Dobrze wykonany. Irytuje tylko blaszka od blokady.
Nóż składany, wzorowany na tradycyjnych nożach hiszpańskich navaja, które wyróżniają się charakterystycznym kształtem. W przeszłości funkcjonowały jako narzędzia do codziennego użytku, dlatego dziś z powodzeniem mogą być określane jako noże typu EDC (everyday carry).
Głownia o profilu bowie z wyraźnie wznoszącym się czubkiem, została wykonana ze stali nierdzewnej. Smukła, zakrzywiona rękojeść ma okładziny wykonane z czerwonej staminy, czyli kompozytu będącego połączeniem forniru z żywicami epoksydowymi (silnie sprasowane w wysokiej temperaturze). Rękojeść jest zakończona aluminiowymi bolsterami z dwóch stron.
Ostrze blokowane jest za pomocą tzw. blokady baskijskiej, która stała się pierwowzorem dla dobrze znanej w nożach blokady typu back-lock. Bazuje ona na zazębieniu z wycięciem umiejscowionym w tylnej części głowni, co następuje po pełnym otwarciu ostrza. W celu odblokowania należy wykorzystać służącą do tego wystającą zawleczkę.
Dane techniczne
Stal: nierdzewna
Długość ostrza: 100 mm
Grubość ostrza: 1,7 mm
Ostrze: gładkie
Rękojeść: czerwona stamina
Blokada: baskijska/backlock
Długość całkowita: 200 mm
Waga: 68 g
Producent: Joker, Hiszpania
Militaria.pl jest dystrybutorem marki Joker.
Joker to hiszpańska marka noży, założona w 1987 roku w Albacete - mieście z głębokimi tradycjami rzemieślniczymi w produkcji noży. Łączy rzemiosło z nowoczesnymi technologiami, tworząc ręcznie noże bushcraftowe, survivalowe, myśliwskie, taktyczne oraz składane (navajas) z użyciem materiałów takich jak stal Sandvik 14C28N, Micarta czy poroże jelenia. Popularne modele to Artica, Ranchera, a także nowości zaprezentowane podczas IWA 2025 - między innymi Oso TS1 oraz imponujące Bowie 9.45″ z rękojeścią z poroża jelenia i ostrzem z Bohler N695. Marka oferuje jedną z najszerszych gam noży w Europie, a jej wyroby cieszą się uznaniem zarówno użytkowników outdoorowych, jak i kolekcjonerów.
| Typ noża | Składany |
|---|---|
| Styl | Ogólnoużytkowy |
| Długość głowni | 100 mm |
| Grubość głowni | 1.7 mm |
| Profil głowni | Bowie |
| Rodzaj ostrza | Gładkie |
| Odporność na stępienie | Niska |
| Odporność na korozję | Bardzo dobra |
| Typ blokady | Baskijska/Back Lock |
| Długość całkowita | 200 mm |
| Stal ostrza | Nierdzewna |
| Sposób otwierania | Inne |
| Materiał rękojeści | Laminat drewniany |
| Klips do noszenia | Nie |
| Kabura w komplecie | Nie |
| Waga | 68 g |
| EAN | 8436023202909 |
| Kod producenta | JKR144 |
| Producent | Joker |
| EAN |
Opinie ze zdjęciami
Podsumowanie opinii
Liczba opinii: 3
-
-
Ciekawy stylistycznie nóż dla osób ceniących oryginalny wygląd. Ostry, z rzadko spotykaną blokadą, ciepły w dotyku. Męski gadżet. Polecam
-
Bardzo ciekawy nóż w rozsądnej scenie. Polecam
Brak opinii