Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro!

Jak skorzystać z TAX FREE?

Czym jest i jak działa TAX FREE?

TAX FREE to system zwrotu podatku VAT osobom, które nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE.
Dotyczy tylko zamówień online (również zamówień z darmowym odbiorem w sklepie stacjonarnym) na kwotę minimum 200 zł brutto.

Co zrobić, aby otrzymać zwrot podatku?

 1. Złóż zamówienie w naszym sklepie.
 2. Po zakupie skontaktuj się z nami mailowo zapytania@militaria.pl lub kontaktua@militaria.pl (możesz pisać po ukraińsku) i podaj w treści maila:
  1. nr zamówienia, którego ma dotyczyć TAX FREE;
  2. Twoje dane paszportowe, jeśli będziesz przekraczać granicę z zakupionym towarem:
   • imię i nazwisko pisane alfabetem łacińskim,
   • datę urodzenia,
   • nr i serię paszportu oraz kraj wydania;
  3. informację jak chcesz otrzymać zwrot podatku:
   • gotówkowo – odbierzesz pieniądze osobiście w jednym z naszych salonów,
   • bezgotówkowo – podaj nr konta, na który przelejemy Ci zwrot pieniędzy.

Jak TAX FREE funkcjonuje w praktyce?

 1. Dokonujesz zakupu towaru w naszym sklepie internetowym
 2. Wysyłasz do nas wiadomość z danymi.
 3. Otrzymujesz od nas dokument TAX FREE w formie elektronicznej w ciągu 1-2 dni.
 4. Twoje zgłoszenie TAX FREE trafia do bazy elektronicznej na granicę.
 5. Przed przekroczeniem granicy:
  • towar nie może być rozpakowany – musi być w oryginalnym opakowaniu;
  • przygotuj dokument TAX FREE w formie elektronicznej (na urządzeniu mobilnym) lub jego wydruk;
  • jeśli nie posiadasz wszystkich towarów ujętych w dokumencie TAX FREE - zgłoś to na granicy!
 1. Podczas wywożenia towaru z kraju jesteś zobowiązany:
  • okazać funkcjonariuszowi polskiej Służby Celno-Skarbowej dokumenty TAX FREE (na urządzeniu lub wydrukowane dla uzyskania potwierdzenia wywozu);
  • na żądanie okazać wywożony towar.
 1. Z systemu TAX FREE zostanie wygenerowane elektroniczne potwierdzenie wywozu, na żądanie otrzymasz pieczęć POLSKA-CŁO na Twoim wydrukowanym egzemplarzu dokumentu.

WAŻNE:

Wywóz zakupionego towaru musi być dokonany nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym odbyła się sprzedaż. Przykład: towar kupiony 20 lipca może zostać wywieziony najpóźniej 31. października. 

Jak i kiedy otrzymasz zwrot?

 • Zwrot bezgotówkowy: Zwrot podatku otrzymasz na konto po potwierdzeniu w systemie TAX FREE, że towar opuścił terytorium RP
 • Zwrot gotówkowy: Otrzymasz osobiście w sklepie stacjonarnym po potwierdzeniu wywozu towaru w systemie TAX FREE od Straży granicznej. 

Zwrot możliwy jest w przypadku realizacji formularza TAX FREE nie później niż do 10 miesięcy, które następują po tym, w którym dokonano dostawy towaru. 

 Ważne! Przyniesienie ze sobą poniższego dokumentu podpisanego/opieczętowanego przez organ celny, przyspieszy weryfikację i wypłatę.

Przydatna może się okazać ulotka ze strony rządowej TAX_FREE_ulotka_internet.pdf (granica.gov.pl) dostępna w kilku językach (w tym ukraiński i rosyjski).

Czy TAX FREE obejmuje wszystkie towary? 

WAŻNE! Jeżeli dokonujesz zakupu towarów w jakiś sposób reglamentowanych na terytorium Ukrainy, takich jak termowizory, celowniki optyczne lub noże wojskowe polecamy nie korzystać z procedury TAX FREE.

Link do towarów podwójnego przeznaczenia w języku ukraińskim:

 1. https://poland.mfa.gov.ua/news/26464-uvaga-rozjasnennya-ta-rekomendaciji-shhodo-vezennya-tovariv-vojennogopodvijnogo-priznachennya-v-ukrajinu
 2. https://www.kmu.gov.ua/npas/95215884
 3. http://www.ntc.kiev.ua/download/ediniy_spisok/spisok_verstka_19_11_2015.pdf

W jaki sposób uzyskam na granicy potwierdzenie wywozu towarów, gdy będę miał dokument TAX FREE tylko w formie elektronicznej? 

Jeżeli towary zakupione w Polsce wywieziesz z terytorium Unii Europejskiej przez polskie przejście graniczne, to sprzedawca elektronicznie – w systemie TAX FREE – otrzyma informację o potwierdzeniu przez polskie służby celne wywozu tych towarów. 

Potwierdzenie wywozu na wydruku dokumentu elektronicznego TAX FREE będzie dokonywane przez urząd celno-skarbowy na żądanie podróżnego pieczęcią „Polska-Cło". Potwierdzenie na wydruku dokumentu elektronicznego TAX FREE, bez elektronicznego potwierdzenia w systemie TAX FREE nie będzie uprawniało podróżnego do otrzymania zwrotu podatku.

Czy w przypadku, gdy mam otrzymać zwrot VAT w formie bezgotówkowej np. zwrot podatku na rachunek bankowy lub na kartę płatniczą, muszę osobiście dostarczyć dokument TAX FREE z potwierdzeniem wywozu towarów z terytorium Unii Europejskiej?

Jeżeli zakupiony towar wywieziesz z terytorium Unii Europejskiej przez polskie przejście graniczne, to my otrzymamy elektroniczne potwierdzenie, że towary zostały wywiezione, i na tej podstawie zwrócimy Ci podatek w formie, jaką wybrałeś w momencie zakupu towarów i wystawiania dokumentu TAX FREE, czyli na twój numer rachunku bankowego, który podałeś sprzedawcy lub na twoją kartę płatniczą, której numer podałeś sprzedawcy. W takim przypadku nie musisz osobiście dostarczać dokumentu TAX FREE z potwierdzeniem wywozu towarów. Wszystko odbywa się elektronicznie, a wybór bezgotówkowej formy zwrotu VAT dodatkowo skraca czas, w którym otrzymasz zwrot podatku.

Sprawdź pozostałe pytania w sekcji Metody płatności

Nadal masz wątpliwości?

Skorzystaj z telefonu lub wyślij nam wiadomość

+48 71 347 47 00
zapytania@militaria.pl
Czat