Plecak ewakuacyjny (inaczej zwany ucieczkowym) to odpowiednio spakowany plecak lub torba, która powinna zapewnić nam przetrwanie w czasie awaryjnej sytuacji, przez co najmniej 3 dni (72 godziny). Plecak ucieczkowy powinien pomieścić podstawowe przedmioty, takie jak: jedzenie, woda, odzież, środki higieny osobistej, medykamenty oraz narzędzia do przetrwania. Osoba posiadająca dobrze wyposażony plecak ewakuacyjny powinna być samowystarczalna w ciężkich chwilach. Plecak ten idealnie sprawdza się również na różnego rodzaju wędrówkach oraz wycieczkach turystyczno-survivalowych.
Plecak ucieczkowy ma bardzo wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzą się w sytuacji awaryjnej i nie tylko. Plecak ten jest skonstruowany tak, aby po rozłożeniu mógł służyć np. jako mata do spania. Poza tym, plecaki ewakuacyjne posiadają specjalne uchwyty umiejscowione na szczycie, dole oraz po obu stronach plecaka. Pozwala to na jego wygodne przenoszenie. Plecaki ewakuacyjne są przeznaczone do korzystania w trudnych warunkach i ekstremalnych sytuacjach. Właśnie dlatego najczęściej wykonywane są w 100% z wodoodpornego nylonu. Jest to bardzo ważne, ponieważ mamy pewność, że potrzebny nam ekwipunek nie zostanie uszkodzony przez deszcz. W plecakach ewakuacyjnych zadbano również komfort podczas przemieszczania się. Za wygodę w noszeniu odpowiada specjalnie przystosowany system nośny. Jest on wyposażony w profilowane szelki oraz pas piersiowy. Zapewniona jest również odpowiednia sztywność i wentylacja pleców.
W plecaku ewakuacyjnym zazwyczaj znajduje się jedna duża komora wyposażona w kilka siatkowanych kieszeni. Mogą być zamykane zarówno na zamek, jak i na rzep. Takie zróżnicowanie pozwoli na lepsze przechowywanie różnego rodzaju potrzebnych rzeczy. Wnętrze plecaków ucieczkowych zwykle wyposaża się także w taśmy z systemem troczenia. Taśmy te mogą być pomocne, gdy potrzebujemy dołączyć do naszego plecaka więcej wyposażenia. Po bokach, jak i z przodu plecaka zazwyczaj znajdują się dodatkowe kieszenie. Warto też wybrać model z płaskimi kieszeniami na froncie plecaka, ponieważ świetnie nadają się na przechowywanie mniejszych akcesoriów (na przykład scyzoryka). Natomiast większe kieszenie znajdujące się po bokach są idealnym miejscem na przechowywanie butelek i termosów.
Plecak ucieczkowy (BOB – bug out bag) najlepiej przygotować przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej, aby być gotowym do ewakuacji z miejsca zamieszkania w około 15 minut. Co powinniśmy w nim przechowywać, aby ewentualne dopakowanie nie zajęło nam dużo czasu? Warto umieścić w nim ciepłe ubrania (na przykład polar lub bieliznę termoaktywną), latarkę (dobrze upewniać się co jakiś czas czy jest naładowana), żywność długoterminową (jak suszona wołowina, żywność liofilizowania albo wojskowe racje żywnościowe) oraz środki do uzdatniania wody i powerbank. Warto także zaopatrzyć się w środki do ochrony i samoobrony, jak broń hukowa, gaz pieprzowy, pałka teleskopowa. Przydatne będzie także przechowywanie w określonym miejscu przedmiotów, które w sytuacji krytycznej będą Ci potrzebne, a które nosisz ze sobą na co dzień - dokumenty, telefon, klucze. Pamiętaj, aby nie przepakować swojego plecaka ucieczkowego, spakuj jedynie naprawdę niezbędne rzeczy. Duże obciążenie będzie Cię spowalniać i ograniczać Twoją możliwość, a podczas zagrożenia te możliwości mogą być kluczowe, aby przetrwać.