Dla każdego fana militariów doskonałym pomysłem będzie uzupełnienie swojej szafy o kurtki w kamuflażu. W wojsku kurtka z dobrze dobranym kamuflażem była dla żołnierzy świetnym zabezpieczeniem termicznym przy niesprzyjających warunkach, zapewniając przy okazji bycie niezauważonym. Dodatkowo dbano, aby takie kurtki posiadały dobrą wytrzymałość mechaniczną, nie ograniczając przy tym ruchów. Razem z rozwojem technologii, kurtki wyposażano w membrany o dobrej oddychalności, zapewniając przy tym świetną odporność na przemakanie. Adaptując takie cechy odzieży, na rynku cywilnym również pojawiły się popularne kurtki moro. Obecnie taki rodzaj kurtek często wybierany jest zarówno przez myśliwych, grzybiarzy, wędkarzy, jak i fanów szeroko pojętych militariów.
Jednym z najpopularniejszych kamuflaży jest polski wzór WZ.93, który z łatwością dostaniemy od rodzimych producentów, takich jak Helikon czy Texar. Popularna „Pantera” była obowiązującym wzorem kamuflażu w Siłach Zbrojnych RP od 1993 r. do 2010 r., jednak w dalszym ciągu jest to wzór użytkowany przez rezerwistów, żołnierzy służby zasadniczej i przygotowawczej. Obecnie najpopularniejsze są kurtki, które będą posiadały bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, jednak często mogą być dosyć ciężkie poprzez swój bardzo gęsty splot materiału lub bardzo popularne dziś kurtki techniczne określane jako softshelle. Taki rodzaj kurtek technicznych, mimo niewielkiej grubości, oferuje bardzo dobre właściwości termiczne. Popularnie określanymi kurtkami moro może być tak naprawdę każda kurtka w kamuflażu, jednak określenie moro jest dużo bardziej ogólne, bez odniesienia do jakiegokolwiek konkretnego wzoru. Dostępnymi w ofercie i bardzo popularnymi wzorami kamuflażu jest amerykański US Woodland (popularnie określany mianem woodlandu), niemiecki flecktarn oraz różne wariacje bazujące na amerykańskim Camogromie. Chcąc zapewnić jak najbardziej zbliżone produkty do wojskowych standardów, oprócz zwykłych kurtek moro wykonanych z poliestru, bawełny czy nylonu, możemy spotkać modele wykonane w technologii RipStop. Jest on sposobem wzmacniania tkanin poprzez dodawanie w regularnych odstępach włókien z mocniejszego materiału, co nadaje mu charakterystyczną strukturę regularnej kratki.
Kolejnymi patentami na podniesienie funkcjonalności kurtek w kamuflażu jest stosowanie membran, które w zależności od producenta mają inne właściwości oraz nazwy. Przykładowo grecka firma Pentagon swoją membranę StormTex™ określa oddychalnością na poziomie 5000 g/m², a nieprzepuszczalność wody na poziomie 5000 mm słupa wody/m². Przed zakupem warto porównać oferowane modele i właściwości ich membran. Dodatkowym zabezpieczeniem materiału przed wodą, jakie często oferują kurtki w kamuflażu, jest naniesiona na materiał powłoka teflonowa, która zabezpieczy materiał przed lekkim deszczem oraz zabrudzeniami. Poszukując kurtki wojskowej, spotkamy wiele modeli, będących replikami swoich pierwowzorów wywodzących się z armii. Ciekawą propozycją będzie model M65, który wzorowany jest na oryginalnym kroju kurtek wykorzystywanych przez armię USA podczas wojny w Wietnamie. Składają się one w 50% z nylonu oraz 50% z bawełny, a ich bardzo gęsty splot nadaje kurtce wyjątkową wytrzymałość na przetarcia. Poszukując kurtki moro, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Militaria.pl, w której posiadamy szeroką gamę dostępnych modeli w zróżnicowanych kamuflażach. W zależności od oczekiwań każdy znajdzie model odpowiadający jego wymaganiom.