Zamów dziś - Paczkomat® i kurier InPost z dostawą na wtorek |

00 g 00 m 00 s

Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - kwestie prawne, o których warto wiedzieć

Broń czarnoprochowa bez zezwolenia - kwestie prawne, o których warto wiedzieć

Zainteresowanie bronią czarnoprochową jest nadal bardzo powszechne. Choć oficjalnie zakończono produkcję autentycznych modeli tej broni, to na rynku wciąż dostępne są zarówno egzemplarze historyczne, jak i wiernie odwzorowane repliki.

Wiele osób zastanawia się jednak nad legalnością tego rodzaju broni. Czy broń czarnoprochowa jest dostępna bez zezwolenia? Kto może zakupić broń czarnoprochową? Na te oraz inne pytania udzielamy odpowiedzi w naszym artykule.

Co to jest broń czarnoprochowa?

Broń czarnoprochowa to broń palna wykorzystująca czarny proch do wystrzeliwania pocisków. W przeciwieństwie do współczesnej broni na amunicję scaloną jest ona bronią rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że proch i pociski są umieszczane oddzielnie w lufie lub w komorach bębna. Ten rodzaj broni był produkowany i używany w wielu armiach na świecie aż do końca XIX wieku.

Jak wspomnieliśmy powyżej, broń czarnoprochowa jest bronią palną – zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Aktem prawnym definiującym pojęcie broni palnej w Polsce jest Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o Broni i Amunicji z późniejszymi zmianami. Artykuł 7. ust. 1. tej ustawy wyraźnie stanowi, że jest to broń palna:

W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków, lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

Czy broń czarnoprochowa jest legalna w Polsce?

Nie każdy o tym wie, ale broń czarnoprochowa jest w Polsce w pełni legalna i nie wymaga żadnego pozwolenia, pomimo tego, że jest to broń palna. Wynika to z Ustawy o Broni i Amunicji, a konkretnie z art. 11. ust. 10., który stanowi:

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;

 

Z powyższego zapisu wynika, że zarówno oryginalne rewolwery, pistolety, karabiny czy strzelby rozdzielnego ładowania wytworzone przed 1885 rokiem, jak i ich współczesne repliki nie wymagają żadnych pozwoleń.

Oznacza to, że możesz bez obaw o konsekwencje prawne zakupić taką broń np. w sklepie internetowym. Nie jest wymagane żadne specjalne pozwolenie czy przeprowadzanie badań lekarskich. Warto jednak pamiętać, że aby kupić taką broń, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Jaką broń czarnoprochową można legalnie kupić?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj broni czarnoprochowej możesz kupić bez zezwolenia? Do wyboru są przede wszystkim: pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby.

Rewolwer to bez wątpienia najpopularniejsza broń czarnoprochowa, którą można legalnie nabyć. Dzięki wielokomorowym bębnom można z niego oddać do sześciu strzałów bez przeładowywania. Przy tym niektóre modele oferują możliwość szybkiej wymiany pustego bębna na załadowany.

Szczególną popularnością cieszy się replika rewolweru Remington 1858, która jest nowoczesną i wierną repliką historycznej broni palnej używanej na Dzikim Zachodzie oraz podczas Wojny Secesyjnej.

Wierna replika jednego z najsłynniejszych w historii rewolwerów kapiszonowych
Wierna replika jednego z najsłynniejszych w historii rewolwerów kapiszonowych

Legalnie można kupić też pistolet, a największą popularnością cieszą się zwłaszcza tzw. Derringery – to kieszonkowe repliki czarnoprochowych pistoletów kapiszonowych z połowy XIX wieku. Popularne są także pistolety przypominające te używane przez Brytyjczyków na terytorium Indii.

Pedersoli Derringer Liegi .44
Pedersoli Derringer Liegi .44 - replika kieszonkowego czarnoprochowego pistoletu kapiszonowego z 1850 roku

Do wyboru są również karabiny, które dzięki długiej, gwintowanej lufie umożliwiają celne strzelanie nawet z kilkuset metrów. Powodzeniem cieszą się karabiny używane przez amerykańskich kolonistów.

Replika dwulufowego karabinu czarnoprochowego Pedersoli
Replika dwulufowego karabinu czarnoprochowego Pedersoli

Zgodnie z prawem można też posiadać strzelbę czarnoprochową, która charakteryzuje się dużą siłą ognia na krótkich dystansach. Strzelby czarnoprochowe produkowane są w wersjach jedno- i dwulufowych.

Gdzie można strzelać z broni czarnoprochowej?

W art. 45. Ustawy o Broni i Amunicji wyraźnie wskazano, że broń palna, w tym broń czarnoprochowa, może być używana do celów szkoleniowych i sportowych wyłącznie na strzelnicach. Używanie jej poza strzelnicą jest nielegalne i wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Przed wejściem na teren strzelnicy trzeba zawsze podczas pierwszej wizyty zapoznać się z regulaminem. Nie każda strzelnica zezwala na strzelanie z broni czarnoprochowej. Zazwyczaj strzelnice zamknięte mogą nie dopuszczać możliwości strzelania z takiej broni ze względu na słabą wentylację pomieszczenia i bardzo dużą ilość dymu wytwarzanego przez broń tego typu. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z osobą nadzorującą strzelnicę, aby upewnić się, że strzelanie z broni czarnoprochowej jest możliwe w danym miejscu i czasie.

Strzelanie na otwartej strzelnicy
Strzelanie z broni czarnoprochowej na strzelnicy otwartej

Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy poza strzelnicą podjąć innych niż strzelanie działań związanych z bronią czarnoprochową. W domowym zaciszu możemy choćby zaangażować się w czyszczenie oraz konserwację broni.

Nie musimy obawiać się również podróży na strzelnicę, jak i drogi powrotnej, ponieważ broń czarnoprochową możemy legalnie przenosić zgodnie z art. 32. UBiA, należy jednak uniemożliwić dostęp do broni i amunicji osobom nieuprawnionym. Ustawa nie zabrania noszenia broni czarnoprochowej nawet w stanie załadowanym i nie ma znaczenia, czy udajemy się z nią na strzelnicę czy mamy ją przy sobie z innych przyczyn.

Powinniśmy przy tym pamiętać o stosowaniu się do przepisów szczególnych, regulujących kwestię noszenia broni w wybranych sytuacjach (transport publiczny, imprezy masowe, zgromadzenia, porty i statki morskie), z czym można się zapoznać w Rozporządzeniu Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 10 kwietnia 2000 r.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż zabronione jest noszenie broni przez osoby będące w stanie po spożyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychoaktywnych, o czym szczegółowo informuje treść Art. 51. UBiA.

Czy na czarny proch trzeba mieć pozwolenie?

Kupno broni czarnoprochowej nie jest problemem, ale nabycie czarnego prochu to już inna sprawa. Do jego zakupu w Polsce wymagane jest okazanie w sklepie EKBP, czyli Europejskiej Karty Broni Palnej. Wynika to z obowiązku prowadzenia ewidencji takich transakcji przez koncesjonowanego sprzedawcę oraz z art. 14. Ustawy o Broni i Amunicji.

Wniosek o wydanie karty może złożyć każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada broń palną. W celu wyrobienia EKBP składamy podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego dla miejsca zameldowania. Dokumenty należy przekazać do Wydziału Postępowań Administracyjnych danej Komendy Wojewódzkiej Policji, można to zrobić w formie korespondencyjnej. W podaniu muszą znaleźć się nasze dane:

  • imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia,
  • adres stałego pobytu,
  • dane broni: rodzaj, marka, kaliber, nr seryjny.

Do podania warto dołączyć dokument potwierdzający, że jest to broń palna rozdzielnego ładowania wytworzona przed rokiem 1885 lub jej replika oraz poświadczający prawo własności. Może to być kopia dowodu zakupu ze sklepu albo umowy kupna-sprzedaży. Wymagane są także 2 zdjęcia w formacie 3,5 x 4 cm oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 105 zł na konto Urzędu Miasta, w którym znajduje się komenda wojewódzka.

Jeśli spełniliśmy wyżej wymienione warunki, karta zostanie nam wydana. Może to nastąpić od ręki, przy osobistym składaniu podania, lub za pośrednictwem poczty. EKBP ważna jest przez 5 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5. Poza możliwością zakupu prochu karta uprawnia także do przewozu wyszczególnionej w niej broni wraz z amunicją do innych państw Unii Europejskiej.

W sytuacji, w której jeszcze nie wyrobiliśmy karty i nie możemy dokonać zakupu prochu, może on zostać nam odstąpiony na strzelnicy, w pełni legalnie, przez innego strzelca czarnoprochowego.

Jeśli jesteśmy posiadaczami ujętej w Ustawie o Broni i Amunicji broni palnej rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 lub jej repliki możemy legalnie posiadać proch bez dodatkowych pozwoleń. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24.02.2010 r. oraz KZP 29/09.

Należy pamiętać, że wytwarzanie na własną rękę prochu czarnego jest nie tylko niezgodne z prawem na podstawie Art. 171. § 1. Kodeksu Karnego, ale także wysoce niebezpieczne, podobnie jak późniejsze strzelanie z broni załadowanej domowym prochem.

Oferta broni czarnoprochowej oraz akcesoriów dostępnych w Militaria.pl

W ofercie Militaria.pl dostępne są wierne repliki pistoletów, rewolwerów oraz karabinów czarnoprochowych, które oryginalnie zostały wyprodukowane przed 1885 rokiem. Dostępne modele replik sprawdzą się zarówno w celach treningowych, jak i rekreacyjnych, a także wzbogacą kolekcję broni pasjonatów historii i militariów. Propozycja Militaria.pl obejmuje w pełni funkcjonalne repliki broni czarnoprochowej, takich marek jak: Uberti, Pedersoli oraz Pietta.

Wśród oferowanej przez nas broni dostępny jest m.in. rewolwer Uberti 1858 New Improved Army .44 8" Caliber Blackpile Revolver, który jest wiernie odtworzoną repliką kapiszonowego klasycznego modelu Remington z czasów Wojny Secesyjnej. Warto również zwrócić uwagę na rewolwer Uberti 1873 Cattleman .44 7,5" Steel Black Arms Revolver, który jest repliką jednego z najsłynniejszych rewolwerów kapiszonowych w historii, pierwotnie produkowanego przez legendarną amerykańską firmę Colt.

W Militaria.pl prowadzimy również sprzedaż amunicji do broni czarnoprochowej oraz innych akcesoriów ułatwiających konserwację, ładowanie i bezpieczne użytkowanie tego typu broni. Do naszego bogatego asortymentu akcesoriów należą między innymi: kabury, przyrządy celownicze, prochownice, flejtuchy, przybitki, kulolejki i wiele innych.