Pierwszy łuk bloczkowy został skonstruowany w 1966 roku przez amerykańskiego wynalazcę Hollessa Wilbura Allena. Na początku lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych miało miejsce zwiększone zainteresowanie polowaniami z użyciem łuku. Holless Wilbur Allen zaprojektował nową odmianę łuku, bazując na łukach refleksyjnych. Łuk bloczkowy używa systemu bloczków złożonych z odpowiednio nawiniętego kabla oraz krążków, w celu wspomagania napięcia cięciwy. Dzięki zastosowaniu systemu bloczków siła potrzebna do utrzymania cięciwy jest mniejsza przy jej pełnym naciągnięciu, co pozwala na dłuższe celowanie oraz dokładniejsze strzelanie. Łuki bloczkowe wykonywane są z nowoczesnych materiałów jak aluminium oraz kompozyty, dzięki czemu są odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne.
Gdy łuk bloczkowy jest naciągany, ramiona przyciągane są do siebie, a nie jak w przypadku tradycyjnych łuków w kierunku cięciwy. Umożliwia to tworzenie konstrukcji pionowych, które minimalizują drgania odczuwane przez łucznika po wypuszczeniu strzały.
W tej kategorii znajdują się łuki bloczkowe dla leworęcznych, wyprodukowane przez czołowych producentów. Łuk bloczkowy leworęczny został specjalnie przystosowany, aby zapewnić wygodę użytkowania osobom, które naciągają cięciwę lewą ręką. Konstrukcja łuków bloczkowych dla leworęcznych pozwala komfortowo uprawiać ten sport osobom z dominującą lewą ręką.