Chat with us, powered by LiveChat

Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro!

00 g 00 m 00 s

Łucznictwo dla początkujących - infografika

Łucznictwo dla początkujących - infografika

Rodzaje łuków

Łuk klasyczny

Jest to łuk o najprostszej budowie. Składa się z dwóch ramion, majdanu, rękojeści, dwóch zaczepów na cięciwę oraz z samej cięciwy. Ramiona oraz majdan są wykonane z jednej listwy - nie ma możliwości rozłożenia go na osobne części. Majdan jest częścią stałą i nie pracuje podczas strzelania. Natomiast ramiona podczas naciągania cięciwy ulegają chwilowemu odkształceniu.

Wybór łuku klasycznego jest świetnym rozwiązaniem w szczególności dla początkujących użytkowników, którzy chcą zapoznać się dokładnie z jego budową i działaniem. Nie ma on bowiem żadnych ułatwień, np. w postaci celownika. Jest to również świetny wybór dla miłośników tradycyjnych, klasycznych rozwiązań.

Łuk sportowy

Jest to bardziej złożona konstrukcja łuku klasycznego. Ramiona i majdan stanowią osobne elementy, które łączy się ze sobą za pomocą śrub mocujących. Podobnie jak klasyk ma on również zaczepy do zamocowania cięciwy na końcu każdego ramienia. Łuk sportowy jest dodatkowo wyposażony w podstawkę pod strzałę, która ułatwia utrzymanie strzały w odpowiedniej pozycji. Istnieje również możliwość doposażenia takiego modelu w specjalny celownik, który zwiększy celność na większych dystansach.

Specyficzna budowa łuku sportowego umożliwia szybki montaż/demontaż, co przekłada się na zdecydowanie większą swobodę podczas transportowania takiego sprzętu.

Łuk bloczkowy

To najbardziej złożona i rozwinięta technologicznie konstrukcja. Łuk taki składa się z dwóch ramion, które znajdują się w bardziej prostopadłej pozycji względem użytkownika. Dodatkowo na końcu każdego ramienia znajdują się bloczki, które po pełnym naciągnięciu zmniejszają jego siłę, co ułatwia utrzymanie go w takiej pozycji i dłuższe celowanie. Każdy łuk bloczkowy ma możliwość regulacji siły naciągu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dostosować ją do swojego stopnia zaawansowania.

Jak dobrać strzały do łuku?

Każdy łuk ma oznaczenie maksymalnej długości naciągu. Do prawidłowego strzelania wybieraj strzały o 2" dłuższe od tej wartości. Dla przykładu, jeśli łuk ma naciąg 28", wybierz strzały 30" - tak, jak zostało przedstawionego na powyższej infografice.

Jest kilka rodzajów strzał:

  • drewniane - najprostsze, najtańsze dostępne strzały, które idealnie nadają się łuków klasycznych i tych o niewielkiej sile naciągu. Mają niewielką wytrzymałość, są lekkie, świetnie nadają się do łucznictwa tradycyjnego i rekonstrukcji.

  • aluminiowe - można stosować je do każdego rodzaju łuku. Są stosunkowo wytrzymałe, niedrogie i świetnie sprawdzą się do strzelania rekreacyjnego. Jako cel warto wybrać papierowe tarcze i specjalne maty.

  • strzały z włókna szklanego - dobre do każdego łuku. Przeznaczone dla początkujących użytkowników, którzy chcą zdobywać lepsze wyniki w strzelaniu sportowym. Są cięższe niż poprzednie rodzaje, ale także wytrzymalsze.

  • strzały z włókna węglowego - najlepsze strzały dostępne na rynku. Przeznaczone głównie do strzelectwa sportowego i do różnych celów. Skorzystają z nich zarówno początkujący strzelcy, jak i doświadczeni łucznicy. Są cięższe, najwytrzymalsze, ale też droższe niż inne rodzaje.

Rodzaje grotów do strzał"

  • wykręcane - groty, które można wymieniać. Jest ich kilka rodzajów: ostre, tępe, myśliwskie itd. Idealnie sprawdzą się, jeśli masz dobrej jakości strzały, ale uprawiasz łucznictwo w różnych warunkach.

  • niewymienne - groty, które na stałe są zamocowane do strzały. Nie da się ich w żaden sposób wymienić. Występują głównie w podstawowych, tańszych strzałach, przeznaczonych do celów rekreacyjnych.

8 zasad bezpieczeństwa podczas strzelania z łuku

  • Zawsze szukaj bezpiecznej przestrzeni do strzelania

  • Miej ze sobą dopasowany strój łuczniczy

  • Noś buty z zakrytymi palcami

  • Jeśli masz długie włosy, zwiąż je przed strzelaniem

  • Używaj akcesoriów ochronnych

  • Upewnij się, że sprzęt jest sprawny

  • Nigdy nie strzelaj na sucho, czyli bez strzały

  • Celuj do tarczy tylko, jeśli chcesz oddać strzał

Dobór właściwego łuku

Aby dobrać idealny łuk, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki: płeć, wzrost, rozpiętość ramion i przede wszystkim - siłę. Inny łuk wybierzesz dla młodej, początkującej osoby, a inny dla dorosłego, silnego mężczyzny lub doświadczonej łuczniczki. Zerknij na zamieszczoną infografikę, a poniżej przedstawiamy, jak dobrać łuk dla początkującego strzelca.

  • dzieci, młodzież - siła naciągu nie powinna w tym przypadku oscylować w granicy 20 funtów. Dla najmłodszych niech to będzie nawet 10 funtów, a dla młodzieży maksymalnie 30 funtów. Najlepiej, jeśli masz możliwość sprawdzenia tego w sklepie stacjonarnym

  • kobiety i starsza młodzież - dla początkujących kobiet i nastolatków odpowiednia siła naciągu mieści się w granicach 20-40 funtów. Wartość ta powinna być niższa dla łuków klasycznych i większa dla łuku bloczkowego.

  • mężczyźni - dla dorosłego mężczyzny odpowiednia siła naciągu mieści się w przedziale 30-50 funtów. W przypadku łuków bloczkowych i bardziej doświadczonych użytkowników może to być nawet powyżej 50 funtów.

Akcesoria łucznicze

Przedstawiamy 8 akcesoriów łuczniczych, które ułatwią strzelanie, zwiększą bezpieczeństwo lub są niemalże niezbędne w strzelaniu z łuku:

  • ochraniacz przedramienia i ochraniacz na palce - potocznie zwany karwasz, to akcesorium, które ochroni Twoje przedramię przed otarciami cięciwy. Ochraniacz na palce zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Zapewnisz sobie dzięki temu pewniejszy chwyt i unikniesz niepotrzebnych ran lub obtarć.

  • spust do łuku - świetny przedmiot, który przydaje się zwłaszcza w łucznictwie sportowym. Strzelanie staje się dzięki niemu bardziej precyzyjne i z pewnością osiągniesz lepszą punktację.

  • celownik - stanowi świetne dopełnienie zestawu łuczniczego, zwłaszcza w modelach sportowych i bloczkowych, które mają zapewnić Ci lepsze wyniki. Dobry celownik pozwoli Ci strzelać celniej na większe odegłości.

  • tarcza lub mata łucznicza - tarcze to niezbędne akcesorium, które będzie Ci służyło za cel. Warto od razu wyposażyć się w większą ilość. Mata łucznicza natomiast pozwoli na sprawne zamocowanie tarczy i zatrzyma strzałę.

  • groty - jeśli masz strzały, które umożliwiają wymianę grotów, to wybranie kilku na testy z pewnością będzie dobrym pomysłem. Zobaczysz dzięki temu, które najlepiej sprawdzają się do Twoich zastosowań.

  • kołczan - niezbędny przedmiot, który ułatwi Ci przechowywanie, przenoszenie i dobywanie strzał.

  • środki do konserwacji - trudno sobie wyobrazić działający sprawnie łuk bez odpowiedniej konserwacji. Naniesienie wosku na cięciwę z pewnością zwiększy Twoje bezpieczeństwo oraz żywotność linki. Jeśli jesteś fanem tradycyjnego strzelania, to konserwacja drewna zagwarantuje, że będzie dobrze wyglądać nawet po kilku latach.