Dobry nóż o ładnej linii ostrza i solidnej, mosiężnej oprawie i estetycznie polerowanych, drewnianych okladzinach. I tylko blokada ostrza mogła by być solidniej wykonana.
Nóż składany, wzorowany na tradycyjnych nożach hiszpańskich navaja, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem. W przeszłości funkcjonowały jako narzędzia do codziennego użytku, dlatego dziś z powodzeniem mogą być określane jako noże typu EDC (everyday carry).
Głownia o profilu bowie z wyraźnie wznoszącym się czubkiem, została wykonana ze stali nierdzewnej 1.4116. Smukła, zakrzywiona rękojeść ma okładziny wykonane ze staminy, czyli kompozytu będącego połączeniem forniru z żywicami epoksydowymi (silnie sprasowane w wysokiej temperaturze). Rękojeść jest zakończona miedzianymi bolsterami z dwóch stron.
Ostrze blokowane jest za pomocą tzw. blokady baskijskiej, która stała się pierwowzorem dla dobrze znanej w nożach blokady typu back-lock. Bazuje ona na zazębieniu z wycięciem umiejscowionym w tylnej części głowni, co następuje po pełnym otwarciu ostrza. W celu odblokowania należy wykorzystać służącą do tego wystającą zawleczkę.
Dane techniczne
Stal: 1.4116
Długość ostrza: 125 mm
Grubość ostrza: 2 mm
Ostrze: gładkie
Rękojeść: czerwona stamina
Blokada: baskijska/backlock
Długość po złożeniu: 115 mm
Długość całkowita: 245 mm
Waga: 142 g
Producent: Joker, Hiszpania
Militaria.pl jest dystrybutorem marki Joker.
Joker to hiszpańska marka noży, założona w 1987 roku w Albacete - mieście z głębokimi tradycjami rzemieślniczymi w produkcji noży. Łączy rzemiosło z nowoczesnymi technologiami, tworząc ręcznie noże bushcraftowe, survivalowe, myśliwskie, taktyczne oraz składane (navajas) z użyciem materiałów takich jak stal Sandvik 14C28N, Micarta czy poroże jelenia. Popularne modele to Artica, Ranchera, a także nowości zaprezentowane podczas IWA 2025 - między innymi Oso TS1 oraz imponujące Bowie 9.45″ z rękojeścią z poroża jelenia i ostrzem z Bohler N695. Marka oferuje jedną z najszerszych gam noży w Europie, a jej wyroby cieszą się uznaniem zarówno użytkowników outdoorowych, jak i kolekcjonerów.
| Typ noża | Składany |
|---|---|
| Styl | Ogólnoużytkowy |
| Długość głowni | 125 mm |
| Grubość głowni | 2 mm |
| Profil głowni | Bowie |
| Rodzaj ostrza | Gładkie |
| Odporność na stępienie | Średnia |
| Odporność na korozję | Bardzo dobra |
| Typ blokady | Baskijska/Back Lock |
| Długość całkowita | 245 mm |
| Stal ostrza | 1.4116 |
| Sposób otwierania | Inne |
| Materiał rękojeści | Laminat drewniany |
| Klips do noszenia | Nie |
| Kabura w komplecie | Nie |
| Waga | 142 g |
| EAN | 8436023201544 |
| Kod producenta | NR00 |
| Producent | Joker |
| EAN |
Opinie ze zdjęciami
Podsumowanie opinii
Liczba opinii: 3
-
-
Piękny nóż, bardziej kolekcjonerski, polecam.
-
Nóż przepiękny, kolekcjonerski. Niestety mój egzemplarz okazał się felerny: ciężko się rozkładał i coś nie tak było z blokadą, więc go z ciężkim sercem zwróciłem (bezproblemowo, obsługa w sklepie stacjonarnym bez zarzutu).
Brak opinii