Zamów dziś z gwarancją dostawy na jutro |

00 g 00 m 00 s

Poradnik kryzysowy od polskiego rządu — przygotuj się na sytuacje awaryjne

Poradnik kryzysowy od polskiego rządu — przygotuj się na sytuacje awaryjne

W pierwszej połowie 2025 r. polski rząd zdecydował się opracować specjalny przewodnik kryzysowy i rozesłać jego fizyczną wersję do wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Tym samym podążamy za innymi krajami Europy, które posiadają już podobne poradniki lub są w trakcie ich tworzenia.

W tym artykule przedstawimy kluczowe założenia rządowego poradnika kryzysowego. Zgodnie z naszym hasłem "Bądź gotowy. Zawsze!" wyjaśnimy również, dlaczego ważne jest, aby przygotować się na sytuacje awaryjne z wyprzedzeniem i jak to zrobić.

Poradnik kryzysowy — wszystko, co warto wiedzieć

W ostatnich latach Europa stanęła w obliczu licznych kryzysów, w tym: pandemii COVID-19, konfliktów zbrojnych na naszym kontynencie, powodzi, zagrożeń energetycznych i cyberataków. W związku z tym polski rząd podjął decyzję o konieczności opracowania specjalnego poradnika bezpieczeństwa dla obywateli. Poradnik ten ma na celu przede wszystkim przygotowanie jego czytelników do sytuacji kryzysowych, aby w obliczu zagrożenia byli gotowi do działania i zachowali spokój. Warto przypomnieć, że w 2022 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) opublikowało internetowy poradnik „Bądź Gotowy", który można było pobrać w wersji cyfrowej. Jednak nowy poradnik kryzysowy różni się od tej inicjatywy. Jakie są różnice?

Poradnik kryzysowy jest opracowywany przez ekspertów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz przy współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Polski przewodnik przetrwania wzoruje się na 23 podobnych publikacjach wydanych w różnych częściach Europy i świata, w tym we Francji i Finlandii. Jedną z głównych inspiracji dla polskiego poradnika jest m.in. szwedzki przewodnik, w którym rząd przekazał obywatelom praktyczne wskazówki, mówiące np. o przygotowywaniu zapasów na wypadek kilkudniowej przerwy w dostawie prądu, czyli tzw. blackoutu. Więcej na temat Blackoutu przeczytasz w naszym innym artykule: Blackout - co to jest, ile trwa i jak się do niego przygotować?

Polski poradnik kryzysowy będzie dostosowany do potrzeb wszystkich mieszkańców kraju, dlatego zostanie opublikowany online w różnych językach, w tym ukraińskim, a także w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych. Planowana jest także publikacja wersji skierowanej do dzieci.

Jakie informacje będzie zawierał poradnik kryzysowy?

Broszura ma na celu kompleksowe przygotowanie obywateli na różnorodne zagrożenia, wykraczające poza kwestie związane z wojną. Zawierać będzie praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z klęskami żywiołowymi, takimi jak powódź czy pożar, a także z sytuacjami kryzysowymi związanymi z brakiem dostępu do prądu czy awariami technologicznymi. Dokument będzie obejmować m.in. informacje na temat:

  • radzenia sobie z kilkudniową przerwą w dostawie prądu,
  • gromadzenia zapasów niezbędnych do przetrwania w domu przez trzy dni,
  • udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
  • zabezpieczania domu przed pożarem,
  • dbania o bezpieczeństwo zwierząt domowych,
  • zmiany w sygnalizacji alarmowej.

Dlaczego warto przygotować się na sytuacje kryzysowe?

Wcześniejsze przygotowanie się na sytuacje kryzysowe jest bardzo rozsądne, ponieważ pomaga zachować spokój i bezpieczeństwo podczas nieprzewidzianych zdarzeń. W sytuacjach kryzysowych, gdy zwykłe mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa zostają zakłócone, to właśnie wcześniejsze przygotowanie pozwala na szybszą i bardziej przemyślaną reakcję. Posiadanie odpowiednich zapasów (żywności, wody, leków, produktów higienicznych) lub planu awaryjnego umożliwia przetrwanie w trudnych warunkach, gdy dostęp do podstawowych zasobów może być ograniczony lub niemożliwy.

Bez odpowiedniego przygotowania stres i niepokój mogą całkowicie zdezorganizować nasze myślenie i doprowadzić do pochopnych decyzji i niepotrzebnych komplikacji. Z kolei osoby, które przygotowały się na takie sytuacje, potrafią podejść do kryzysu z większym spokojem, podejmować racjonalne decyzje i skutecznie reagować, co znacznie zmniejsza ryzyko negatywnych konsekwencji zarówno dla nich samych, jak i ich bliskich.

Bądź gotowy - jak przygotować się na sytuacje kryzysowe?

Nie czekaj na kryzys i rozpocznij przygotowania już teraz. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sytuacji kryzysowej, warto podjąć następujące kroki:

  • Przygotuj plan awaryjny — sporządź plan na wypadek konieczności opuszczenia domu, uwzględniając przy tym najbliższe schrony i sposób komunikacji z rodziną. Stwórz odpowiedni plan działania i listę potrzebnych rzeczy. Wypisz posiadane zasoby i umiejętności swoje lub całej grupy.
  • Zaopatrz się w plecak ewakuacyjny — skompletuj plecak zawierający niezbędne rzeczy, takie jak: dokumenty, woda, żywność, apteczka pierwszej pomocy, latarka, ubrania na zmianę, produkty higieniczne i inne niezbędne przedmioty. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Plecak ewakuacyjny preppersa - jak go spakować?
Plecak ewakuacyjny-infografika
Infografika przedstawia listę wyposażenia plecaka ewakuacyjnego — oczywiście każdy może dodać do niego własne dodatkowe elementy
  • Zgromadź zapasy — ważne jest, aby w domu przygotować zapasy żywności długoterminowej, wody, leków, środków higienicznych oraz innych niezbędnych artykułów na co najmniej 72 godziny. Obejrzyj filmik, w którym preppers Sławomir Nizner opowiada, dlaczego i jakie zapasy warto gromadzić:
  • Zakup alternatywne źródła światła i prądu — brak dostępu do elektryczności jest jednym z najpowszechniejszych problemów w sytuacjach awaryjnych. Warto zaopatrzyć się wcześniej w latarkę czołową lub ręczną z zapasem baterii oraz powerbank do zasilania najważniejszych urządzeń. Warto też zainwestować w stację zasilania.
  • Szkolenie z pierwszej pomocy — zdobądź umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które mogą okazać się kluczowe w razie wypadku lub zagrożenia zdrowia.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się też na budowę i wyposażenie przydomowych schronień. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym podpowiadamy, jak wyposażyć przydomowy schron.

Lista kontrolna na wypadek kryzysu - bądź gotowy

Poniżej przedstawiamy checklistę przedmiotów, które warto przechowywać w domu na wypadek sytuacji kryzysowych:

BĄDŹ GOTOWY. ZAWSZE! - LISTA KONTROLNA

1. Żywność i woda

  • Woda pitna (ok. 14 litrów na osobę)
  • Żywność długoterminowa (konserwy, racje wojskowe, liofilizaty)

2. Odzież i nocleg

  • Ciepła odzież (skarpetki, czapki, rękawiczki, szaliki)
  • Koce, maty turystyczne, śpiwory

3. Źródła światła i energii

  • Latarka ręczna lub czołówka (baterie, korbka, ogniwa słoneczne)
  • Radio na baterie, korbkę lub ogniwa słoneczne
  • Zapasowe baterie
  • Akumulatory i banki energii (np. stacja zasilania)

4. Ogrzewanie i gotowanie

  • Kuchenka gazowa, naftowa lub polowa + paliwo
  • Alternatywne źródło ogrzewania (np. grzejnik gazowy lub olejowy)
  • Świeczki, zapałki, zapalniczki, gaśnica

5. Higiena i zdrowie

  • Produkty higieniczne (papier toaletowy, chusteczki, środki dla kobiet)
  • Apteczka podręczna, zestaw pierwszej pomocy
  • Zapas leków (regularnie przyjmowane + podstawowe jak paracetamol, ibuprofen)

6. Dokumenty i finanse

  • Ważne numery telefonów spisane na papierze
  • Gotówka w różnych nominałach (przynajmniej na tydzień)

7. Inne niezbędne rzeczy

  • Woreczki foliowe, worki na śmieci
  • Wiadro z pokrywą
  • Jedzenie i woda dla zwierząt domowych

Oferta akcesoriów i sprzętu na czas kryzysu i wojny w Militaria.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą akcesoriów i sprzętu na czas kryzysu – oferujemy m.in.: plecaki ewakuacyjne, sprzęt do radiokomunikacji, podręczne narzędzia, zasilanie awaryjne i żywność długoterminową. Wszystko to znajdziesz na naszej dedykowanej stronie Bądź gotowy, gdzie znajdziesz produkty, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i przygotowanie na każdą ewentualność. Nie czekaj, zadbaj o swoje bezpieczeństwo już teraz.

Udostępnij: