Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro

00 g 00 m 00 s

Broń czarnoprochowa - infografika

Broń czarnoprochowa - infografika

Ładowanie broni czarnoprochowej na przykładzie bębna rewolweru

  • W pierwszym kroku przygotowania rewolweru czarnoprochowego do strzału należy wsypać odpowiednią naważkę prochu do komory nabojowej bębna (naważka zalecana przez producenta).

  • Następnie w komorze należy umieścić przybitkę oddzielającą proch od kuli.

  • W kroku trzecim przy pomocy pobojczyka wbudowanego w rewolwer lub prasy stołowej wciskamy w komorę kulę ołowianą.

  • Po osadzeniu kuli do komory nakładamy smar uniwersalny.

  • Ostatnim krokiem w przygotowaniu rewolweru do strzału jest osadzenie na kominkach kapiszonów. Ten krok wykonujemy dopiero po przygotowaniu wszystkich komór i byciu gotowym do strzału na stanowisku. Podczas nakładania kapiszonów kurek rewolweru powinien znajdować się w pozycji pół-napiętej (half-cock).

Rodzaje zamków stosowanych w broni czarnoprochowej

Zamek skałkowy — Działa na zasadzie krzesania iskry przy pomocy krzemienia zamontowanego między szczękami kurka. Ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie kurka, który krzemieniem uderza w krzesiwo. Iskra trafia w podsypaną prochem panewkę inicjując spalanie prochu, a co za tym idzie wystrzał. Zamek skałkowy stosowany był powszechnie od końca XVII w. do połowy XIX w. Wyparty został w XIX wieku przez zamek kapiszonowy.

Zamek kapiszonowy — Zapalenie naważki prochu w tego typu zamku następuje po uderzeniu kurka w kapiszon. Kapiszon montowany jest na kominek, który doprowadza ogień do prochu umieszczonego w lufie. Zamek kapiszonowy w drugiej połowie XIX w. został wyparty przez amunicję scaloną.

Czarny proch, kula, przybitka, kapiszon

Czarny proch - materiał miotający przeznaczony do stosowania w broni rodzielnego ładowania. W procesie spalania generuję energię (ciśnienie) odpowiedzialną za wyrzut kuli z broni.

Kula ołowiana - podstawowy rodzaj amunicji stosowany w broni czarnoprochowej. Kule wykonane są z ołowiu metodą odlewu.

Przybitka filcowa - krążek materiałowy wykonany z filcu. Oddziela proch od kuli.

Kapiszon - odpowiedzialny za zapłon w broni czarnoprochowej, pełni rolę spłonki w broni rodzielnego ładowania.

Broń czarnoprochową -rewolwery i karabiny, a także niezbędne akcesoria znajdziesz na Militaria.pl. Broń czarnoprochowa dostępna jest bez zezwolenia, wystarczy być pełnoletnim.