Długo zastanawiałem się jaki nóż wybrać dla siebie do kolekcji. W końcu po poszukiwaniach (filmy - stanie na wbitym nożu w ścięte, martwe drzewo i opinie, w tym historia powstania) padł wybór na fiński nóż Peltonen Knives M95 Ranger Puukko TPE Leather - Black wyprodukowany wg. projektu Pana Juha Pekka Peltonen. Spełnia moje wymagania, w tym posiada ostrz pokryte całkowicie powłoką PTFE. Mam go przeznaczonego na trudne czasy.
Nóż ze stałą głownią o konstrukcji Hidden Tang. Klinga o profilu Drop-Point została wykonana ze stali węglowej 80CrV2. Ostrze zostało wyprowadzone szlifem skandynawskim i pokryte powłoką PTFE, która zabezpiecza przed korozją i nadaje efekt matu. Za projekt noża odpowiada Juha Pekka Peltonen.
Rękojeść oraz pochwa wykonane są z elastomeru termoplastycznego TPV. Rękojeść została pokryta antypoślizgową fakturą, co zapewnia lepszy chwyt. Skórzana pochwa została wyposażona w system EasyLock pozwalający na przenoszenie noża w dowolnej pozycji bez obaw, że samoistnie wypadnie. Gumowe koło umieszczone na wejściu/wyjściu noża z pochwy nadaje trajektorię, po której nóż jest wsuwany i wysuwany i w ten sposób blokowany na sztywno w pochwie. By ułatwić wyciąganie noża na pochwie umieszczono podpórkę na kciuk.
Dane techniczne
Kolor: Black
Długość głowni: 146 mm
Grubość głowni: 4,25 mm
Stal: 80CrV2
Rękojeść: TPV
Długość całkowita: 273 mm
Waga: 198 g
Producent: Peltonen Knives, Finlandia
| Typ noża | Z głownią stałą |
|---|---|
| Styl | Survival-outdoor |
| Długość głowni | 146 mm |
| Grubość głowni | 4,25 mm |
| Profil głowni | Drop-point |
| Rodzaj ostrza | Gładkie |
| Odporność na stępienie | Dobra |
| Odporność na korozję | Niska |
| Typ blokady | Ostrze stałe |
| Długość całkowita | 273 mm |
| Stal ostrza | 80CrV2 |
| Sposób otwierania | Ostrze stałe |
| Materiał rękojeści | Tworzywo sztuczne |
| Kabura w komplecie | Tak |
| Waga | 198 g |
| EAN | 6429810840011 |
| Kod producenta | FJP001 |
| Producent | Peltonen Knives |
| EAN |
Opinie ze zdjęciami
Podsumowanie opinii
Liczba opinii: 4
-
-
Bez dwóch zdań najlepszy nóż typu masówka i to w niskiej cenie jaki mi się trafił a było już ich sporo. Znosi znacznie więcej niż konkurencja i nawet niż ja się spodziewałem a oczekiwania miałem duże.
-
Bardzo długo czekałem aż ten nóż pojawi się w ofercie militaria. Teraz gdy wreszcie już tu jest to muszę przyznać że jest to mój ulubiony nóż terenowy. Można go nazwać survivalowym, wytrzyma wszystko.
-
Klasyka skandynawskiego noża w teren. Wygodny, dobra stal i niezawodna konstrukcja. Pozwoli na szeroki zakres prac od obróbki drewna po przygotowanie posiłku. Polecam.
Brak opinii