karabin?
Jak działa wiatrówka karabin?
Z tego poradnika dowiesz się między innymi, jak zbudowana jest wiatrówka łamana oraz na jakiej zasadzie działa wiatrówka sprężynowa. Oprócz tego poznasz przydatne akcesoria, rodzaje śrutu, a także produkty służące do czyszczenia i konserwacji wiatrówek.
Jak zbudowana jest wiatrówka łamana?
Na zewnętrzną budowę wiatrówki łamanej składają się następujące elementy:
-
Luneta
-
Szczerbinka
-
Muszka
-
Lufa
-
Cylinder
-
Spust
-
Stopka kolby
-
Baka policzkowa
-
Łoże
Do elementów budowy wewnętrznej wiatrówki zaliczamy:
-
Tłok
-
Sprężynę
-
Zaczep tłoka
-
Lufę
-
Zaczep spustu
-
Punkt ładowania śrutu do lufy
Zobacz słowniczek strzelecki i części wiatrówki >>
Poznaj 3 etapy działania wiatrówki łamanej
1) Niezbyt silne uderzenie ręką w zakończenie lufy wywołuje jej „złamanie”. Sprężyna zostaje napięta poprzez ruch dźwigni przy pomocy lufy w kierunku łoża.
2) Mechanizm spustu jest przygotowany do strzału zaraz po zaczepieniu tłoka. Na tym etapie w przegrodzie lufy trzeba umieścić śrucinę. Kolejnym krokiem jest przesunięcie lufy do początkowej pozycji.
3) Wiatrówka jest gotowa do wystrzału. Gdy spust zostaje ściągnięty – zwalnia zaczep, który z kolei uwalnia zaczepiony tłok. Wskutek ruchu tłoka poruszającego się dzięki sprężynie, zostaje wytworzony słup powietrza. Śrucina zostaje wystrzelona z wiatrówki przez sprężone powietrze.
Akcesoria do wiatrówek łamanych
Dokładniejsze celowanie zarówno na dużych, jak i na mniejszych odległościach zapewnia luneta celownicza. Niezbędnym zestawem dla każdego posiadacza wiatrówki są również wyciory pozwalające na utrzymanie lufy w czystości. Dbanie o lufę zapewni celność i powtarzalność każdego strzału. Do bezpiecznego przechowywania wiatrówki oraz wygodnego jej transportowania niezastąpiony jest specjalny pokrowiec wykonany z wytrzymałego materiału nylonowego.
Śruty i zestawy startowe
Strzelecki zestaw startowy przyda Ci się, jeśli zechcesz przetestować różne rodzaje śrutu i wybrać swój ulubiony. Warto wiedzieć, że śruty o ostrym szpicu przeznaczone są do strzelania na odległość oraz przebijania celów. Śruty z płaskim zakończeniem natomiast idealnie sprawdzą się w strzelectwie tarczowym.
Smary i oliwy w sprayu czyli konserwacja wiatrówek
Regularne używanie wygodnych smarów i oliw w sprayu z pewnością pozytywnie wpłynie na żywotność wiatrówki. Nie zapominaj o czyszczeniu i konserwacji swojej wiatrówki.
Tarcze sportowe, spinnery i kulochwyty czyli do czego strzelać z wiatrówki
Z długiej wiatrówki możesz strzelać do spinnerów oraz specjalnych sportowych tarcz strzeleckich. Warto też zaopatrzyć się w kulochwyt wiatrówkowy z tarczami. Zapobiega on rykoszetowaniu pocisków oraz gromadzi śrut pomiędzy metalowymi ściankami kulochwytu, co ułatwia sprzątnięcie miejsca strzelania.