Lornetki 10x
No creation
No creation
- Popularność
- Największa obniżka
- Cena (Od najniższej)
- Cena (Od najwyższej)
- Data wprowadzenia (Od najnowszego)
- Data wprowadzenia (Od najstarszego)
- Ocena (Od najwyższej)
- Ocena (Od najniższej)
- Ocena (Od najczęściej ocenianych)
- Ocena (Od najrzadziej ocenianych)
- Blackfire 3 produkty
- Bushnell 35 produkty
- Carson 4 produkty
- Celestron 9 produkty
- Delta Optical 17 produkty
- Fujinon 1 produkt
- Hawke 4 produkty
- Levenhuk 12 produkty
- MFH 4 produkty
- Mil-Tec 6 produkty
- Opticon 1 produkt
- Silva 1 produkt
- Simmons 3 produkty
- Steiner Optik 7 produkty
- Tasco 5 produkty
- Vector Optics 2 produkty
- Vortex 6 produkty
- Producent Bushnell Usuń ten element
- Szkła optyczne bK7 Usuń ten element
- Układ Porro Usuń ten element
- Powłoka antyrefleksyjna Fully Coated (FC) Usuń ten element
2 produkty
2 produkty
Jednym z najbardziej uniwersalnych modeli lornetek, są modele, które posiadają 10-krotne powiększenie. Zastosowanie takiego przybliżenia pozwoli nam na dokładną obserwację nawet na dłuższych dystansach - nadal zachowując stabilny obraz. Lornetki o takim przybliżeniu nie będą wymagać statywu ani podparcia, aby oglądany obraz był pozbawiony drgań. Dobrym zobrazowaniem możliwości takiego przybliżenia jest wyrażenie tego w następujący sposób: obserwując obiekty na odległości 1000 metrów, uzyskamy widoczność około 100-metrowego terenu. W zależności od konkretnego modelu lornetki może się to wahać w granicach 95-110 metrów. Będzie to zależało od budowy i profilu szkieł konkretnych modeli lornetek. Jeśli chodzi o specyfikę szkieł, najpopularniejsze są dwa standardy: BK7 oraz BaK4. Przed wyborem warto skorzystać z naszego poradnika jak wybrać lornetkę?
Pierwszy z nich, czyli BK7 znajdziemy w modelach przystępniejszych cenowo, co spowodowane jest prostszym procesem produkcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich przejrzystość nie będzie tak dobra, jak w modelach ze szkłami BaK4. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość uzyskiwanego obrazu są powłoki nanoszone na szkła. Metaliczne powłoki, które nanoszone są na szkła, zapobiegają niechcianym refleksom świetlnym. Powodują one straty transmisji światła, skutkujące pogorszeniem jakości widzianego obrazu. Powlekane mogą być zarówno tylko zewnętrzne szkła, jak i wszystkie ośrodki (Fully Multi Coated). To właśnie te szczegółowe techniczne aspekty lornetek, będą wyróżniać poszczególne modele między sobą. Istotną cechą podczas wyboru lornetki, poza jej przybliżeniem, jest wielkość obiektywu. Jest to drugi z parametrów podawany przy każdej lornetce. Najmniejsze modele, czyli lornetki 10x25, lornetki 10x26 oraz lornetki 10x28, będą doskonałym rozwiązaniem dla osób potrzebujących sprzętu o niewielkim gabarycie i wadze. Ze względu na niewielki obiektyw, bardzo mocno będą widoczne tutaj różnice w jakości zastosowanych szkieł. Będą to jednak trafione rozwiązania dla osób potrzebujących niewielkiego sprzętu zabieranego na piesze wycieczki i do obserwacji w dobrych warunkach oświetleniowych. Ze względu na możliwość zachowania niewielkiego gabarytu, dominują tutaj lornetki o prostym układzie szkieł znanych jako dachowy (Roof). Modelem, który dalej możemy zaliczać do jednych z mniejszych, są lornetki 10x32. Różnica 4 mm wielkości obiektywu będzie zauważalna zarówno po samej wielkości lornetki, jak i ilości przepuszczanego światła. Dalej jest to jednak układ, który dobrze sprawdzi się dla osób potrzebujących sprzętu o dużej mobilności.
Zauważalnie większe są lornetki 10x42. Znajdziemy tutaj zarówno modele o dachowym układzie szkieł, jak i wykonane w układzie Porro. Łamany układ szkieł Porro sprawdzi się lepiej, jeśli lornetka przeznaczona jest dla młodszych użytkowników lub osób o niewielkim rozstawie oczu. Przez zastosowanie zdecydowanie większych szkieł, modele wykonane w układzie Roof, mogą sprawiać kłopoty z odpowiednią regulacją rozstawu okularów. Warto więc podjąć decyzję czy poszukujemy modelu o względnie kompaktowym gabarycie, czy nie jest to nasz priorytet, a bardziej cenimy jakość oglądanego obrazu. Z istotnych różnic między konkretnymi układami warto również wspomnieć, że lornetki w układzie Porro w zdecydowanej większości posiadają większą minimalną odległość, na której możemy uzyskać ostry obraz. Jednymi z największych przedstawicieli pośród modeli oferujących przybliżenie na poziomie 10 razy będą lornetki 10x50 oraz lornetki 10x56. Ze względu na gabaryt, takie lornetki będą dedykowane osobom potrzebującym sprzętu do obserwacji z jednego miejsca, a komfort w transporcie nie będzie dla nich sprawą kluczową. W zamian jednak dostajemy sprzęt pochłaniający bardzo dużą ilość światła, co finalnie przekłada się na ostry i pełen szczegółów obraz. Przeważają tutaj lornetki w układzie Porro, jednak występują również modele z prostym układem szkieł. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy w danym modelu nie będziemy mieli problemu z dostosowaniem rozstawu okularów do naszych oczu. Poszukując lornetek o 10-krotnym przybliżeniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępnych modeli w naszym sklepie Militaria.pl. Posiadamy zróżnicowany wybór produktów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować produkt spełniający oczekiwania każdego użytkownika.